Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań

Okładka książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań Jerzy Besala
Okładka książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań
Jerzy Besala Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
historia
Zysk i S-ka
2017-10-30
2017-10-30
alkohol historia Polski

Książka opisuje historię Polski w okresie, kiedy nie ma nas na mapach Europy. Przyjemnie czyta się większość rozdziałów. Średnio wypada fakt, że autor tworzy zbyt wiele opisów życiorysów osób związanych z alkoholem. Ogólnie odbiór pozytywny, ale d... nie urywa.

Książka typowo propagandowa, obraża wybitnych polskich pisarzy pokroju Ignacego Kraszewskiego, w imę czego? Obrony szachrajów, paskarzy i łobuzów z karczmy. Na stronie 500 czytamy "Teodor Jeske-Choiński publicysta antysemicki" psłuchaj gościu ja rozumiem, że chciałeś się podlizać ale zacznijmy od tego, że był to publicysta tworzący na dwadzieścia lat przed Hitlerem i był krytycznie nastawiony wobec asymilacji żydowskiej podobnie jak 90% Żydów. Następnie w pierwszej kolejności był to twórca powieści historycznych-powieściopisarz w drugiej autor nowel i opowiadań historycznych w trzeciej krytyk literacki i teatralny w czwartej historyk w piątej dramatopisarz w szóstej autor powieści współczesnych w siódmej aktywny twórca artykułów prasowych w ósmej redaktor licznych wydawnictw np. "Biblioteki dzieł wyborowych" i "Niwy" w dziewiątej znakomity teoretyk literatury pozystywistycznej, dekadenckiej i modernistycznej a dopiero na którymś tam dziesiątym miejscu twórca zajmujący się kwestią żydowską. Krzywdzące opinie to typowa metoda pseudopisarzy, którzy w zazdrości że ktoś miał talent potrafią tylko oczerniać. Jego praca "Neofici Polscy" nie traktuje o żadnych sarmatach jak napisałeś tylko jest materiałem historycznym, który zawiera nazwiska przechrztów żydowskich z doskonałym opisem procesu chrzszczenia się neofitów. Jak nie wiesz o czym piszesz to nie pisz. Pan Jezrzy Besala umie przyklejać łatki i sprowadzać twórczość pisarza tylko do tego co mu się podoba, dlatego taka ocena.

„Picie i upijanie się do dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną, niszczącą”.

Jerzy Basala po raz drugi zabiera nas w fascynującą podróż poprzez wieki naszej burzliwej historii, spoglądając na nią z nietypowej pozycji alkoholu i jego znaczenia dla rozwoju gospodarczego i życia ówczesnych społeczeństw oraz wpływu na rożnego rodzaj decyzje i historyczne wydarzenia.

Jego opowieść chronologiczne skupia się tym razem na wieku XVIII i XIX obfitujących jak pamiętamy w doniosłe, burzliwe, tragiczne i dramatyczne wydarzenia dotykające naszego narodu: epopeja Legionów Polskich Józefa Dąbrowskiego, okres napoleoński, tworzenie się namiastek polskiej państwowości jak Księstwo Warszawskiego, a później Królestwo Polskie, powstania narodowe (Listopadowe 1830 i Styczniowe 1863, wielka emigracja, kształtowanie się nowych koncepcji politycznych i ideologii, rozwój nauki i kultury.

Zwłaszcza kultury picia i tego jak zmieniała się ona i ewoluowała na przestrzeni opisywanego okresu.

Po raz kolejny przyjrzymy się temu co się piło w Polsce i jak się piło, jak wyglądała produkcja, przechowywanie i dystrybucja trunków czy sama kultura (lub często jej brak) spożycia. Zajrzymy do wiejskich chałup, odymionych, przydrożnych karczm, wielkomiejskich, restauracji i szynków, mieszczańskich domów, artystycznych salonów, wojskowych kwater, szlacheckich dworów, wojskowych obozów, powstańczych stanic czy arystokratycznych pałaców.

Jak ów alkohol przekładał się na ich życie, na szeroko pojmowaną obyczajowość, życie polityczne, wojskowe, religijne, społeczne oraz decyzje, podejmowane, niekiedy, w ważnych momentach naszej państwowości.

Całość, oparta na niezliczonej ilości przykładach (pamiętajmy iż książka liczy dobrze ponad…) pełnych rozmaitych ciekawostek, anegdot i wspomnień, przeplatanych fragmentami zaczerpniętymi ze źródeł, opisami miejsc i zdarzeń a często zupełni nieznanymi faktami z życia ważnych dla naszego narodu postaci (szczegółów, oczywiście, nie zdradzę by nie psuć czytelnikowi możliwości odkrycia ich samemu). Obala przy tym szereg wciąż (niekiedy po dziś dzień) pokutujących stereotypów i mitów, dotyczących tego jak nasi rodacy raczyli się alkoholem i w jakich robili to ilościach. Pokusił się nawet w tej publikacji o zestawienia nas z innymi europejskimi narodami tego okresu jak Niemcy, Szwedzi, Rosjanie, Włosi czy Węgrzy – nie wypadamy, ogólnie, tak źle.

Opowieść o alkoholowych dziejach Polski jest również opowieścią o samej Polsce na rożnych etapach jej istnienia. Na nowo odkryjemy często pogmatwane życiorysy naszych rodaków, poznamy niewygodne a nierzadko i pikantne fakty z ich żywotów. Zetkniemy się z ludźmi, którzy niejednokrotnie zaważyli na obliczu naszego narodu, byli jego ikonami, symbolami, wpływali na politykę, dyplomację, rozwój kultury, literaturę i kształtowanie się poczucia patriotyzmu. Spojrzymy przez pryzmat głośnych i doniosłych w skutkach zjawisk i wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni wieków, dekad i lat w wymiarze politycznym, społecznym, moralnym, obyczajowym, kulturowym i technologicznym. Przekłada się to również na obraz ówczesnej codzienności, problemów z jakimi borykali się nasi przodkowie, tego jakimi kryteriami wyboru się kierowali, w jaki sposób radzili sobie z problemami, które ich dotykały. Szerokie historyczne tło, podparte iście tytaniczną, archiwalną pracą, ogromna wiedzą, szeroka perspektywa, różnorodność i wnikliwe podejście do tematu, powoduje iż otrzymamy dzieło bez wątpienia ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Mądre i ciekawie napisane, nacechowane dodatkowo trudna do ukrycie (wyłaniającą się z treści) nostalgią i refleksją.

Wspaniale odmalowany, fascynujący kawałek naszej historii doskonale trafia do czytelnika dzięki literackiemu kunsztowi, gawędziarskiemu zacięciu, przystępności języka i świetnej narracji, która powoduje iż lektura, mimo swych rozmiarów, zupełnie nas nie nuży. Jest inspiracją i prawdziwym kompedium wiedzy o dawno minionych epokach.

Nie sposób pominąć znakomitej oprawy edytorskiej (duży ukłon w stronę Wydawnictwa Zysk i S-ka): porządna twarda oprawa, dobra jakość papieru i druku, czytelna czcionka. Gorąco polecam.

Nie czytalem pierwszej czesci ale jest to pierwsze zrodlo, dzieki ktoremu z przyjemnoscia odkrylem przedzial czasowy naszej historii, do ktorego zrazily mnie nauczycielki rodem z PRL. Nie byla to ksiazka przeczytana jednym tchem ale na tyle ciekawa pozycja, aby w etapach ja - z przyjemnoscia - przeczytac.

No i sklonila mnie do poszukania czesci pierwszej :)

No i sklonila mnie do poszukania czesci pierwszej :)

lkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań to kontynuacja Czasów Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, w której Jerzy Besala zawarł obraz polskiego picia. Poczytność pierwszego tomu sprawiła, że autor postanowił napisać tom drugi, aby ponownie ukazać pewien obraz, z jednej strony straszny, a z drugiej zabawny, poparty mnóstwem różnego rodzaju przykładów.

Jerzy Besala jako historyk specjalizujący się w dziejach Polski szlacheckiej jest autorem kilkudziesięciu książek. Opublikował trzytomowe dzieło Małżeństwa Królewskie, ale również jest autorem biografii m.in. Stefana Batorego, Stanisława Żółkiewskiego i Zygmunta Starego. Jest również autorem świetnej książki Ziemie Ukrainne. Tam Kiedyś Była Rzeczpospolita. Cyklem Alkoholowych Dziejów Polski skupia się na wpływie alkoholu na życie społeczne i kulturowe Polaków w różnych czasach w długiej naszej historii.

Tom drugi utrzymany jest w podobnej stylistyce co tom poprzedni. Tak więc nie jest to rozprawa naukowa sensu stricte. Autor odnosi się do wielu źródeł historycznych opisując słynne wydarzenia. Stara się jednak ubarwiać każdą opowieść, oferując czytelnikowi połączenie naukowej rozprawy ze sztuką słowa i wyobraźni. Powołując się zaś na teksty źródłowe, czytelnik może poczuć klimat i ducha danej epoki.

Besala skupia się na historiach i wydarzeniach związanych z piciem alkoholu, choć nie zapomina przy tej okazji o pokazaniu istotnych wydarzeń rozwijających się w tle pijaństwa. Ukazuje rolę trunku w życiu ówczesnych społeczności. Prezentuje rodzaje alkoholi na jakie decydowali się Polacy i funkcje jakie pełnił. Z całości wyłania się również obraz zmian w doborze alkoholu. Widoczne jest to jeszcze mocniej, jeżeli dobrze znany tom pierwszy. Istotne jest również porównanie wyboru alkoholi przez rożne warstwy społeczne, a także chwilowe mody na różne rodzaje trunków.

Autor rozpoczyna swoją opowieść od czasów napoleońskich ukazanych przez pryzmat powstawania legionów polskich, ale również powstania Księstwa Warszawskiego. Następnie jesteśmy świadkami powstania Królestwa Polskiego i życia w nim, ale również pod pozostałymi zaborami. Alkohol odgrywał również wielką rolę podczas powstań narodowych i wielkiej Emigracji. Na koniec czytelnik może zapoznać się z okresem pary i elektryczności, kiedy to powstawały wielkie gorzelnie i browary stając się częścią wielkiego przemysłu.

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań to intrygująca lektura napisana prostym, ale barwnym językiem. Mnóstwo prawdziwych historii przeplatanych anegdotami i humorem sytuacyjnym. Całość zaś pozwala poznać mody, wzorce i trunki w różnych warstwach społecznych na przestrzeni ponad stu lat oddając ówczesnego ducha czasu i nie omijając przy tym istotnych wydarzeń historycznych.

Jerzy...

Super. Po prostu Polak nie kaktus.. musi pić.

Super. Po prostu Polak nie kaktus.. musi pić.

• Polska
  • Obyczajowe