Hatszepsut

powieść historyczna
Sonia Draga
2018-01-10
2018-01-10

Za sprawą książki Ewy Kassali ?Hatszepsut? przeniosłam się do starożytnego Egiptu i poznałam silną kobietę, która przywdziała nemes, hekę i nechachę (symbole władzy faraona) i sięgnęła po koronę tego potężnego państwa. Oczywiście, nie było jej łatwo przekonać kapłanów i najwyższych dostojników egipskich to tego pomysłu, ale dzięki niezwykłej sile charakteru, uporowi, bezkompromisowości Hatszepsut stała się jednym najpotężniejszych, egipskich faraonów.
Książka opisuje losy Hatszepsut od dzieciństwa do samego końca. Śledzimy jej dorastanie, wybory, rozterki związane z obietnicami danymi ojcu, trudną drogę do fotelu faraona. Widzimy, jak los jej nie oszczędzał, bo przeżyła utratę bliskich i przyjaciół, zdrady współpracowników i wiernych sług, doświadczyła dworskich intryg, osamotnienia i zagubienia. Poznajemy więc Hatszepsut z prywatnej strony - jako żonę, matkę a nawet kochankę. Trudna to była miłość, nieujawniona światu, zakazana. Jej wybranek miał ogromny wpływ i na władczynię i całe państwo. Niestety, ta miłość przyniosła poważne konsekwencje i dla samej Hatszepsut, o czym przekonała się pod koniec swoich rządów i co doprowadziło do wydania przez nią okrutnego wyroku. Bardzo dramatyczne było to zakończenie powieści.
Autorka, Ewa Kassala włożyła niewątpliwie wiele wysiłku w napisanie tej powieści, widać staranne przygotowanie merytoryczne, zgłębienie tematu, dbałość w ukazaniu szczegółów życia w starożytnym Egipcie. Zdumiała mnie ta wiedza na temat wierzeń, bóstw egipskich, a te dokładne opisy miejsc, zdarzeń, rytuałów, strojów, fryzur i zachwycających egzotyką potraw. Widać, że było to konsultowane z egiptologami, o czym sama autorka wspomina zresztą w posłowiu. Intrygująca fabuła i barwne postacie dopełniają tę powieść.
?Hatszepsut? została napisana językiem zrozumiałym, a ponadto z objaśnieniami trudnych, obcych dla nas słów, co ułatwiło lekturę książki. Dzięki tej książce poznałam fascynującą, wyjątkową władczynię, a przede wszystkim niepospolitą, niezwykłą kobietę. Tak, siła jest kobietą i jest w kobietach!

Nie do końca wiem, jak mam ocenić tę książkę. Szukałam interesujących książek o Starożytnym Egipcie, a postać Hatszepsut bardzo mnie interesowała. Dlatego gdy na Legimi zauważyłam taki tytuł od razu go pobrałam, bez głębszego researchu. Jest to powieść fabularyzowana. Tak do końca nie wiadomo co było prawdą historyczną a co dodała autorka. Co prawda na końcu Autorka zaznacza które postacie czy wątki były zaczerpnięte z historii a które dodała sama. Książkę przeczytałam, czytało się ją całkiem dobrze, chociaż wylewało się z niej "girl power" i były takie momenty, kiedy miałam już tego dosyć. Nie jestem aż taka naiwna żeby uwierzyć w to, że dwie kobiety były w stanie tak manipulować wszystkimi w koło. Szczególnie, że przeciwnicy też byli w tym dobrzy. To jednak nie było to czego akurat szukałam.

Hatszepsut dla mnie najpiękniesza część Trylogii o królowych Egiptu , wprowadza nas w świat obyczajów, rytuałów, praw starożytnego Egiptu. Do tego jest jeszcze miłość. Jest to okrutny świat ale Hatszepsut ma moc i pomimo że jest kobietą będzie panowała jako pierwszy Faraon Kobieta. Przetrze szlak dla następnych.Wspaniale przedstawiony przez autorkę świat starożytnego Egiptu

Jest to ciekawa i pełna emocji powieść historyczna o życiu Hatszepsut, najpotężniejszej władczyni w historii starożytnego Egiptu. To obraz losów kobiety ambitnej, odważnej, walecznej i gotowej bronić interesów swojego kraju, ale jednocześnie nieszczęśliwie zakochanej w Senenmucie, który pomógł jej dojść do szczytów władzy. Choć Hatszepsut zawdzięcza mu wiele, to z czasem dowiaduje się o jego rzeczywistych intencjach, w wyniku czego mężczyzna popada w niełaskę.

Ewa Kassala stworzyła bardzo dobrą książkę, która ujęła mnie swoim klimatem oraz wiernym odtworzeniem realiów historycznych. Postacie zostały bardzo dobrze skonstruowane, zaś sama narracja jest sprawnie poprowadzona. Największą zaletą tej książki jest jednak wątek miłosny. Relacje między Hatszepsut i Senenmutem można określić mianem zakazanego uczucia, które mimo wszelkich przeciwności losu ciągle się rozwija i z czasem staje się coraz silniejsze. Kiedy jednak władczyni dowiaduje się o rzeczywistych zamiarach swojego kochanka, czuje się rozczarowana i upokorzona. Reasumując. Losy Hatszepsut wciągnęły mnie od pierwszej do ostatniej strony.

Rozczarowałem się. Akcja niesamowicie się wlekła. Brak wciągającej intrygi w fabule. Odniosłem wrażenie, że autorka próbuje się trzymać nielicznych faktów wyczytanych o Hatszepsut w książkach historycznych i za wszelką cenę nie chce pozwolić popłynąć swojej wyobraźni. Efekt słaby.

Cudowna opowieść o największej kobiecie faraon starożytnego Egiptu!

Hatszepsut, córka Totmesa I, wybrana przez niego na następcę tronu zmaga się przede wszystkim z tradycją, przez którą jako kobieta nie może przejąć władzy samotnie. Towarzyszymy jej od najmłodszych lat, kiedy już świadoma tego kim chce zostać krok po kroku zmierza do celu, wykorzystując swój urok, wiedzę i umiejętności. Radą służą jej wysoko postawieni ludzie, w tym arcykapłan Hapuseneb, prowadzący swoje własne gry, od kontrolowania siatki szpiegów, aż po 'wymuszanie' na Hatszeptów określonych zachowań.

Wątek romantyczny pomiędzy Hatszepsut a Senenmutem, człowiekiem wywodzącym się z mało znaczącej i biednej rodziny, wyniesiony do roli księcia, został bardzo ciekawie przedstawiony. Jest to oczywiście zakazana miłość, której świadomi są już w trakcie rządów królowej praktycznie wszyscy mieszkańcy Egiptu, pojawiają się na ich temat żarciki i prześmiewcze wiersze. Czytelnik od samego początku wie, w którą stronę cała ta sprawa zmierza, a pewność zyskuje już po tym, jak Hatszepsut publicznie zaczyna swojego kochanka obdarowywać kolejnymi, coraz wyższymi tytułami i nagradza go tak, jakby sam był faraonem. Zakończenia ich wątku byłem pewien, ale i tak mnie wzruszył, nawet na sam koniec można było w Senenmucie zobaczyć bezgraniczną miłość i uwielbienie.

Życie Hatszepsut, pomimo spełnienia swojego marzenia było bardzo smutne i pełne tragedii. Musiała uważać na każdy swój krok, była z każdej strony otoczona przez osoby niezbyt jej sprzyjające, a dodatkowo na koniec została całkowicie sama, bez wsparcia bliskich.

Ewa Kassala świetnie prowadzi narrację, a co najważniejsze, nie nuży! Książkę czyta się jednym tchem, ciągle chce się więcej i więcej, a historia, po zapoznaniu się ze źródłami wymienionymi częściowo w posłowiu zyskuje jeszcze większą wartość. Można ją śmiało uznać nie tylko za powieść historyczną, ale również za powieść biograficzną i wyciągnąć z niej sprawdzoną wiedzę. Serdecznie polecam!

Cudowna opowieść o największej kobiecie faraon starożytnego Egiptu!

Gorąco polecam tą książkę - fanom egiptologii ale też kobietom. Bardzo lubię książki tej autorki, zwłaszcza egipską serię, bo pokazują inną rolę kobiet.

3500 lat temu na świat przyszła kobieta, która została okrzyknięta największą władczynią Egiptu, pierwszą feministką w historii. Pani Ewa Kassala kreśli jej niezwykły portret w swojej książce „Hatszepsut” i gwarantuje Wam, że jej życiorys Was pochłonie.
Młodziutka Hatszepsut to ulubienica ojca, Faraona Totmesa I. Towarzyszy ojcu nawet w wojennych wyprawach. Jest kształcona przez najlepszych nauczycieli i kapłanów w Egipcie. Jako dziewczynka nie może odziedziczyć po nim tronu, przygotowywana jest jednak do roli Wielkiej Małżonki. Kiedy umiera jej ojciec, matka decyduje, że ma poślubić swojego przyrodniego brata. Zaraz po przyjęciu tytułu Boskiej Małżonki Amona dochodzi do ceremonii zaślubin ze słabowitym i chorowitym przyrodnim bratem. Przy jej boku pojawia się młody uczony Senenmut, którego kapłani wybierają oficjalnie na towarzysza Hatszepsut, ma być on kimś w rodzaju szpiega, obserwującego jej ruchy. Arystokraci egipscy boją się, że młoda dziewczyna będzie miała zbyt duży wpływ na młodziutkiego Faraona. Nie wiedzą jednak, że jej plany sięgają znacznie dalej, niż rola Wielkiej Małżonki. Hatszepsut chce być Faraonem. Pomiędzy nią i Senenmutem rodzi się płomienne, chociaż zakazane uczucie. Wkrótce Hatszepsut zachodzi w ciąże, tylko ona wie, kto jest prawdziwym ojcem jej dziecka. Czy młoda kobieta poradzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn i uda jej się zrealizować swoje pragnienie objęcia władzy w roli Faraona? Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić? Czy miłość ma szansę wygrać z ambicjami i zazdrością? Poznajcie historię kobiety, która została jednym z najlepszych władców egipskich w historii.
Pani Ewa Kassala przenosi nas w fascynujący świat kapłanek bogini Hathor i kapłanów boga Amona, pełen magicznych rytuałów, ceremonii przepełnionych erotyzmem, ale czasami też przesiąkniętych przemocą. Daje nam możliwość uczestniczenia w tworzeniu się potężnego państwa, bogatego i siejącego postrach wśród wrogów. Obserwujemy budowę świątyń, obelisków i grobowców. Na naszych oczach rozgrywa się też historia pięknej miłości, ale też jednej z tych najtragiczniejszych w dziejach.
Jestem oczarowana twórczością Pani Kassali, tym jak przepięknie potrafi przenieść czytelnika w całkowicie nieznany świat i go nim tak zachwycić, że nie chce się go opuszczać. „Hatszepsut” to dla mnie przede wszystkim jednak opowieść o potędze i sile kobiecości, więzi, która się tworzy pomiędzy pokoleniami, nierozerwalnej, fascynującej i nie do przerwania. Na uwagę zasługuje niesamowita wiedza autorki, dbałość o szczegóły i wykreowanie rewelacyjnych bohaterów, na bazie autentycznych postaci. Powieść jest przepiękna, zachwycająca realnością przedstawianych faktów i tak wciągająca, że nie da się od niej oderwać.

[...]
– Jesteśmy tu tylko przez chwilę. – Hatszepsut wyprostowała się na krześle. Odchyliła głowę, jakby chciała spojrzeć w niebo, lecz widać było, że patrzy gdzieś dalej, poza ziemski świat. Zamknęła oczy. – Materializujemy się jako manifestacja boskiej siły – recytowała jedną ze swoich ulubionych starych myśli wyrytych na kamieniach w Heliopolis. – Jesteśmy jej elementem i wyrazem. Emanacją wiecznej kosmicznej energii. Iskrą świecącą przez mgnienie. Światło jest dane wszystkim w momencie, kiedy tu przychodzimy, ale jego intensywność i kolor zależą niemal wyłącznie od nas samych.
[...]
​​mądry jest nie ten, kto potrafi przewidzieć nadejście nowego, ale ten, kto wiedząc o nadchodzących zmianach, właściwie się do nich przygotowuje
[...]
Tylko słabi nie potrafią przebaczać. Przebaczanie jest cnotą silnych. Przebaczaj. Z tym że wojna to nie kwestia wybaczania win, lecz sprawa siły imperium! Wojna nie ma wiele wspólnego z wybaczaniem. To polityka.
[...]
– Kobiety powinny przeglądać się tylko w oczach mężczyzn, którzy je kochają.

POLΣCλM CλŁΨ CΨKL "KΓÓLOWΣ SΤλΓOŻΨΤΠΣGO ΣGIPΤU".

[...]

Niestety, bardzo słaba. Dialogi drętwe jak bielizna na mrozie, choć to gorący Egipt. Autorka fascynuje się Egiptem, ale nie ma w tej opowieści smaku powieści historycznej. Hatszepsut i jej postać przypomina businesswoman. Zawiodłam się.

• Powieść historyczna