Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość

Okładka książki Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Dzieła / Lew Tołstoj biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Dzieła / Lew Tołstoj
Państwowy Instytut Wydawniczy
1956-01-09
1956-01-09
Paweł Hertz

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Chociaż Tołstoj jest moim ulubionym pisarzem to czytam go rzadko i to z premedytacją. Dawkuję sobie tę przyjemność. Owszem, zawsze mogę wrócić do jego twórczości ale ta magia pierwszego czytania, to pierwsze wrażenie zdarza się tylko raz niestety.

„Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość” to twór niezwykły, składają się na niego powieść autobiograficzne i prawdziwe...

Trylogia autobiograficzna Lwa Tołstoja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Choć jest to fikcja literacka, dobrze oddaje charakter i procesy, które zachodziły w pierwszych latach życia pisarza, co widać we "wspomnieniach" Rosjanina. Opis poszczególnych wydarzeń oraz postaci jest zajmujący i w ciekawy sposób przedstawiony. Ponadto intrygująco przedstawione są uczucia...

Łza się w oku kręci,co za czasy ,co za obyczaje,język-kto tak dzisiaj pisze?chyba tylko Michał Rusinek.Polecam do czytania naprzemiennie z Hercenem,uczta literacka.

Trylogia Tołstoja to uczta duchowa i jednocześnie spora dawka informacji o pisarzu (chociaż podana, jak to w przypadku autobiografii bywa, z perspektywy autora, a więc nie do końca obiektywnie).

Obserwujemy dzieciństwo i młodość przyszłego prozaika, jego rodzinę, bliskich, nauczycieli, kolegów.
Jednocześnie poznajemy rosyjską obyczajowość i życie arystokracji...

piękna

Dzieciństwo i lata chłopięce bardziej pochłaniają niż Młodość, która jest rozciągnięta.Za to końcowa część książki Pierwsze wspomnienia oraz Wspomnienia jest ciekawa.

• Literatura rosyjska
  • Rosja