Wanda Półtawska. Biografia z charakterem

WAM
2017-10-17
2017-10-17
Wanda Półtawska Jan Paweł II

Okładka książki Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys. Dawid Gospodarek, Marcin Kędzierski, Ewa Kiedio, Tomasz Krzyżak, Maria Miduch, Zuzanna Radzik, Tomasz P. Terlikowski, Marta Titaniec, Marcin Zieliński, Piotr Żyłka, praca zbiorowa
Mamy głos. Świ... Dawid Gospodarek, M...
Okładka książki Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
Obudzić prorok... Piotr Jarecki, Toma...

Gdybym doczytał to wiedziałbym o obozie jeszcze przed doniesieniami o śmierci.... bardzo ciężka książka.
Widać niezachwianą miłość do męża Andrzeja w życiorysie Pani Wandy.

Widać niezachwianą miłość do męża Andrzeja w życiorysie Pani Wandy.

Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o pani Wandzie. Jej śmierć i hejt w internecie (jaki się na nią wylał) były do tego dodatkowym impulsem. "Biografia z charakterem" była pierwszą książka, po którą sięgnęłam. Szczerze, czytało mi się źle. Dużo szczegółów. Na plus- zebrane przez autora informacje, dały mi wgląd w jej życie i specyfikę czasów, w których żyła. Teraz czytam "Stare rachunki" :)

Pani Wanda Półtawska nie wyraziła zgody na wywiad. Nie była zadowolona z pomysłu napisania książki przez Tomasza Krzyżaka, niechetnie odniosła się do tego przedsięwzięcia, nie wiem nawet czy rozmawiała z Panem Tomaszem, jednak jeżeli już to chyba bardzo pobieżnie. Korzysta on z wywiadów z Panią Wandą z czasopism, z różnych publikacji, które do tej pory się ukazały. Zbiera też opinie u osób mogących coś więcej powiedzieć o Wandzie Półtawskiej. Być może dlatego wiele w tej biografii "Nie wiem, tego nie wiadomo, można się jedynie domyślać, nie ma nic o tym w dokumentach, odpowiedzi na to pytanie nie znajdę. Pozostają domysły, być może, nie można wykluczyć", co niestety jest irytujące.
Jestem pewna, że wywiad rzeka z Panią Wandą byłby znakomity, jest to niewątpliwie ponadprzeciętna osobowość ale tego chociażby z powodu wieku Pani Wandy, już się raczej nie doczekamy.
Tomasz Krzyżak podąża tropem naszej bohaterki, zdobywa informacje. Czasami jest to zdjęcie z podpisem na odwrocie z muzeum Martyrologii, czasami dokumentacja z archiwum państwowego lub z wielu innych źródeł.
Widać, że Pan Tomasz solidnie wziął się za robotę, może aż za solidnie. Bowiem zastanawia mnie drobiazgowosc. Rozbieranie każdego tematu na czynniki pierwsze. Czy aż trzeba było tak?
Najpierw dywagacje nad imieniem Pani Wandy, dlaczego tak jej rodzice dali na chrzcie, może coś się za tym krylo? I tutaj przytoczę Pana Tomasza: "Dlaczego Wanda Wiktoria dostała właśnie takie imiona? Odpowiedzi na to pytanie pewnie nie znajdę. Pozostają domysly. Być może wynikało to z ówczesnej mody".
Potem miejsce zamieszkania, histora kamienicy, ich mieszkańców. Może to był parter a może pierwsze piętro i dochodzenie analityczne całego rozmieszczenia budynku. Przedszkole, do którego Pani Wanda chodziła też zostało "przebadane" dogłębnie. Poznajemy godzina po godzinie co dzieci robiły, co jadły i na co chorowały.
Piszę to będąc praktycznie na początku, boję się co bedzie dalej. Na razie mam bardzo mieszane uczucia. Brakuje mi tutaj przodującej bohaterki, a mam przesyt reporterskiego tonu dziennikarza.
Zdecydowanie polecam "I boję się snów", gdzie Wanda Półtawska mówi za siebie, tam ją poznamy jaka była, jest, naprawdę.

Kilka dni później...;)
Dalej jest ciut lepiej, ale niestety ciut. Nadal drobiazgowosć i domysły wybitnie mnie zniechęcaly ale rozdziały o II wojnie światowej godne są większej uwagi.
Jednak mimo wszystko to nie jest to, czego się spodziewałam. Z ulgą dobrnęłam do końca, dla dobra swojego komfortu psychicznego pomijając co nieco. Ufff.

Prawdziwa, ciekawa i fascynująca historia kobiety, z którą tak wiele osób chciałoby porozmawiać, a niewiele mniej wolałoby nigdy nie mieć kontaktu (ze względu na jej sposób bycia i szczerość wypowiedzi).
Myślę, że ta książka pomimo, jak sam autor zauważa, pewnych niedopowiedzeń i niejasności, jeszcze pełniej pokazuje osobę Wandy Półtawskiej. Upartej, bezkompromisowej i wielkiej kobiety.

Piękna i zarazem dramatyczna karta życia osoby wzbudzającej silne emocje. Od prawa do lewa.

Mowa o Wandzie Półtawskiej, polskiej lekarce, doktor nauk medycznych, więźniarce obozu koncentracyjnego. Wielka orędowniczka życia i zagorzała przeciwniczka aborcji. Ponadto dama Orderu Orła Białego. Bohaterka książki Tomasza Krzyżaka uczestniczyła też w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Przez dziesięć lat była radną miasta Krakowa.

Jeśli ktoś z Was nie miał przyjemności poznania tej znakomitości, to gorąco namawiam do zapoznania się z tą arcyciekawą biografią.

Bardzo ciekawa osobowość. Chętnie poznaję historię ludzi, którzy przetrwali w obozach koncentracyjnych i mimo śladu, który pozostanie w głowie na zawsze - potrafią osiągać tak wiele i żyć z pasją.

1931

Jeśli ktoś nie zna postaci Wandy Półtawskiej, sporo się dowie. Jeśli zna i w dodatku interesuje się życiem społecznym ostatnich kilkudziesięciu lat - przypomni sobie to i owo.
Autor wybrał dość ciekawą konwencję, wplatając drobiazgi codzienności w tok opowieści, wyszukując osoby mające coś do powiedzenia o bohaterce. Trochę mówi, trochę przypuszcza...

Cóż poradzę - dla mnie to są zaledwie okruszki, a chciałoby się posmakować chleba.

Cóż poradzę - dla...

Początek pełen niewiadomych. "Ravensbruck" wciąga do końca, tak że czyta się jednym tchem.

• Sprzedane
  • 2017