A Dance with Dragons

Okładka książki A Dance with Dragons George R.R. Martin
Okładka książki A Dance with Dragons
George R.R. Martin Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 5.1) fantasy, science fiction
Pieśń Lodu i Ognia (tom 5.1)
A Dance with Dragons
HarperCollins
2012-04-01
2012-04-01
Inne

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki A Clash of Kings: The Graphic Novel. Volume Four George R.R. Martin, Mel Rubi, Landry Q. Walker
A Clash of Kin... George R.R. Martin,...

Obejrzałam serial i chciałam przejrzeć ten tom żeby sobie trochę przypomnieć co było w książce, a co w serialu sobie wymyślili. Mam nadzieję, że autor, gdy w końcu wyda następny tom, to nie pójdzie serialową drogą. No może poza jednym wątkiem, któremu zdecydowanie kibicuję.
Pozostawiam ocenę 9 gwiazdek, tak jak było.

Pozostawiam ocenę 9 gwiazdek, tak jak było.

To jest naprawdę dobra książka, ale na tle całego cyklu nie zachwyca. Stały schemat powieści: każdy rozdział ma dostarczyć czytelnikowi nowych informacji, ratuje ostatki cierpliwości, jednak przez większość "akcji" nic się nie dzieje. Martin rozwodzi się nad sytuacją polityczną, opisuje rozterki bohaterów dzisięcioplanowych... Jest to po prostu nużące. Bohaterów, którym kibicowałam nie ma, a jeśli są, to szczątkowo, przez co coraz bardziej się od nich odsuwam. Rozumiem, że opisanie równoczesnych działań rozproszonych po ogromnym świecie, to bardzo trudne zadanie i Martin dobrze sobie z tym radzi, ale niestety efektem ubocznym jest zerwanie więzi czytelnika z historią i brak emocjonalnego zaangażowania.

Prequel do "Uczty dla wron". Czytelnikowi wydaje się, że zna już dalsze losy bohaterów, a tu nagłe zwroty akcji i nic nie jest takie na jakie wyglądało. To zaciekawia, niestety dużo też "wypełniaczy", czyli opisów jakichś dawnych koligacji, niezbyt ciekawych historii opowiadanych przez stare nianie, albo innych znawców dawnych dziejów. Podobnie jak rozmów w obozie wojów, bywalców karczm czy innych pobocznych postaci, w których mnogości trudno się połapać. Wątek Brana popada w jakąś egzaltowaną baśń, a Daenerys w kiczowaty romans. Całość zaczyna już trochę męczyć.

W tej części Martin wraca do porzuconych w poprzednim tomie bohaterów i dodaje jeszcze nowych. Poznajemy dalsze losy Tyriona, który zbiegł po zabójstwie ojca i zmierza w celu dołączenia do smoczej królowej, Jona Snow, który dowodzi na Murze, Dany, która to rządzi w Mereen, Joraha Mormonta. Odnalazł się Theon, który został Fetorem po torturach i obdzieraniu ze skóry przez Ramsaya Snowa, pojawiła się na krótko Asha, Bran dotarł do trójokiej wrony. Nie sposób w skrócie przedstawić wszystkie wątki, czuć było potężny ogrom pracy. Martin tak bardzo zagmatwał i rozszerzył swoją Sagę, że do dzisiaj nie potrafi jakoś z tego wybrnąć. A mi została do odświeżenia już ostatnia część.

Książka godna polecenia, zacna kontynuacja poprzednich czterech części. Nic tylko czytać (wielokrotnie).

Poziom leci na łeb na szyję. Za dużo postaci, za dużo wprowadzania nowych wątków zamiast myślenia o tym, jak zakończyć stare. I nuda.

Kolejna część - kolejne postaci wjeżdżają do gry. Jak wskazuje tytuł większość akcji kręci się wokół Daenerys, chociaż o smokach cicho sza, więc jeśli ktoś ma nadzieję poczytać o nich to niestety nie w tej książce.

Nie ukrywam, że jestem fanem akcji dziejącej się w Westeros, jednak nie mogę nic zarzucić akcji tej części. Martin wie jak pisać, jak rozwijać napięcie i co zrobić żebyśmy nie mogli oderwać się od książki.

Teraz czas na ostatnią do tej pory napisaną część, a potem zobaczymy...

Na pewno ciekawsze niż cała uczta dla wron. Wydarzenia nabierają tempa, zbliża się cóż dużego. Pozytywne zaskoczenie wprowadzeniem nowych, ważnych postaci. Całkiem mnie wciągnęło, choć w poprzednich tomach nie przepadałam za perspektywą Daenerys, Jona czy Brana.

Arcydzieło dzieciństwa!

Arcydzieło dzieciństwa!

Począwszy od drugiej części cyklu ("Starcie królów"),książki pochłaniałem jedna za drugą (oczywiście równolegle czytając też inne pozycje),ale przy "Tańcu ze smokami" niestety utknąłem na dłużej. Chociaż nie da się ukryć, że są tutaj ciekawe momenty (zwłaszcza pod koniec),to jednak jako miałem wrażenie, że fabuła jest tu dla mnie bardziej nużąca niż w poprzednich tomach. Podczas gdy we wcześniejszych częściach PLiO wątek Tyriona wydawał mi się najciekawszy, tak tutaj były to najnudniejsze fragmenty. Przed lekturą tomu 5.2 chyba zrobię sobie dłuższą przerwę od prozy G.R.R. Martina.