Morderstwo w Orient Expressie

Okładka książki Morderstwo  w Orient Expressie
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2017-11-22
Anna Wiśniewska-Walczyk

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Nikt tak nie buduje napięcie jak Agatha Christie. Pasjonujący kryminał, który będzie zachwycał kolejne pokolenia czytelników.

Plus za zaskakujące zakończenie.

Plus za zaskakujące zakończenie.

To było pierwsze spotkanie z prozą Christie i udane ale bez rewelacji. Fabuła przemyślana, akcja dzieje się w zamknięcia -pociągu który utknął w zaspach. Chyba jednak język ówczesny autorce zabrał mi fun z tej opowieści. Spróbuję jescze z inną powieścią

Słynny detektyw Herkules Poirot musi przerwać swój upragniony odpoczynek i powrócić do Londynu. W Stambule wsiada do słynnego Simplon-Orient Expresu, ale pociąg grzęźnie niefortunnie w zaspie. W tym odciętym od świata otoczeniu zostaje zamordowany bogaty przedsiębiorca. Detektyw podejmuje się rozwiązaniem tej kryminalnej zagadki, ale ta sprawa jest bardziej zawiła, niż się wydaje. Prawdziwe i fałszywe tropy mącą poszukiwania detektywa, współpasażerowie wtykają w swoich relacjach nieścisłe kłamstwa, a straszna tragedia z przeszłości zaczyna wypływać powoli na wierzch.

Rozpoczęłam z tym niezwykle popularnym kryminałem swoją tegoroczną przygodę z Agathą Christie. Dosyć mgliście pamiętałam jej historie, więc można powiedzieć, że podeszłam do tej książki ze świeżym i nieprzytłoczonym wymyślnymi kryminałami umysłem. Książkę czyta się niezwykle szybko. Niemal ślizgałam się po stronicach (co nie oznaczało, że czytałam nieuważnie). Już powoli zaczynam rozumieć fenomen tej autorki. Christie stwarza w swoich powieściach bardzo specyficzny klimat, którym można się delektować w każdą porę roku. Jej zagadki niemal bezwiednie skłaniają do własnej dedukcji, a zachowania ludzkie do refleksji. W tę na pozór prostą historię wpleciono bowiem przeróżne tematy i wydarzenia z realnego świata, które można by rozwinąć w niejednym dyskursie. Oczywiście niektóre spostrzeżenia bohaterów i zbyt pochopne ocenianie innych po narodowości, płci czy wyglądzie nie przeszłoby już w dzisiejszych czasach. Niemniej ostatecznie udowodniono, że nie należy zwracać uwagę na takie rzeczy, gdy poszukuje się mordercy.

Na pochwałę zasługuje też samo wydanie, które powstało z okazji 100-lecia istnienia postaci Herculesa Poirota. Podobają mi się te okładkowe motywy graficzne i z niecierpliwością śledzę zapowiedzi nowych wydań. Początkowo miało powstać jedynie 10 książek, ale ze względu na dużą popularność, zdecydowano rozszerzyć projekt do wyczerpania zainteresowania. Nie wierzę jednak, żeby to szybko nastąpiło. „Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie” robi na półkach dobre wrażenie i dlatego zdecydowałam się na kolekcjonowanie tej serii. Szkoda, że książka się tak szybko skończyła. Można sobie jednak przedłużyć zabawę, sięgając po filmy. Ekranizacje Sidneya Lumeta i Kennetha Branagha były dla mnie całkiem udane.

Wszystko czego można oczekiwać od kryminału znalazło się w tym utworze Pani Christie. Barwne postacie, narastające napięcie, nietypowa sceneria, wiele analiz. W mojej subiektywnej opinii schematyczne "powtórki" tego co zostało już odkryte pomagają w zabawie odbiorcy w odgadywanie sprawcy. Istotne dla mnie okazały się również realistyczne lokalizacje i wierne oddanie panującego w nich klimatu. Dodatkowy plus za świetnie ukazanie manier i charakterów ludzi wyższych sfer. Rozwiązanie zagadki z pewnością nietuzinkowe, zaskakujące. W przeciwieństwie do wcześniejszych kryminałów z którymi miałem do czynienia książka ta nie przywodzi na myśl hiszpańskiej telenoweli, raczej intrygującą analizę postaci, moc logiki. Całość przeczytałem jednym tchem, momentami ciężko się było oderwać. Polecam wczuć się w luksusowy klimat przedziałów całkowicie odciętych od świata hałdami śniegu, pomyśleć o spokoju gwałtownie zaburzonym przez śmierć, na którą właściwie zainteresowany niewątpliwe zasługiwał. Cóż, żeby się dowiedzieć dlaczego wypada przeczytać;)

Jak zwykle wszystko dobrze przemyślane. Świetnie się czytało a miejsce zbrodni, luksusowy pociąg, tylko dodaje smaczku.

Pociąg najlepszym miejscem na akcję kryminału. No i jedna z najlepszych powieści Agathy

Mistrzyni kryminału jest niezawodna.

Mistrzyni kryminału jest niezawodna.

Uwielbiam tę autorkę, ale to ta powieść jest moją ulubioną. Napisana pięknym językiem tworzącym klimat całej historii.

Bardzo dobra książka. Szybko się ją czyta, ale ma momenty, kiedy zdecydowanie zwalnia. Rozdziały są raczej krótkie i myślę, że to dobrze. Dłuższe w przypadku tej książki chyba by mnie męczyły. Przyjemne okoliczności wydarzeń, ale jak dla mnie, to tego klimatu Orient Expressu mogłoby być jeszcze więcej. W książce pojawia się dużo postaci mających swoje szersze lub węższe historie, które są dobrze opisane. Dedukcje inspektora ciekawe, ale śledztwo w większości sprowadza się do przesłuchań, w którym jak wiadomo, podejrzani mogą albo kłamać, albo nie. Wydaje mi się, że czytelnikowi ciężko jest próbować rozwiązać tę zagadkę. A jeszcze biorąc pod uwagę jak ta historia się kończy... swoją drogą, bardzo ciekawie. Ja takiego obrotu spraw się nie spodziewałem ;)
To była moja pierwsza książka tej autorki. Jakiejś wisienki na torcie mi zabrakło. Przyjemnie się czytało, ale wyjątkowo mocno mnie nie chwyciła, nie czekałem z utęsknieniem na kolejną okazję do tego, żeby wziąć ją do ręki. Ale jak już wziąłem, to oderwać się było ciężko. Będę polecał, ale nie zachwalał. Nie czuję się ani zniechęcony, ani zachęcony do czytania kolejnych. Z pewnością po nie sięgnę, ale nie rzucę się od razu na całą serię.

Video

Video