Lot kruka. Tom 1

2017-11-08
56 min.

Okładka książki Esmera Philippe Chappuis, Vincent Roucher
Ocena 6,2
Esmera Philippe Chappuis, ...
Okładka książki Podboje -1- Horda żywych Francois Miville-Deschenes, Sylvain Runberg
Ocena 6,3
Podboje -1- Ho... Francois Miville-De...

Jean-Pierre Gibrat nie jest zbyt znanym twórcą w Polsce. Poza omawianym komiksem ukazała się po polsku jeszcze „Pinokia” jego autorstwa. W 2006 r. „Lot kruka” został nagrodzony w kategorii „Najlepszy rysunek” na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme, więc nic dziwnego, że wydawnictwo Kurce postanowiło sięgnąć po tę historię. Jednakże ta opowieść to kontynuacja niewydanego po polsku komiksu „Le Sursis”. Czy można sięgnąć po „Lot kruka” nie znając poprzednika?

Rok 1944 r., Paryż. Młoda kobieta Jeanne zostaje aresztowana przez francuską policję i jest przetrzymywana w jednej celi z włamywaczem Francoisem. Kiedy dochodzi do nalotu bombowego, oboje wykorzystują zamieszanie i uciekają. Okazuje się, że będą musieli dłużej ze sobą współpracować.

Bardzo dobrze wypadają relacje głównych bohaterów. Główna bohaterka to dosyć zasadnicza osoba unikająca niepotrzebnego ryzyka, a Francois to zaradny drań o złotym sercu. Ich wzajemne przekomarzania wypadają bardzo zabawnie, chociaż zdaje sobie sprawę, że oboje reprezentują bardzo stereotypowe typy postaci.

Tempo jest naprawdę dosyć szybko tak mniej więcej przez fabułę albumu. Bohaterowie muszą radzić sobie zarówno dzięki swoim umiejętnościom, jak i sprytowi. Niestety w pewnym momencie akcja bardzo zwalnia i niewiele się dzieje. Pojawiają się wprawdzie nowe zabawne postacie i w tle rozgrywają się istotne wydarzenia, ale ogólnie odniosłem wrażenie, że Jean stała się strasznie bierna i ciężko mi było śledzić kolejne kadry.

W kwestii rysunków chyba nie do końca się zgadzam z jurami festiwalu w Angouleme. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku – piękne krajobrazy, zróżnicowany wygląd bohaterów czy dobre odwzorowanie epoki. Jednakże mimika twarzy wydaje mi się tutaj bardzo ograniczona i kadrom brakuje trochę dynamiki.

Tom zaczął się naprawdę dobrze, ale w pewnym momencie zaczyna męczyć. Domyślam się, w których miejscach pojawiają się nawiązania do „Le Sursis”, ale na szczęście nie trzeba znać tego komiksu, żeby czerpać przyjemność z lektury.

1942
1939

Wyjątkowo elegancka kreska. Taka, co pieści oko, a piękna kobieta rzeczywiście jest pociągająca. Historia też ciekawa. Pełna niuansów i zagadek. Szkoda tylko, że nie mam dostępu do kolejnego tomu, który może rzuciłby nieco światła, na niektóre tajemnice. A tak poczytałam i nadal nie wiem, dlaczego złodziej i rzezimieszek wraca po naszą uroczą komunistyczną działaczkę francuskiego ruchu oporu. Ach, ten czerwony beret! Nie wiem też, komu zawdzięcza denuncjację. I jeszcze kilku innych spraw, lecz przecież nie będę wam streszczać całego komiksu. Za to zachęcam do lektury.

Dodaj cytat z książki Lot kruka. Tom 1