Księga ognia

2017-10-26
2017-10-26
Dariusz Chodyniecki, Arkadiusz Ziernicki
religia chrześcijaństwo księga papież Franciszek Biblia katolicyzm

W „Księdze ognia”, na wstępie, opisany został sposób czytania Pisma Świętego wykorzystywany przez papieża Franciszka. Papież czyta Pismo Święte metodą ignacjańską, która polega na „wchodzeniu” w sceny biblijne, aby przeżywać je głęboko, egzystencjalnie, w odniesieniu do swojego życia. Właśnie dlatego nauczania zawarte w tej książce są tak życiowe, ważne i bliskie obecnej sytuacji na świecie.
Głównym przesłaniem, jakie bije z jego nauk jest tematyka biednych ludzi i pokoju na świecie. To właśnie na ludzi cierpiących w chorobach, ubóstwie i poniżeniu zwraca szczególną uwagę papież. „Jednak bywa tak, że kiedy nam się dobrze wiedzie i żyjemy wygodnie, oczywiście zapominamy o innych (Bogu nie zdarza się to nigdy),nie obchodzą nas ich problemy, ich cierpienia i krzywdy, jakich zaznają.(…) Ta egoistyczna postawa obojętności przybrała dziś rozmiary światowe, tak iż możemy mówić o globalizacji obojętności.”
W jednej z nauk przedstawiony został inny rodzaj ubóstwa. „Ubóstwo to przezwyciężenie wszelkiego egoizmu, według logiki Ewangelii, która uczy ufności w Bożą opatrzność. Ubóstwo to ukazywanie całemu Kościołowi, że to nie my budujemy królestwo Boże, to nie ludzkie środki powodują jego wzrost, ale sprawia to przede wszystkim moc, łaska Pana działającego poprzez naszą słabość.”
Poniżej są cytaty, które szczególnie do mnie dotarły w czasie lektury:
„Jeden dobry człowiek wystarczy, aby nadzieja nie umarła.”
„Na drodze chrześcijańskiej, do której przejścia zachęca nas Pan, nie ma żadnego świętego bez przeszłości, ale też żadnego grzesznika bez przyszłości.”
„Wiarę traci się właśnie w sercu.”
„Świętość polega właśnie na tym, by pozwolić, aby Pan pisał naszą historię.”
„Czasem życie nas rani, a my idziemy smutni do naszego Emaus, odwracając się plecami do Bożego planu. Oddalamy się od Boga. Ale przygarnia nas liturgia Słowa: Jezus wyjaśnia nam Pisma i na nowo rozpala w naszych sercach płomień wiary i nadziei, w Komunii świętej obdarza nas mocą.”
„Wytrwałość oznacza bowiem dźwiganie na swoich barkach spraw życia, rzeczy, które nie są dobre, rzeczy przykrych, których nie chcemy. Właśnie taka wytrwałość sprawi, że nasze życie stanie się dojrzałe.”
„Codziennie powinniśmy odmawiać taką modlitwę: ”Duchu Święty, spraw, by moje serce było otwarte na Słowo Boże, by moje serce było otwarte na dobro, by moje serce było otwarte na piękno Boga każdego dnia.”
„Mądrość jest właśnie tym: łaską widzenia wszystkiego oczami Boga. Jest po prostu widzeniem świata, widzeniem sytuacji, okoliczności, problemów –wszystkiego- oczami Boga. To jest mądrość. Czasami widzimy rzeczy według własnego upodobania lub według nastawienia naszego serca, z miłością lub nienawiścią, zazdrością. Nie, to nie jest spojrzenie Boga. Mądrością jest to, co czyni w nas Duch Święty, abyśmy widzieli wszystko Bożymi oczami. To jest dar mądrości.”

• Religijne
  • Prezenty
  • Wokół Biblii
  • Jeszcze-nie-moja

Dodaj cytat z książki Księga ognia