Powrót posła

Okładka książki Powrót posła
Julian Ursyn Niemcewicz Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Nasza Biblioteka
Ossolineum
1962-01-01
1962-01-01

więcej Więcej

4,5/10 - za treść
7,5/10 - za wiersz

Silny głos na rzecz reform w Rzeczypospolitej. Niestety spóźniony ale dzieło i autor super. Grubość też zachęca do przeczytania

Na półkach: , , , , , , ,

7,5/10
"Powrót posła" powstał w bardzo konkretnych okolicznościach, silnie związanych z reformami Sejmu Wielkiego, powstał na gorąco i pisany był w pośpiechu, by jak najszybciej wywrzeć pożądany efekt. I w żadnym momencie w dziele Niemcewicza nie czuć tej gorączkowości, udało mu się stworzyć trafną i zgrabną satyrę polityczno-obyczajową.

Przekaz Niemcewicza jest prosty,...

Książka to komedia polityczna napisana w trzech aktach. Akcja komedii rozgrywa się w czasie przerwy Sejmu Czteroletniego w 1790 roku. Akcja książki rozgrywa się w domu Podkomorstwa, a autor przedstawił w niej konflikt stronnictw: utrzymania obecnych obyczajów i reform, a także patriotyzmu. W tle obserwujemy uczucie łączące Teresę i Walerego – dzieci posłów.
Książka...

Polityczna komedia. Gadulski to konserwatysta, a Walery to polityk oświecony. Wszystko jest dość jasne i proste. Konserwatyści nie chcą zmian, a ci oświeceni opowiadają się za reformami. Co ostatni to oczywiści ci "dobrzy", których zdanie jest przedstawione jako "właściwe". Od razu widać, jakie poglądy miał autor. Nie lubię takich jednoznacznych podziałów. Z kolei wymowa...

Cóż, jedna z gorszych lektur, które było mi dane do tej pory czytać. Nie rozumiem fenomenu stereotypowego przerysowania w komediach pisanych w oświeceniu, powiedziałabym raczej, że całe to "utarcie" jest czymś zdecydowanie irytującym. Żaden z bohaterów nie przypadł mi do gustu, właściwie można by powiedzieć, że żaden bohater nawet nie miałby jak przypaść mi do gustu. Wydaje...

Czyta się bardzo przyjemnie jak na klasykę, polecam.

Zostałam mile zaskoczona tym dramatem, bo przygotowałam się na naprawdę ciężką przeprawę, a dostałam przyjemną historię, która po prostu została opowiedziana w ciężki sposób (jaka epoka - taki styl, nie da się z tym nic zrobić).

Zabrałam się do czytania tej książki z myślą, że wypada przeczytać, bo to jakaś klasyka (coś tam kołatało mi się z lekcji j. polskiego) i z nastawieniem na trudną przeprawę. Tymczasem ku mojemu zaskoczeniu czytało się bardzo szybko i właściwie uważam za coś niesamowitego fakt, że komedia napisana ponad 200 lat temu nadal może nas bawić.

Lektura obowiązkową dla każdego polityka ;-)

2 338
  • Lektury