Żołnierze Hitlera. Armia niemiecka w Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Żołnierze Hitlera. Armia niemiecka w Trzeciej Rzeszy Ben H. Shepherd
Okładka książki Żołnierze Hitlera. Armia niemiecka w Trzeciej Rzeszy
Ben H. Shepherd Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2017-11-08
2017-11-08

Okładka książki Ruch oporu w Europie 1939-1945 Philip Cooke, Ben H. Shepherd
Ruch oporu w E... Philip Cooke, Ben H...

Interesująca praca będąca próbą analizy o charakterze socjologicznym stanu niemieckich sił zbrojnych w latach 1933 - 1945. To nie jest (kolejna) rozprawa o zdolnościach bojowych, mocnych i słabych stronach armii hitlerowskich Niemiec ale ujęcie w czytelne ramy obrazu niemieckiego żołnierza oraz niższych i wyższych kadr oficerskich w różnych fazach przedwojennej i wojennej siły zbrojnej III Rzeszy.

Wbrew pozorom praca to niełatwa do skompletowania bo i ówczesna socjologia i totalitarne struktury ówczesnych Niemiec nie dokonały klarownej analizy swoich zasobów wojskowych pod tym kątem. Dzisiejszy badacz musi więc posiłkować się różnymi szczątkowymi danymi, ówczesną epistolografią, protokołami z powojennych przesłuchań i wspomnieniami pozostawionymi przez świadków tamtych lat. Dużo pracy analitycznej - ogrom odtwórczej. Tym bardziej warto docenić książkę Bena Shepherda. Dlaczego siły zbrojne Niemiec w latach 1939-1945 zachowywały się tak a nie inaczej czy to w Polsce czy w ZSRR czy w okupowanej Francji? Dlaczego tak różne postawy przyjmowały w poszczególnych państwach okupowanych? Jak odnosiła się armia do ludobójczej polityki? Jak, z upływem kolejnych wojennych lat, zmieniał się stosunek niemieckiego żołnierza wobec żołnierzy wroga, wobec ludności okupowanej czy nawet wobec własnych kadr dowódczych i elit politycznych? Ze względu nie wspomniane trudności o zasadniczym znaczeniu nie jest łatwo znalezć na te pytania odpowiedzi,a jednak, w mojej ocenie, Shepherd udziela ich całkiem kompetentnie.

"Synteza machiny śmierci"
Armia Niemiecka kształtowała się według różnych zmieniających się wzorców.
Poszczególne kadry miały swoje odmienne poglądy i styl działania. W miarę indoktrynacji nazistowskiej miano wyplenić niektóre cechy niemieckiego żołnierza a zastąpić je ideologią. Pomagało to wykształcić trochę bezwiedne narzędzie, które w ręku Hitlera rozpętało II Wojnę Światową.
Autor tego ogromnego dzieła, przedstawia nam w świetle nowych dokumentów rozwój sił zbrojnych hitlerowskich Niemiec. Obserwujemy powstanie i dynamiczną ewaluacje zarówno liczebności jak i taktyki.
Jednocześnie poznajemy na każdym etapie nastroje zwykłych szeregowych i ich dowodzących. Żołnierz przedstawiony jest nie tylko w boju, ale również jako okupant. Jest on odpowiedzialny za cierpienia ludności cywilnej okupowanego kraju. Sama brutalizacja działań związana była z regionem geograficznym. Swoje maksimum osiągnęła na wschodzie. To wszystko było powiązane z retoryką naczelnego wodza. Wojsko oprócz działań zbrojnych odpowiedzialne było za zbrodnie przeciwko ludzkości na niespotykaną dotąd skale.
Wszystko to znajdziemy w dość syntetycznym dziele opartym na nowych dokumentach. Dzięki temu możemy spojrzeć na ukształtowane dotychczas mity, w zupełnie nowym świetle.
Autor zaskakuje postawieniem niektórych postaci pod srogim osądem. W rezultacie dowodzący tacy jak Heinz Guderian czy Erwin Rommel nie są już tak kryształowi jak dotychczas uważano.
Książkę świetnie się czyta i jest ona poprzeplatana licznymi wspomnieniami, które ubarwiają tekst. Staranne wydanie tylko podnosi walory lektury.
Opracowanie warto poznać, by wraz z autorem wyrobić sobie własny pogląd czym tak naprawdę i jaka była "armia Hitlera".

"Synteza machiny śmierci"
Armia Niemiecka kształtowała się według różnych zmieniających się wzorców.

Monumentalna książka opisująca Armię III Rzeszy, która również opowiada o zbrodniach na terenach okupowanych. Mimo dużej ilości informacji zawartych w tej książce jest ona czasami sucha w odbiorze i dlatego jeżeli ktoś chce przeczytać coś lepszego to polecam Armia Hitlera 1939-1945 Phelippe Massona.

Naukowa, a jednocześnia przystępna w treści, praca opisująca niemiecką armią pod kątem skuteczności bojowej, udziału w zbrodniach oraz stosunku do nazizmu. Wiele tematów w Polsce mniej znanych, jak analiza okupacji Francji, Belgii, Grecji, Jugosławii. Książka bardzo sporych rozmiarów, mogę polecić.

• * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Mam (papierowe)
  • Kolejka