Siedem zacnych grzechów głównych

Okładka książki Siedem zacnych grzechów głównych Tadeusz Kwiatkowski
Okładka książki Siedem zacnych grzechów głównych
Tadeusz Kwiatkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry satyra
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
satyra
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
11
11

Na półkach: ,

Znakomita książka która przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, w roli głównej psotny zakonnik który grzeszy co niemiara - niejednokrotnie podczas czytania wywołała uśmiech na mojej twarzy

Znakomita książka która przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, w roli głównej psotny zakonnik który grzeszy co niemiara - niejednokrotnie podczas czytania wywołała uśmiech na mojej twarzy

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Książka napisana z iskrą, czyta się jakby człowiek sam to przeżywał

Książka napisana z iskrą, czyta się jakby człowiek sam to przeżywał

Pokaż mimo to

avatar
5
5

Na półkach: ,

"Siedem zacnych grzechów głównych" to niezwykle ciekawa satyra. Autor niezwykle trafnie okazje hipokryzje osób duchownych, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Tadeusz Kwiatkowski w prześmiewczy sposób wytyka główny przywary polskiego duchowieństwa, a mianowicie: starszą hipokryzje, chciwość, dwulicowości.
Autor posługuje się językiem staropolskim co czyni powieść bardzo autentyczną. Barwne opisy i dialogi pomagają jeszcze bardziej wczuć się w klimat tamtych wieków i niemalże uczestniczyć w opisywanych wydarzeniach.
Książka godna polecenia każdemu, zwłaszcza osobom o nadgorliwym religijnie :).
Pozdrawiam

"Siedem zacnych grzechów głównych" to niezwykle ciekawa satyra. Autor niezwykle trafnie okazje hipokryzje osób duchownych, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Tadeusz Kwiatkowski w prześmiewczy sposób wytyka główny przywary polskiego duchowieństwa, a mianowicie: starszą hipokryzje, chciwość, dwulicowości....

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
160

Na półkach: , ,

Doskonała powieść z czasów Augusta III. Ojciec Makary, wędrowny kwestarz z lubością oddaje się wszystkim zacnym grzechom głównym :) Polecam!

Doskonała powieść z czasów Augusta III. Ojciec Makary, wędrowny kwestarz z lubością oddaje się wszystkim zacnym grzechom głównym :) Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
96
53

Na półkach: ,

Akcja książki dzieje się w Polsce za panowania Augusta III. Głównym bohaterem jest niby prostaczek, kwestarz z zakonu karmelitów - brat Makary. Cechuje go jednak nieprzeciętna inteligencja i przebiegłość, dzięki którym zawsze osiąga zamierzone cele. W czasie swoich wędrówek spotyka bardzo wielu ludzi, z którymi wchodzi w swoiste relacje, najczęściej przy beczułce wina i pełnych miskach przedniego jadła, bo to obżartuch z prawdziwego zdarzenia. Nigdy nie daje wywieść się w pole, a ciętymi ripostami i dowcipem potrafi zbić z pantałyku nawet szlachetnie urodzonych. Wędrując tak sobie i zbierając datki dowiaduje się, że jejmość pani Firlejowa, dziedziczka na Tenczynie, wdowa i już w latach, przebywa w klasztorze jezuitów. Tam wraz z dwórkami modli się nieustannie, aby po śmierci trafić do nieba. Pomagają jej w tych gorących modłach oczywiście ojcowie jezuici, którzy i strzegą jej nadzwyczajnie i nie dopuszczają nikogo z zewnątrz. Nic dziwnego, skoro obiecała im zapisać wszystkie swoje dobra. A było ich trochę! Aż pewnego dnia brat Makary poznaje prawowitego spadkobiercę majątku. I teraz zaczyna się walka. Karmelita ma głowę nie od parady. Wpada na pomysł, w jaki sposób wejść do jezuickiego klasztoru, przeszkodzić w oszukiwaniu Firlejowej, a jej samej otworzyć oczy na obłudę zakonników, którym tak zaufała. Jego wrodzony spryt doprowadza do obalenia jezuickich zapędów. Makary ma również różnego rodzaju kłopoty i niekiedy musi wycofywać się z niezręcznych i groźnych sytuacji. Zawsze jednak z opresji wychodzi cało i nawet wtedy, gdy zostaje rzeczywiście schwytany i stoi na stosie, splot przezabawnych wydarzeń sprawia, że unika okrutnej śmierci i zwyczajnie ucieka.
Książka jest naszpikowana świetnymi dialogami i opisami. Mamy tu najwyższej klasy komizm postaci, sytuacji i słowa. A gdzie znajdziemy te grzechy, co w tytule są zawarte? Ano m.in. w dwulicowości, obżarstwie, opilstwie, chciwości oraz korzystaniu z wdzięków chętnych białogłów, a przywary te dotyczą zarówno karmelitów, jak i jezuitów.
Wartka akcja i plastyczność opisów sprawia, że stajemy się bezpośrednimi obserwatorami zdarzeń. Świetne metafory i niewybredne epitety dopełniają reszty. Autor wykazał się mistrzostwem w posługiwaniu się językiem staropolskim. I co jest bardzo ciekawe, historia pani Firlejowej została opisana przez Hugo Kołłątaja w dziele "Stan oświecenia w Polsce w ostatnich latach panowania Augusta III". Wiadomo, Kwiatkowski posłużył się też fikcją literacką, ale zawarł wiele autentycznych wydarzeń. Książka powstała w 1953 roku.
Czytałam ją podczas wyjazdu ze znajomymi, na wakacjach. Czytałam i co chwila prawie płakałam ze śmiechu. Zaintrygowani przyjaciele poprosili, abym czytała ją głośno. Nie protestowałam. Lubię i umiem to robić zgodnie z wszelkimi zasadami (tego m.in. wymaga mój zawód). Nie trwało długo, a wszyscy śmiali się do rozpuku, a ja podczas niektórych fragmentów sama przerywałam, żeby się nieco uspokoić.
Serdecznie polecam każdemu, chociaż trochę obycia ze staropolszczyzną wskazane. Ale niekoniecznie :)

Akcja książki dzieje się w Polsce za panowania Augusta III. Głównym bohaterem jest niby prostaczek, kwestarz z zakonu karmelitów - brat Makary. Cechuje go jednak nieprzeciętna inteligencja i przebiegłość, dzięki którym zawsze osiąga zamierzone cele. W czasie swoich wędrówek spotyka bardzo wielu ludzi, z którymi wchodzi w swoiste relacje, najczęściej przy beczułce wina i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    23
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    2
  • Bib
    1
  • Dom
    1
  • Kindle
    1
  • MJ5
    1
  • Poukładane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedem zacnych grzechów głównych


Podobne książki

Przeczytaj także