Dane wrażliwe

Okładka książki Dane wrażliwe Ewa Nowak
Okładka książki Dane wrażliwe
Ewa Nowak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Miętowa (tom 12) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Miętowa (tom 12)
Prószyński i S-ka
2018-01-09
2011-10-03
szkoła kłamstwo wymyślony chłopak następstwa dla młodzieży

Z dotychczasowych tomów serii najbliżej jest "Danym wrażliwym" do "Michała Jakiegośtam" - znowu mamy bohaterkę niesympatyczną, ale jednocześnie nękaną przez samotność i brak bliskości z rodziną. Fabularny punkt wyjścia wydumany i trochę drażniący był motyw makiawelicznie knujących dziewczyn (ponownie - trochę klony socjopatki Olgi z "Michała Jakiegośtam"),ale wynagradza to fajny wątek Justyny z wolna walczącej z upupieniem przez matkę z powodu niepełnosprawności oraz bardzo dobrze i pokrzepiająco przedstawiona relacja Niny ze starszym bratem. Po "Niewzruszenie" jest to kolejne bardzo dobrze zaprezentowane rodzeństwo. Dodatkowy plus za promowanie imiesłowów uprzednich, które też bardzo lubię i boleję, że współczesna polszczyzna jest w nie coraz uboższa.

Powiedziałabym, że autorka osiągnęła pewien rzemieślniczy poziom, poniżej którego już nie schodzi, gdyby nie fatalny "Rezerwat niebieskich ptaków". Tu na szczęście ustrzegła się wcześniejszych błędów: fabuła jest zwarta i spójna (nawet jeśli naciągana),a postaci wiarygodne (nawet jeśli irytujące).

Czarna okładka z błękitnymi wstawkami, odcisk dłoni i pytanie: głupota czy genialna manipulacja? Okładka zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Później nie można już jej odłożyć.
Oto poznajemy 15-letnią Ninę - główną bohaterkę powieści. To do niej odnosi się pytanie z okładki o głupotę i manipulację. Moim zdaniem, Nina nie jest ani głupią dziewczyną ani manipulatorką. Jest zwykłą nastolatką, której brakuje miłości, wsparcia, akceptacji i bycia zauważoną. Bo kto miał Ninie dać miłość i wsparcie?
Matka - postać depresyjna, która albo leży i rozwiązuje krzyżówki albo robi się na bóstwo i prezentuje się przed całym miasteczkiem? Matka, która bardziej dba o swój wizerunek niż o dobro dziecka? Jest bardziej przejęta tym, że ludzie uznają ją za złą matkę, która nie wiedziała o tragedii córki niż o uczucia Niny.
Może ojciec da Ninie wsparcie? Wprawdzie nie ma go 5 dni w tygodniu, ale wraca na weekend. I jest ogromnie zmęczony całotygodniową pracą. Mimo fizycznej obecności, nie wie, co się dzieje w domu.
Brat? Pomysł świetny, ponieważ Bogdan jest miłym chłopakiem. Ale jest tylko nastolatkiem, który nie ma ochoty niańczyć młodszej siostry. Ale, gdy Nina naprawdę go potrzebowała, stanął na wysokości zadania.
A koleżanki? Nina pragnęła przyjaciółki, lecz dziewczęta wymieniały się przyjaźniami jak rękawiczkami, które, gdy są nowe są uwielbiane; po kilku miesiącach i rękawiczki i przyjaciółka się nudzi i trzeba ją wyrzucić w kąt.
A od przyjaciółki wszystko się zaczęło. Nina, by zostać zauważoną kłamie, że ma chłopaka o imieniu Paweł. Koleżanki jej nie wierzą, ale gdy wywołuje ją z lekcji pedagog, a później nie chodzi do szkoły przez trzy dni, wiedzą, że coś jest na rzeczy. W tym okresie w wypadku ginie Paweł Olcha. Koleżanki uznają, że Paweł i Nina byli parą. Dziewczyna najpierw nie dementuje plotki, ponieważ odpowiada jej uwaga i życzliwość, jaką dają jej koleżanki. Później kłamstwo zaczyna jej ciążyć, chce się przyznać, lecz nie ma przy niej żadnej pokrewnej duszy, która pomogłaby jej wyplątać się z matni.
Przy Ninie jest tylko Justyna - 24-letnia kuzynka z niepełnosprawnością. Justyna w wieku 16 lat spadła z balkonu i została sparaliżowana. dziewczęta, dzięki historii Niny, zaczynają się dogadywać. Obie są przedmiotem manipulacji: koleżanki decydują, co Nina ma czuć w związku ze śmiercią Pawła, a matka Justyny decyduje, czego potrzeba córce i co ona lubi, a czego nie. Obie płyną z prądem wikłając się w niesamodzielność. Czy odnajdą wreszcie własny głos?

2067

Ona jest kłamczuchą, choć sobie wmawia, że to wszystko to tylko zbieg okoliczności.
Łagodna młodzieżówka bez głębszego morału.

Łagodna młodzieżówka bez głębszego morału.

Z jednej strony książka naprawdę mi się podobała i przeczytałam ją chyba w dwa dni. Z drugiej natomiast była męcząca i to bardzo. Po skończeniu nie miałam na nic siły. Nie wiem tylko, czy to przez styl autorki, czy zachowanie głównej bohaterki.

Ogłaszam oficjalnie, że oto powstała druga Jeżycjada.

Ogłaszam oficjalnie, że oto powstała druga Jeżycjada.

W opisie książki można się dowiedzieć, że książkę można interpretować różnie. Otóż ja należę do tej kategorii, która uznaje powieść pani Nowak jako studium głupoty i bezradności. Głupie kłamstewko, które urasta do gigantycznych rozmiarów. Cała historia wymyka się głównej bohaterce z rąk i żyje własnym życiem, a ona jest w stanie tylko patrzeć i nie może tego przerwać. To znaczy, tak właściwie może... ale tak z ręką na sercu, czy ktokolwiek, będąc na jej miejscu, nie miałby takich samych trudności w przyznaniu się do błędu?
To książka również o przyjaźni, pierwszej miłości i samotności wśród ludzi. Nina nie jest pewna uczuć i motywacji niemal nikogo ze swojego otoczenia, co chwila doświadcza przykrych niespodzianek. Próby wykaraskania się z sytuacji mają więc gorzki posmak.
Bardzo dobra książka dla młodzieży. Jest to moja pierwsza książka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia :)

1940

Nina Petrykowska jest zwyczajną nastolatką. Owszem raz na jakiś czas pokłóci się z matką, przyniesie dwóję ze sprawdzianu, ale generalnie jej życie nie różni się od życia jej rówieśnic. Tak jest do czasu, gdy kłamie, by utrzeć nosa koleżance, zaś kłamstwo szybko wymyka się spod kontroli, zmieniając jej życie nie do poznania.

Oto bowiem mówi swojej koleżance, zresztą niekoniecznie przez nią lubianej, że ma chłopaka. Wymyśla historię ich związku, bo znajome dopytują, a ona nie chce, by wydało się, że kłamie. Podaje pierwsze z brzegu imię – Paweł i wydaje jej się, że sprawa załatwiona. Tyle że wkrótce rozchorowuje się, zostaje w domu, zaś w mieście ma miejsce wypadek, w którym ginie chłopak o imieniu… Paweł. Wszyscy zakładają, że to był ten Paweł, a Nina coraz głębiej brnie w kłamstwo.

„Dane wrażliwe” to dwunasta powieść z tzw. „serii miętowej” Ewy Nowak. Seria pisana od początków lat dwutysięcznych, która podobnie jak poznańska Jeżycjada, jest jedną, długą sagą, tyle że tutaj miast rodziny czytelnik ma kolejne pokolenia powiązanych ze sobą mniej lub bardziej bohaterów. Autorka, z zawodu pedagog i nauczyciel, w każdej swojej książce porusza tematy dorastania i dojrzewania. Jak radzić sobie z problemami w domu, jak pokonywać własne słabości, jak rozmawiać z rówieśnikami i przyznawać się do błędów – tym mniej więcej próbuje zajmować się Ewa Nowak w kolejnych powieściach.

Tak jest i w „Danych wrażliwych”. Szczerość, przyjaźń i zaufanie – to główne tematy wydanej po raz pierwszy w 2011 roku powieści. Nie krytykując bohaterki, niemalże całkowicie skupiając się na punkcie widzenia Niny, Nowak ukazuje prawdy uniwersalne i próbuje przedstawić możliwe rozwiązania problemów, w jakie pakują się nastolatki i które dla nich nieraz wydają się być końcem świata.

„Jak człowiek coś ukrywa, to zawsze mówi innym, że to skomplikowane. Generalnie w życiu nic nie jest proste.”

Ewa Nowak postanowiła przenieść się do wydawnictwa Prószyński, co najwidoczniej zaowocowało między innymi decyzją o ponownym wydaniu całej jej serii powieściowej – nota bene, to już chyba trzeci raz, gdy na nowo cała jej seria jest wznawiana w nowej oprawie. Plusem niewątpliwie jest to, że wreszcie miłośnicy jej książek doczekają się porządnych okładek – coś w Egmoncie nie miała autorka do nich szczęścia – minusem to, że ci sami miłośnicy łatwo mogą się pogubić, co jest nową powieścią, a co starą, ale wznowioną. Brakuje bowiem jakiejkolwiek wzmianki na okładce czy notce bibliograficznej o poprzednich wydaniach [które mimo wszystko powinny się gdziekolwiek pojawić]. Innymi słowy, to, co się brało za nową powieść, okazuje się tylko powtórką z przeszłości, i choć co prawda nie jest to tylko przypadek Prószyńskiego [YA! ostatnio próbowało mnie przekonać, że Stiefvater to jest po raz pierwszy wydawana w Polsce], to jednak trochę takie nieinformowanie irytuje.

Niezmiernie cieszy, że wydawnictwa decydują się na wznawianie powieści Nowak – na których autorka niniejszego tekstu się wychowywała, tak więc może nie być stuprocentowo obiektywna – bo są to historie odpowiednie dla nastolatków. Zabawne, mądre i wciągające. Mimo upływu lat nie zestarzały się, szkoda tylko, że obecnie wydawane są w przypadkowej kolejności.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/227487,dane-wrazliwe

Oto bowiem mówi swojej koleżance, zresztą...

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Ewy Nowak. I choć dawno już przestałam mieć te „naście lat”, czytało mi się świetnie!

Dane wrażliwe to ujmująca historia o emocjach. O tym, jak bardzo pragniemy być zauważani i doceniani, i co zrobimy, by znaleźć się w centrum uwagi.

Poznajcie Ninę. Nina jest uczennicą gimnazjum. Pochodzi z przeciętnego domu, jest przeciętna, ma przeciętne ciuchy. Nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jej dom rodzinny jest przeciętnym, polskim domem. Jej mamę nie obchodzi nic poza opinią innych, tata bywa w nim jedynie w dni wolne od pracy. Każde z domowników żyje swoim życiem. Nina musi sama radzić sobie ze swoim życiem, emocjami i rozterkami.

Pewnego dnia, ta niepozorna nastolatka, postanawia skłamać. Chce zostać wreszcie zauważona i wyróżniona. Jedno kłamstwo, jedna zmyślona historia, sprawia, że Nina staje oko w oko z cyklonem, który pociąga za sobą lawinę zdarzeń. Nina już nad niczym nie panuje. Piękny plan przeradza się w jedną wielką katastrofę.

Dane wrażliwe to świetnie napisana książka dla młodzieży. O dojrzewaniu, dorastaniu, miłości, emocjach, pierwszych „dorosłych” rozterkach i o tym, jaką wagę mają wypowiadane przez nas słowa. Jedno fałszywe słowo może zburzyć cały świat. Nie tylko nasz, ale też innych, niczemu niewinnych ludzi.

Czytając powieść Ewy Nowak na powrót poczułam się, jak targana emocjami, zagubiona nastolatka, która szuka swojego miejsca w życiu. To dostosowana do współczesnych czasów powieść dla młodzieży. Polecam.
domowaksiegarnia.blogspot.com

KŁAMSTWO MA… LAWINOWE SKUTKI

Porównywanie książek Ewy Nowak do serialu „Świat według Kiepskich” raczej mija się z celem, bo to dwa zupełnie różne bieguny artystyczne. Niemniej niniejsza powieść skojarzyła mi się z jednym z odcinków „Kiepskich”, „Sekrety i kłamstwa”. W obu bowiem niewielkie kłamstewko wywołuje lawinę skutków ubocznych, dostarczając czytelnikom porcję dobrej zabawy. I oba wcale nie są tylko pustą rozrywką.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2017/12/dane-wrazliwe-ewa-nowak.html

KŁAMSTWO MA… LAWINOWE SKUTKI

Po prostu dobra młodzieżowa książka