Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość

Chociaż Tołstoj jest moim ulubionym pisarzem to czytam go rzadko i to z premedytacją. Dawkuję sobie tę przyjemność. Owszem, zawsze mogę wrócić do jego twórczości ale ta magia pierwszego czytania, to pierwsze wrażenie zdarza się tylko raz niestety.

„Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość” to twór niezwykły, składają się na niego powieść autobiograficzne i prawdziwe wspomnienia Lwa Tołstoja. Niestety niepełne ale jednak. Zarówno powieść jak i wspomnienia to wyborna lektura ale dużo bardziej mnie urzekły jednak prawdziwe zdarzenia. Marzy mi się prawdziwa, rzetelna autobiografia Tołstoja, taka z prawdziwego zdarzenia, niestety takowej autor nie popełnił. Mam co prawda jego „Dzienniki” i „Listy” ale to nie to samo.

Wracając do tej konkretnej publikacji to cóż ja, fanatyk twórczości Tołstoja, mogę innego napisać jak to, że jestem zachwycony. Językiem, stylem, swego rodzaju brawurą a także ostrym spojrzeniem na świat. Tołstoj słynął z tego, że był znakomitym obserwatorem społeczeństwa co potem idealnie przekładał na język literatury. Dla mnie to prawdziwa literacka uczta.

Nie muszę zatem dodawać, że polecam

Trylogia autobiograficzna Lwa Tołstoja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Choć jest to fikcja literacka, dobrze oddaje charakter i procesy, które zachodziły w pierwszych latach życia pisarza, co widać we "wspomnieniach" Rosjanina. Opis poszczególnych wydarzeń oraz postaci jest zajmujący i w ciekawy sposób przedstawiony. Ponadto intrygująco przedstawione są uczucia rządzące bohaterem lirycznym. Dużym atutem tych trzech dzieł jest dokładne przedstawienie życia rosyjskiej arystokracji. Szczególnie interesujące może to być dla kulturoznawców. Z całą pewnością jest to dobry wstęp do twórczości Tołstoja oraz rosyjskiej kultury XVIII wieku, tym bardziej, że bardzo dobrze został napisany.

Trylogia Tołstoja to uczta duchowa i jednocześnie spora dawka informacji o pisarzu (chociaż podana, jak to w przypadku autobiografii bywa, z perspektywy autora, a więc nie do końca obiektywnie).

Obserwujemy dzieciństwo i młodość przyszłego prozaika, jego rodzinę, bliskich, nauczycieli, kolegów.
Jednocześnie poznajemy rosyjską obyczajowość i życie arystokracji dziewiętnastego wieku.

Pierwsze dekady życia Tołstoja to nie tylko beztroska, ale i bolesne przeżycia - utrata matki, wychowywanie pod okiem nie zawsze życzliwych krewnych, pierwsze miłości i przyjaźnie, rozczarowania, upadki...
Ale i studenckie zabawy, a nawet hulanki, oraz naukowe fascynacje.

Całość, jak na mistrza przystało, napisana została kunsztownym językiem i jednocześnie w interesujący, porywający sposób - połączenie tych dwóch cech to gwarancja doskonałej lektury, o czym w przypadku Tołstoja przekonywać nie trzeba (mimo iż to jego powieściowy debiut).

Polecam z czystym sumieniem, także w formie audiobooka czytanego przez Piotra Gasparskiego.

Jednocześnie poznajemy rosyjską obyczajowość i życie arystokracji...

piękna

piękna

Dzieciństwo i lata chłopięce bardziej pochłaniają niż Młodość, która jest rozciągnięta.Za to końcowa część książki Pierwsze wspomnienia oraz Wspomnienia jest ciekawa.

Łza się w oku kręci,co za czasy ,co za obyczaje,język-kto tak dzisiaj pisze?chyba tylko Michał Rusinek.Polecam do czytania naprzemiennie z Hercenem,uczta literacka.

• Literatura rosyjska
  • Rosja