Siedem zacnych grzechów głównych

Okładka książki Siedem zacnych grzechów głównych Tadeusz Kwiatkowski
Okładka książki Siedem zacnych grzechów głównych
Tadeusz Kwiatkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry satyra
satyra
Wydawnictwo Iskry
1956-01-01
1956-01-01

Znakomita książka która przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, w roli głównej psotny zakonnik który grzeszy co niemiara - niejednokrotnie podczas czytania wywołała uśmiech na mojej twarzy

Książka napisana z iskrą, czyta się jakby człowiek sam to przeżywał

Książka napisana z iskrą, czyta się jakby człowiek sam to przeżywał

Autor posługuje się językiem staropolskim co czyni powieść bardzo autentyczną. Barwne opisy i dialogi pomagają jeszcze bardziej wczuć się w klimat tamtych wieków i niemalże uczestniczyć w opisywanych wydarzeniach.
Książka godna polecenia każdemu, zwłaszcza osobom o nadgorliwym religijnie :).
Pozdrawiam

"Siedem zacnych grzechów głównych" to niezwykle ciekawa satyra. Autor niezwykle trafnie okazje hipokryzje osób duchownych, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Tadeusz Kwiatkowski w prześmiewczy sposób wytyka główny przywary polskiego duchowieństwa, a mianowicie: starszą hipokryzje, chciwość, dwulicowości....

Doskonała powieść z czasów Augusta III. Ojciec Makary, wędrowny kwestarz z lubością oddaje się wszystkim zacnym grzechom głównym :) Polecam!

Akcja książki dzieje się w Polsce za panowania Augusta III. Głównym bohaterem jest niby prostaczek, kwestarz z zakonu karmelitów - brat Makary. Cechuje go jednak nieprzeciętna inteligencja i przebiegłość, dzięki którym zawsze osiąga zamierzone cele. W czasie swoich wędrówek spotyka bardzo wielu ludzi, z którymi wchodzi w swoiste relacje, najczęściej przy beczułce wina i pełnych miskach przedniego jadła, bo to obżartuch z prawdziwego zdarzenia. Nigdy nie daje wywieść się w pole, a ciętymi ripostami i dowcipem potrafi zbić z pantałyku nawet szlachetnie urodzonych. Wędrując tak sobie i zbierając datki dowiaduje się, że jejmość pani Firlejowa, dziedziczka na Tenczynie, wdowa i już w latach, przebywa w klasztorze jezuitów. Tam wraz z dwórkami modli się nieustannie, aby po śmierci trafić do nieba. Pomagają jej w tych gorących modłach oczywiście ojcowie jezuici, którzy i strzegą jej nadzwyczajnie i nie dopuszczają nikogo z zewnątrz. Nic dziwnego, skoro obiecała im zapisać wszystkie swoje dobra. A było ich trochę! Aż pewnego dnia brat Makary poznaje prawowitego spadkobiercę majątku. I teraz zaczyna się walka. Karmelita ma głowę nie od parady. Wpada na pomysł, w jaki sposób wejść do jezuickiego klasztoru, przeszkodzić w oszukiwaniu Firlejowej, a jej samej otworzyć oczy na obłudę zakonników, którym tak zaufała. Jego wrodzony spryt doprowadza do obalenia jezuickich zapędów. Makary ma również różnego rodzaju kłopoty i niekiedy musi wycofywać się z niezręcznych i groźnych sytuacji. Zawsze jednak z opresji wychodzi cało i nawet wtedy, gdy zostaje rzeczywiście schwytany i stoi na stosie, splot przezabawnych wydarzeń sprawia, że unika okrutnej śmierci i zwyczajnie ucieka.
Książka jest naszpikowana świetnymi dialogami i opisami. Mamy tu najwyższej klasy komizm postaci, sytuacji i słowa. A gdzie znajdziemy te grzechy, co w tytule są zawarte? Ano m.in. w dwulicowości, obżarstwie, opilstwie, chciwości oraz korzystaniu z wdzięków chętnych białogłów, a przywary te dotyczą zarówno karmelitów, jak i jezuitów.
Wartka akcja i plastyczność opisów sprawia, że stajemy się bezpośrednimi obserwatorami zdarzeń. Świetne metafory i niewybredne epitety dopełniają reszty. Autor wykazał się mistrzostwem w posługiwaniu się językiem staropolskim. I co jest bardzo ciekawe, historia pani Firlejowej została opisana przez Hugo Kołłątaja w dziele "Stan oświecenia w Polsce w ostatnich latach panowania Augusta III". Wiadomo, Kwiatkowski posłużył się też fikcją literacką, ale zawarł wiele autentycznych wydarzeń. Książka powstała w 1953 roku.
Czytałam ją podczas wyjazdu ze znajomymi, na wakacjach. Czytałam i co chwila prawie płakałam ze śmiechu. Zaintrygowani przyjaciele poprosili, abym czytała ją głośno. Nie protestowałam. Lubię i umiem to robić zgodnie z wszelkimi zasadami (tego m.in. wymaga mój zawód). Nie trwało długo, a wszyscy śmiali się do rozpuku, a ja podczas niektórych fragmentów sama przerywałam, żeby się nieco uspokoić.
Serdecznie polecam każdemu, chociaż trochę obycia ze staropolszczyzną wskazane. Ale niekoniecznie :)

• Bib
  • Dom
  • Kindle
  • MJ5
  • Poukładane

Dodaj cytat z książki Siedem zacnych grzechów głównych