Struktura świadomości Koreańczyków

Okładka książki Struktura świadomości Koreańczyków Gyutae Lee
Okładka książki Struktura świadomości Koreańczyków
Gyutae Lee Wydawnictwo: Kwiaty Orientu publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Struktura świadomości Koreańczyków
Kwiaty Orientu
2017-09-01
2017-09-01
Korea Koreańczycy koreanistyka Daleki Wschód

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki.
Z jednej strony czytało się ją bardzo źle. "Zachód", wedle autora, to przede wszystkim Stany Zjednoczone, a pojawiająca się Europa może jawić się jako jeden kraj. Czasami tylko dowiadujemy się, że istnieje coś takiego jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy.
Korea za to niemal w każdym aspekcie okazuje się ewenementem na skalę międzynarodową. Kraj ma unikalne podejście do pracy, sztuki, kuchni. Mało tego, okazuje się, że kultura "zachodnia" nastawiona jest na cel, pieniądze i zapomina o człowieku, podczas gdy koreańska stawia go na pierwszym miejscu. Kraj idealny do życia. Autor nawet gdy krytykuje swoje państwo, dochodzi do wniosku, że w ogólnym rozrachunku dane zachowanie i tak jest lepsze od tego, co prezentuje "zachodnia" strona. Takie odniosłam wrażenie. Wyjątek stanowi tu podejście do nauki, które jako jedyne zdawało się w pełni nie zadowalać piszącego. Książka jest pełna krzywdzących wręcz uogólnień, uproszczeń i ignorancji. Wedle autora kuchnia Europejska pieprzem stoi, a Korea unikalnym (znowu na skalę światową) kiszeniem jedzenia. Polska nie jest pępkiem świata, ale nieświadomy niczego autor tym jednym stwierdzeniem obraził polskie gospodynie domowe co najmniej do dziesiątego pokolenia wstecz. Tu plus dla wydawnictwa za całkiem zabawne skomentowanie tego fragmentu. Może postawa piszącego to wynik różnic kulturowych, których najzwyczajniej w świecie nie jestem w stanie zrozumieć? A może tylko megalomania dziennikarza?
Mimo wszystko z drugiej strony to bardzo ciekawa i pouczająca książka, godna polecenia dla każdego zainteresowanego tematyką związaną z Koreą (wyjaśnienie - jako człowiek dziwnie podchodzący do geografii politycznej usilnie staram się nie stosować nazw Korea Północna i Korea Południowa, ale w tym przypadku mamy do czynienia z Koreą Południową). Lektura wyjaśniła mi kilka zjawisk, które zaobserwowałam, oglądając dokumenty, sondy uliczne i nawet seriale, a których - mimo szczerych chęci - w ogóle nie potrafiłam zrozumieć. Teraz mam wrażenie, że wiem trochę więcej.

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki.
Korea za to niemal w każdym aspekcie okazuje się ewenementem na skalę...

• Korea
  • Azja
  • 2017
  • Azja w tle
  • Książki do kupienia
  • Non-fiction
  • Korea

Dodaj cytat z książki Struktura świadomości Koreańczyków