Kara Mustafa nad Dnieprem. Geneza, przebieg i skutki wojny czehryńskiej 1678 r.

Okładka książki Kara Mustafa nad Dnieprem. Geneza, przebieg i skutki wojny czehryńskiej 1678 r. Andrzej Witkowicz
Andrzej Witkowicz Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2018-02-02
2018-02-02
9788365982049
wojny rosyjsko-tureckie w XVII wieku wojskowość powszechna

Autor skupia się przede wszystkim na wojskowości i przebiegu tej kampanii, więc wielbicielom HBeków, może zabraknąć nieco szerszego opisu tła i rozbudowanego opisu przyczyn i politycznych aspektów wojny rosyjsko-tureckiej. Oczekiwałbym nieco głębszego wprowadzenia w ten konflikt (autor często odsyła do książek innych autorów m.in. do "Wojny polsko tureckiej w latach 1672-1676, Marka Wagnera - co dałoby pełniejszy obraz ścierania się mocnej Turcji z dwoma silnymi sąsiadami).
Jeśli chodzi o sprawy militarne autor, za swą najważniejszą misję, uznaje podkreślanie przewag wojskowości tureckiej (logistyki, służb inżynieryjnych, sprzętu oblężniczego, jazdy),nad wojskowością rosyjską oraz zwalczanie wszelkich propagandowych (podkoloryzowanych) raportów pobitewnych rosyjskich dowódców. Robi to może nazbyt często, co może wzbudzać nieufność co do jego bezstronności, ale argumentacja jest logiczna i poparta niezłą analizą. Autor udowodnił moim zdaniem, solidne braki ówczesnej wojskowości rosyjskiej (ilość nie szła w parze z jakością) i podkreślił dość duże "zdolności" armii tureckiej (świadczą o tym jej sukcesy, mimo zaangażowania na kilku frontach).
Autor pozytywnie zaskakuje w podsumowaniu - mimo, że w całej książce podkreśla przewagi tureckie, słusznie zauważa że zwycięstwo Turcji, niewiele jej dało, a zwrócenie się przeciwko kilku najsilniejszym sąsiadom naraz (w latach 70 i 80 tych XVII wieku) było poważnym strategicznym błędem. Doprowadziło to do tworzenia się wielkich aliansów antytureckich. Najgorzej wyszła na tym Turcja i RON.
Autor docenia dzielność i skuteczność wojska rosyjskiego, zestawiając straty zadane Turkom pod Czehryniem z innymi oblężeniami tego okresu (np. z oblężeniem Kandii, Wiednia i Kamieńca Podolskiego).
Autor wysoko ocenia również dobrą taktykę przyjętą przez dowództwo rosyjskie (przy założeniu znajomości braków własnej armii - niskiego morale i umiejętności). Unikanie walnej bitwy, taktyka raczej defensywna, pozwoliła Rosjanom zachować armię i nie stracić zbyt wiele terytorium ukraińskiego. Turcy zmuszeni zostali do odwrotu. Wojna okazała się bardzo kosztowna dla obydwu stron (koszt zaangażowania po ok. 100 tysięcy żołnierzy na stronę),a Ukraina po raz kolejny została spustoszona.

• Oświecenie
  • Orient