Strach

2017-11-10
2017-11-10
Joanna Betlej
literatura słowacka

Miałam dreszcze. Zielona mgła i las z tajemnicami.

Bardzo interesująca pozycja,wciąga dozą strachu i niepewności. Trzyma w napięciu do samego końca. Siarczyste mrozy i bliskość gór podsyca cały klimat. To już moja druga książka pana Kariki-pozostale też przeczytam 😉

Dobrze się słuchało.

Bałam się!

Jożo wraca do rodzinnego miasta, po tym jak traci pracę i dziewczynę. Wraca bo nie ma innego wyjścia, chociaż jest to miejsce, które go przeraża.

Muszę przyznać, że i mnie przeraziło. To jak pan Karika buduje klimat, to jest cudo.

Jest taki moment w tej historii, gdzie główny bohater schodzi do pralni i na schodach gaśnie światło. Autor tak mistrzowsko to...

Fajny klimat. Niestety czytałem na raty, ze zbyt chyba dużymi przerwami, bo zakończenie mnie jakoś nie przekonało. Za dużo zapomniałem, żeby końcówka mnie „posadziła w fotel”. Biorę się za „Szczelinę”.

Początkowo senna narracja wprowadza odpowiedni klimat mrocznego chłodnego miasteczka. Następnie autor serwuje nam dość pospolitą zagadkę z przeszłości przeplatając ją teraźniejszością. Może wydawać się, że nic szczególnego. Zwykłe zaginięcia, prywatne śledztwo. Coraz więcej zjawisk paranormalnych.
Powieść nudzi...
Na koniec wybucha.
Dobra rada ostatnie kilkanaście stron...

Po lekturze "Szczeliny" i "Wiatru" polubiłam Karikę. Po "Strachu" go uwielbiam. Nie pamiętam, żeby jakaś książka w zimowy wieczór pod kołdrą tak podniosła mi ciśnienie. "Wiatr" był pełen grozy, ale to, to mnie przeraziło. Polecam!

Thriller psychologiczno-metafizyczny. Powrót do miasteczka przywołuje wspomnienia z dzieciństwa i coraz bardziej realne zagrożenie w grupie przyjaciół. Odkrywa też niezagojone rany w relacjach między nimi.

Tym razem Karika w nieco innej odsłonie. "Strach" w porównaniu ze "Szczeliną" czy "Wiatrem", bardziej przypominał mi opowieści Stephena Kinga.
Trochę podobne szalone i pokręcone pomysły na straszenie. Nawiązania do dawnych kultów, do składania ofiar z ludzi, słowem - flaki na wierzchu i krew tryskająca po ścianach.

Nie, żeby to jakoś przeszkadzało. Wydaje mi się, że...

Kilka subiektywnych uwag

Co jest świetne:
1. klimat powieści
2. odniesienia do innych powieści
3. nietypowy "bohater" (choć pisarz taki typ "ukochał")
4. nie ma szczęśliwego zakończenia
5. dobry przekład
Co nie jest takie świetne:
1. zakończenie – wymyślenie dobrego, "mocnego," w przypadku thrillera (horroru), zakończenia jest przerażająco trudne
2. rozwiązanie całej...

1 059