Kara Mustafa nad Dnieprem. Geneza, przebieg i skutki wojny czehryńskiej 1678 r.

Okładka książki Kara Mustafa nad Dnieprem. Geneza, przebieg i skutki wojny czehryńskiej 1678 r. Andrzej Witkowicz
Okładka książki Kara Mustafa nad Dnieprem. Geneza, przebieg i skutki wojny czehryńskiej 1678 r.
Andrzej Witkowicz Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
327 str. 5 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2018-02-02
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-02
Liczba stron:
327
Czas czytania
5 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365982049
Tagi:
wojny rosyjsko-tureckie w XVII wieku wojskowość powszechna
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
721
113

Na półkach: ,

Autor skupia się przede wszystkim na wojskowości i przebiegu tej kampanii, więc wielbicielom HBeków, może zabraknąć nieco szerszego opisu tła i rozbudowanego opisu przyczyn i politycznych aspektów wojny rosyjsko-tureckiej. Oczekiwałbym nieco głębszego wprowadzenia w ten konflikt (autor często odsyła do książek innych autorów m.in. do "Wojny polsko tureckiej w latach 1672-1676, Marka Wagnera - co dałoby pełniejszy obraz ścierania się mocnej Turcji z dwoma silnymi sąsiadami).
Jeśli chodzi o sprawy militarne autor, za swą najważniejszą misję, uznaje podkreślanie przewag wojskowości tureckiej (logistyki, służb inżynieryjnych, sprzętu oblężniczego, jazdy),nad wojskowością rosyjską oraz zwalczanie wszelkich propagandowych (podkoloryzowanych) raportów pobitewnych rosyjskich dowódców. Robi to może nazbyt często, co może wzbudzać nieufność co do jego bezstronności, ale argumentacja jest logiczna i poparta niezłą analizą. Autor udowodnił moim zdaniem, solidne braki ówczesnej wojskowości rosyjskiej (ilość nie szła w parze z jakością) i podkreślił dość duże "zdolności" armii tureckiej (świadczą o tym jej sukcesy, mimo zaangażowania na kilku frontach).
Autor pozytywnie zaskakuje w podsumowaniu - mimo, że w całej książce podkreśla przewagi tureckie, słusznie zauważa że zwycięstwo Turcji, niewiele jej dało, a zwrócenie się przeciwko kilku najsilniejszym sąsiadom naraz (w latach 70 i 80 tych XVII wieku) było poważnym strategicznym błędem. Doprowadziło to do tworzenia się wielkich aliansów antytureckich. Najgorzej wyszła na tym Turcja i RON.
Autor docenia dzielność i skuteczność wojska rosyjskiego, zestawiając straty zadane Turkom pod Czehryniem z innymi oblężeniami tego okresu (np. z oblężeniem Kandii, Wiednia i Kamieńca Podolskiego).
Autor wysoko ocenia również dobrą taktykę przyjętą przez dowództwo rosyjskie (przy założeniu znajomości braków własnej armii - niskiego morale i umiejętności). Unikanie walnej bitwy, taktyka raczej defensywna, pozwoliła Rosjanom zachować armię i nie stracić zbyt wiele terytorium ukraińskiego. Turcy zmuszeni zostali do odwrotu. Wojna okazała się bardzo kosztowna dla obydwu stron (koszt zaangażowania po ok. 100 tysięcy żołnierzy na stronę),a Ukraina po raz kolejny została spustoszona.

Autor skupia się przede wszystkim na wojskowości i przebiegu tej kampanii, więc wielbicielom HBeków, może zabraknąć nieco szerszego opisu tła i rozbudowanego opisu przyczyn i politycznych aspektów wojny rosyjsko-tureckiej. Oczekiwałbym nieco głębszego wprowadzenia w ten konflikt (autor często odsyła do książek innych autorów m.in. do "Wojny polsko tureckiej w latach...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Historia
    1
  • Oświecenie
    1
  • Orient
    1
  • InfortEditions
    1
  • XVII wiek
    1
  • Ulubione
    1
  • Nowożytność
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne