Billy i Miniputki

Billy and the Minpins
literatura dziecięca
Katarzyna Kowalczuk-Szczepańska
Roald Dahl Billy i Miniputki

Mama wielokrotnie przestrzegała Billy’ego , żeby nie zbliżał się do Złowrogiego Lasu. Ciekawość chłopca zwyciężyła i dzięki temu otwarła się przed naszym małym bohaterem furtka do innego świata, do krainy przygody, niedostępnej dla dorosłych. Billy poznał Miniputki, które zamieszkiwały okoliczne drzewa. Miały swój świat, swoje radości i problemy, które spędzają im sen z...

Przyjemna książeczka.

Co do tego, że Billy przeżył fajną przygodę, nie ma wątpliwości. Wyrwał się na chwilę z domu rodzinnego (spod skrzydeł nadopiekuńczej rodzicielki) i wyszło mu to na dobre. Nie dość, że poznał świat Miniputków, to jeszcze dobry uczynek popełnił. Ciekawa historia, ale grzeczna bardzo (jak na Roalda Dahla) i trochę bym ją jednak rozwinęła.

Na półkach: , , , , ,

Szkoda, że książki nie tłumaczył pan Łoziński, ale obecne hopla na punkcie poprawności politycznej spowodowało, że książeczki Roald'a Dahl'a musiały przejść transformację społeczno-mentalną. Na szczęście diabeł podsuwający okropne pomysły, wciąż gdzieś tam w tej książeczce istnieje i do końca nie wiadomo, czy przypadkiem nie miał racji, by Billy podążył ścieżką własnego...

Wszystko co dozwolone, jest nudne. Wszystko czego zabraniamy, jest bardzo ciekawe. Tak jest i nic tego nie zmieni. Nadmierna kontrola rodzicielska, ciągłe zakazy, ograniczenia…Nuuuuda... Tylko ciekawe świata dzieci mają szansę na przeżycie przygody swego życia. O tym m.in. jest ta historia.
więcej:

• 2018