Niewidzialny człowiek

Okładka książki Niewidzialny człowiek
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1947-01-01
Data 1. wydania:
2010-10-05
Eugenia Żmijewska

To już piąte dzieło Wellsa, które miałam okazję przeczytać i jak do tej pory chyba najkrótsze. "Niewidzialny człowiek" jest klasyką literatury science-fiction, którą wielokrotnie inspirowano się w popkulturze, stąd chociażby pojawiło się moje zainteresowanie ową powieścią. I chociaż jak zwykle nie zawiodłam się na twórczości Wellsa, tak muszę przyznać, że są dwie kwestie,...

Całkiem przyjemna historia. Na pewno lepsza niż "Wehikuł czasu".

Wybitne dzieło? Na pewno nie. Słabe? Również nie. "Niewidzialny człowiek" jest przeciętnym opowiadaniem, które spokojnie można poczytać do poduszki. Bardzo podobało mi się to jak autor pokazał z perspektywy osób trzecich plusy i minusy bycia niewidzialnym.

Każdy z nas pomyślałby, że bycie osobą niedostrzegalną dla innych ludzi niesie za sobą same pozytywy (co poniektórzy...

Książka lekka, fajny pomysł patrząc, że jest z nami już dłużej. Trochę taki klasyk, można po niego sięgnąć. Niestety dla mnie kolejna książka tego autora i znowu jakoś nie wchodzę w jego pomysł. I trochę czuję smutek, że to jest klasyk literatury.

Ciekawa pozycja, Zwłaszcza dla kogoś interesującego się historią literatury. Powieść powstała pod koniec XIX wieku i w każdym aspekcie jest to widoczne. Obecnie można odnieść wrażenie, że historia jest banalna, anaxhroniczna a wręcz pretensjonalna. Mimo to warto przeczytać.

Książki tego autora mają coś w sobie co bardzo mi się podoba. Jest w nich pewna wyjątkowość, niecodzienność, inność. Już nie mogę doczekać się kolejnej.

Siła oddziaływania tej książki w obecnych czasach nie jest już tak duża, ale w swoich czasach? Jestem w stanie sobie wyobrazić jaką miała siłę rażenia.
Zapoznać się warto, w końcu motywy w niej poruszane do tej pory są eksploatowane przez wszelakie media, książkę, film, gry.
W wersji audio przyjemniej :-)

Horror? Opowieść z dreszczykiem?
Może gdy Niewidzialny człowiek Wellsa był wydany to robił wrażenie, ale teraz przynajmniej na mnie nie zrobił najmniejszego.
Ot taka powiastka z pogranicza horroru i słabego sci-fi.
Gdybym czytała to w formie papierowej to albo poszłaby na półkę albo czytała bym miesiącami, bo nie wciągnęła mnie wcale.
Przewidywalna i płytka z płaskimi...

Chyba o klasykach powinno się mówić dobrze, ale nie przypadła mi do gustu.

Od klasyk literatury, ani przesadnie dobry, ani zły. Taki podręcznikowy średniak.

• Audiobook
  • 2020
  • 2020
  • 2021
  • Audiobooki
  • Fantastyka
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Niewidzialny człowiek