Sową

Biuro Literackie
2017-01-01
2017-01-01
32 min.

"Sową" (2017) to wg opisu wydawcy domknięcie trylogii Kwiatkowskiego poświęconej Zagładzie, zapoczątkowanej zbiorem "Radości" (2013),a kontynuowanej "Spalaniem" (2015). Poprzednich tomów nie czytałem, ale ten siłą rzeczy nasunął mi skojarzenie z „Książką kostnicy” (2017) Piotra Macierzyńskiego oraz jego wcześniejszą "Antologią wierszy ss-mańskich" (I wyd. 2011, II wyd. 2016). Ciekawa ta wydawnicza symultaniczność, ale podejście do tematu obu autorów jest jednak zdecydowanie odmienne.

Kwiatkowski wprawdzie także jest oszczędny w komentarzu, ale też dużo mniej kronikarski (choć widać zarazem, że bazował na licznych źródłach). O ile Macierzyński stworzył tomy będące dość szczegółową wiwisekcją obozowego życia, to Kwiatkowski raczej zebrał zestaw obrazów bardziej wypreparowanych, oddalonych od siebie także historycznie, czasem bardziej enigmatycznych, niedoprecyzowanych. Wszystko jest też o wiele bardzo minimalistyczne a najcięższe wiersze niekiedy przeplata swoistymi antraktami: raz jest to świadectwo ocalenia („Henryk Mandelbaum”),raz niemal surrealistyczny obraz będący parabolą („Sową”). To sprawia, że tom jest dość intensywny i wielostronny, ale po ponownej lekturze mam wątpliwości czy ta lakoniczność jest w pełni uzasadniona. Z jednej strony całość spina dość czytelnie klamra tematyczna, ale w tej mnogości odniesień i głosów coś się gubi. Obraz staje się zbyt migawkowy, a kolażowy montaż i brak dłuższych utworów sprawia, że w moim odczuciu książka, mimo bardzo skromnych rozmiarów, nieco się rozpada kompozycyjnie. Szkoda, bo sam głos Kwiatkowskiego wybrzmiewa jako ważny i formalnie interesujący. Możliwe, że czytając kiedyś "Sową" razem z "Radościami" i "Spalaniem" wróci mi poczucie całości.

Jeśli miałbym stworzyć coś w rodzaju hasła reklamowego dla “Sową”, to stwierdziłbym, iż to najlepsza pozycja, jaką da się przeczytać w pięć minut. To świetne jest. Bardzo zbliżone do tego, czym poezja w moim rozumieniu być powinna, a bywa bardzo rzadko. Bo do ideału – na szczęście! – można się jedynie zbliżać. Jest powściąganiem i przemilczeniem, dzięki którym każda kolejna strofa pozostaje nasycona. Często, zdecydowanie zbyt często, odnoszę wrażenie, że czytam coś, co zostało wydane dlatego, że kolega autora jest wydawcą, a drugi – redaktorem. Taka klika. Potem poeci wzajemnie klepią się po plecach, piszą sobie po znajomości recenzje i odczytania (naprawdę nietrudno nadpisać głębokie sensy nawet w przypadku bardzo płytkich i błahych utworów),jakby żyli w hermetycznej próżni, a próżność własną zaspokajało zrozumienie we własnym środowisku. Nie wiem, czy jakakolwiek poezja ma jeszcze szansę trafić pod strzechy, ale sam komu bym mógł, temu bym “Sową” polecał.

Całość: https://kulturalnepisanie.wordpress.com/2017/12/10/grzegorz-kwiatkowski-sowa-2017/

• 2017
  • Mam