Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence

Okładka książki Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence Max Tegmark
Okładka książki Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence
Max Tegmark Wydawnictwo: Knopf Publishing Group informatyka, matematyka
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence
Wydawnictwo:
Knopf Publishing Group
Data wydania:
2017-08-29
Data 1. wydania:
2017-08-29
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781101946596
Tagi:
informatyka popularnonaukowa
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Co się dzieje w świecie kwantów? Łukasz Lamża, Marcin Łobejko
Ocena 7,3
Co się dzieje ... Łukasz Lamża, Marci...
Okładka książki Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna J. Richard Gott, Michael A. Strauss, Neil deGrasse Tyson
Ocena 8,1
Witamy we Wsze... J. Richard Gott, Mi...
Okładka książki Nauka o klimacie Aleksandra E. Kardaś, Szymon Malinowski, Marcin Popkiewicz
Ocena 8,6
Nauka o klimacie Aleksandra E. Karda...

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
11

Na półkach:

“Człowiek w erze sztucznej inteligencji”, to jest dobry podtytuł dla tej pozycji, gdyż książka nie zajmuje się jak tym jak zbudowane są algorytmy sztucznej inteligencji, ale jakie są możliwe konsekwencje powstania superinteligentnych „maszyn”. Czyli z książki nie zdobędziemy popularnonaukowej wiedzy jak realizowana jest magia obecnych i przeszłych algorytmów SI (AI),a książka w zasadzie jest z gatunku filozoficzno-humanistyczno-fantastycznej.
Dla mnie powyższy fakt był nieco zaskakujący, ale pomimo tego nie żałuję, że sięgnąłem po tę pozycję. To był dobrze spędzony czas na rozważaniach w jakim kierunku idziemy, jakie jest ryzyko przed nami, jakie alternatywy (to w sumie to dylemat klasycznie dramatycznie, nie ma jakichś bardzo optymistycznych alternatyw). To jest najbardziej wartościowa część ok 400 stronicowego tomiku i jest naprawdę dość solidnie dopracowana.
Uwaga, autorem jest fizyk, więc wszystko co obserwuje w świecie musi w jakiś sposób być redukowalne do zasad fizyki lub inaczej nie istnieje. Więc jeśli autor zajmuje się świadomością, to tak jak by zajmował się zjawiskiem fizycznym, więc siłą rzeczy pomija cała tradycję intelektualną w tym temacie. W oczywisty sposób trzeba takie fragmenty czytać z rezerwą… i na pewno nie wolno poprzestać na tej treści jako jedynym źródle naszej wiedzy.
Co do uwag (zawartych w jednym z komentarzy),że autor często odwołuje się do nazwisk sobie znanych uczonych i biznesmenów lub opisuje spotkania z nimi, to nie przeszkadzało mi to wcale. Taka praktyka jest i była bardzo częsta wśród uczonych i do dziś mamy w konsekwencji np. System Kopernika, Zasady Newtona Dynamiki, Darwinizm, czy równania Schrodinger. Takie podejście wręcz ociepla lekturę…

“Człowiek w erze sztucznej inteligencji”, to jest dobry podtytuł dla tej pozycji, gdyż książka nie zajmuje się jak tym jak zbudowane są algorytmy sztucznej inteligencji, ale jakie są możliwe konsekwencje powstania superinteligentnych „maszyn”. Czyli z książki nie zdobędziemy popularnonaukowej wiedzy jak realizowana jest magia obecnych i przeszłych algorytmów SI (AI),a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3135
1423

Na półkach: ,

Książka w przystępnym stylu opisująca podstawy działania sztucznej inteligencji (nie z czysto informatycznego punktu widzenia) oraz naszą przyszłość - jak to się może potoczyć. Wizje te zwykłemu człowiekowi zakrawają na fantastykę, jednak naukowcy poważnie nad nimi debatują, więc warto otworzyć umysł. Zwłaszcza, że ostatnie miesiące to eksplozja wyników prac nad sztuczną inteligencją. Wątpliwości może wzbudzać zachwyt autora nad Elonem Muskiem, któremu, jak wiadomo - ufać nie można.

Książka w przystępnym stylu opisująca podstawy działania sztucznej inteligencji (nie z czysto informatycznego punktu widzenia) oraz naszą przyszłość - jak to się może potoczyć. Wizje te zwykłemu człowiekowi zakrawają na fantastykę, jednak naukowcy poważnie nad nimi debatują, więc warto otworzyć umysł. Zwłaszcza, że ostatnie miesiące to eksplozja wyników prac nad sztuczną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
143
116

Na półkach:

Jeśli jesteś snobem, jak ja, nie wypada (w 2023) nie przeczytać. O samej książce autor wspomina na podkaście Lexa; podcast równie ciekawy... Dla mnie było interesujące, ile gigabajtów informacji zawiera nasz genom a ile mózg, i podobne szokujące ciekawostki. Początek można rzeczywiście odpuścić, potem robi się ciekawie a potem znowu w kółko Macieju. Wysłuchałem angielskiego audiobooka. Snobujcie!

Jeśli jesteś snobem, jak ja, nie wypada (w 2023) nie przeczytać. O samej książce autor wspomina na podkaście Lexa; podcast równie ciekawy... Dla mnie było interesujące, ile gigabajtów informacji zawiera nasz genom a ile mózg, i podobne szokujące ciekawostki. Początek można rzeczywiście odpuścić, potem robi się ciekawie a potem znowu w kółko Macieju. Wysłuchałem angielskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
56
41

Na półkach: ,

Książka ciekawa, opisująca prawdopodobne scenariusze przyszłości ziemi w erze AI.

Książka ciekawa, opisująca prawdopodobne scenariusze przyszłości ziemi w erze AI.

Pokaż mimo to

avatar
1148
407

Na półkach:

Elon Musk (za którym nie przepadam) polecał.
Więc sięgnąłem.. Ze sto stron da się przeczytać.
Ale bardzo szybko się orientujesz dlaczego Musk to polecał - po prostu zna się z autorem.

Bo nie dlatego, żę książkę warto przeczytać.
Te pierwsze sto stron ma jakiś sens. Reszta to blubranie, a im dłużej czytasz, tym gorzej. Autor rozwleka tematy, snuje jakieś wynurzenia funta kłaków niewarte, czyste spekulacje, dobierane w sposób dowolny.

Więc tu spory minus.
Drugi jest taki, że Autor rozważa kwestie, na których się chyba po prostu nie zna. Na przykład rozważania na temat "czym jest świadomość" - tu albo banały albo głupoty.

Jeszcze jeden potężny minus to jest żenada.
Po pierwsze mnóstwo jest tu informacji z kim to Autor się zna i spotkał, z kim rozmawiał i tak dalej. Trochę na zasadzie "Mój sąsiad, prezydent opowiedział mi taki fajny kawał..."
W dodatku przedstawianie tych różnych swoich interlokutorów w "dowcipnym" świetle i zawsze podnosząc jakieś ich cudowne właściwości...
Widać, że się tu autor silił, jakieś to nieautentyczne, pozorowane, sztuczne i niesmaczne.

Nie cierpię takich książek, których głównym wątkiem jest narcyzm autora.

Podsumowując - sto stron warto przejrzeć. Najfajniejsze jest pierwszych 10 stron i historia zespołlu Omega. Resztę można sobie z powodzeniem darować.
A 3/4 książki jest po prostu źle strawna. Omijasz całe akapity pustego wodolejstwa.

Musk poleca
Ja odradzam ;-)

Elon Musk (za którym nie przepadam) polecał.
Więc sięgnąłem.. Ze sto stron da się przeczytać.
Ale bardzo szybko się orientujesz dlaczego Musk to polecał - po prostu zna się z autorem.

Bo nie dlatego, żę książkę warto przeczytać.
Te pierwsze sto stron ma jakiś sens. Reszta to blubranie, a im dłużej czytasz, tym gorzej. Autor rozwleka tematy, snuje jakieś wynurzenia funta...

więcej Pokaż mimo to

avatar
178
108

Na półkach:

książka w przystępny sposób tłumaczy zawiłości świata sztucznej inteligencji, choć momentami i tak ciężko było mi przez nią przebrnąć. Niemniej jednak słowa uznania dla autora, bo wywiera ogromne wrażenie swoją wiedzą oraz podejściem, które zachęca do zaprzyjaźnienia się z AI, poznawania jej tajników a przede wszystkim zainteresowania się jej przyszłością pod kątem współpracy z gatunkiem ludzkim. Dawno nie czytałam czegoś tak wnikliwego. Dzięki tej książce, moje postrzeganie rozwoju AI już nie jest tak chaotyczne.

książka w przystępny sposób tłumaczy zawiłości świata sztucznej inteligencji, choć momentami i tak ciężko było mi przez nią przebrnąć. Niemniej jednak słowa uznania dla autora, bo wywiera ogromne wrażenie swoją wiedzą oraz podejściem, które zachęca do zaprzyjaźnienia się z AI, poznawania jej tajników a przede wszystkim zainteresowania się jej przyszłością pod kątem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
16

Na półkach:

Wielowarstwowa, inspirująca synteza zagadnienia.
Refleksja na poruszone w niej tematy została ze mną na bardzo długo. Life 3.0 skłoniło mnie do dalszego zgłębiania zagadnień związanych z powstaniem silnej sztucznej inteligencji i tym, co może to oznaczać dla nas jako gatunku, dla życia opartego na węglu, dla planety i wszechświata :)

Wielowarstwowa, inspirująca synteza zagadnienia.
Refleksja na poruszone w niej tematy została ze mną na bardzo długo. Life 3.0 skłoniło mnie do dalszego zgłębiania zagadnień związanych z powstaniem silnej sztucznej inteligencji i tym, co może to oznaczać dla nas jako gatunku, dla życia opartego na węglu, dla planety i wszechświata :)

Pokaż mimo to

avatar
235
28

Na półkach: , , ,

Sięgnąłem po tą książkę licząc na jakieś usystematyzowanie wiedzy na temat sztucznej inteligencji. Trochę się zawiodłem, choć nie jest to zła książka. Większość jej treści dotyczy raczej ekonomicznych, społecznych czy filozoficznych konsekwencji zaistnienia SI, przewyższającej zdolności człowieka. Można jednak znaleźć coś technicznego, zwłaszcza w rozdziale drugim. Bardzo ciekawe są też końcowe rozdziały na temat celów SI i świadomości. Autor rozprawia się także z kilkoma mitami na temat SI.

Sięgnąłem po tą książkę licząc na jakieś usystematyzowanie wiedzy na temat sztucznej inteligencji. Trochę się zawiodłem, choć nie jest to zła książka. Większość jej treści dotyczy raczej ekonomicznych, społecznych czy filozoficznych konsekwencji zaistnienia SI, przewyższającej zdolności człowieka. Można jednak znaleźć coś technicznego, zwłaszcza w rozdziale drugim. Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
20

Na półkach:

Świetne, najlepsze na rynku, wprowadzenie w tematykę AI. Autor użył ciekawego środka stylistycznego, mianowicie obok treści popularnonaukowej pisze coś na kształt opowiadania, ilustrującego omawiane zagadnienia. Ułatwia to zrozumienie treści. Autor omawia AI na tle ekonomii, społeczeństwa, nauki - jest to możliwie szerokie spojrzenie.
Jedna rzecz, którą zapamiętam z tej książki najlepiej, to pewne obrazowe porównanie, użyte aby czytelnik mógł zrozumieć, dlaczego po osiągnięciu przez AI pewnego poziomu inteligencji, ten gwałtownie wzrasta, tak, że nie jesteśmy w stanie już nad nią zapanować. Parafrazując: sekunda, którą człowiek może wykorzystać na pewne działanie, dla elektronicznego mózgu może trwać lata - ta sama fizyczna sekunda. Oto istota różnicy w "szybkości przetwarzania".
Doprawdy, dopóki nie przeczytałem tej książki, nie miałem świadomości, że AI naprawdę może nas unicestwić (traktowałem to bardziej jako bajkę). Elon Musk ze swoim alarmizmem w tym temacie ma absolutnie rację. Dla AI człowiek będzie znaczył mniej niż dla człowieka znaczy mrówka...

Świetne, najlepsze na rynku, wprowadzenie w tematykę AI. Autor użył ciekawego środka stylistycznego, mianowicie obok treści popularnonaukowej pisze coś na kształt opowiadania, ilustrującego omawiane zagadnienia. Ułatwia to zrozumienie treści. Autor omawia AI na tle ekonomii, społeczeństwa, nauki - jest to możliwie szerokie spojrzenie.
Jedna rzecz, którą zapamiętam z tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
49

Na półkach: ,

Są książki które można byłoby określić mianem „food for thought” - rozbudzających ciekawość, skłaniających do refleksji. Życie 3.0 zdecydowanie jest jedną z nich. Pozostawia czytelnika z większą liczbą pytań niż odpowiedzi, w pozytywnym tego określenia znaczeniu.

Książka ta nie ma wydźwięku technicznego, a raczej społeczny, zahaczający o filozoficzny. Tegmark nie koncentruje się na faktach dotyczących obecnego stopnia rozwoju AI. Zamiast tego roztacza przed czytelnikiem wizję tego jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na przyszłość gatunku ludzkiego i jakie są fizyczne granice jej możliwości.

Dzięki temu książka przez wiele lat nie straci na aktualności, a odbiorcą mogą być również osoby nieposiadające wiedzy technicznej.

Są książki które można byłoby określić mianem „food for thought” - rozbudzających ciekawość, skłaniających do refleksji. Życie 3.0 zdecydowanie jest jedną z nich. Pozostawia czytelnika z większą liczbą pytań niż odpowiedzi, w pozytywnym tego określenia znaczeniu.

Książka ta nie ma wydźwięku technicznego, a raczej społeczny, zahaczający o filozoficzny. Tegmark nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    791
  • Przeczytane
    195
  • Posiadam
    68
  • Teraz czytam
    29
  • Popularnonaukowe
    14
  • 2023
    7
  • Chcę w prezencie
    7
  • Na ścieżkach nauki
    5
  • 2021
    4
  • Nauka
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence


Podobne książki

Przeczytaj także