Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli

Kontrapunkty
Powergraph
2019-09-18
2019-09-18
alternatywna historia Galicja historia alternatywna literatura polska namiętność pożądanie uczucie wieś wyzysk zabory zemsta życie codzienne
Inne

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...
Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #11 Bartosz Berezowski, Katarzyna Borucka, Julia Gierczak, Ignacy Kitłowski, Martina Mandera-Rzepczyńska, Natalia Maślej, Redakcja magazynu O!Fka, Radek Rak, Marcin Rusnak
O!Fka: Literac... Bartosz Berezowski,...

Książka ma zachwycać, ale nie zachwyca. Jestem pod ogromnym wrażeniem swobody i kunsztu z jakimi autor operuje słowem jednak nie dotrwałem do końca książki. Kiedy na pierwszy plany wybijały się wątki baśniowe czułem, że to dla mnie za dużo.

Książka odchaczona w formie audiobooka. Świetnie przeczytana, treść baśniowa mocno mnie wciągneła, im bardziej szło w tematy historczyne tym gorzej. Polecam z całego serca, a autora sobie zapisuje bo na pewno do niego wrócę.

Na tę historię trzeba mieć "fazę". Świetna do słuchania fragmentami...

Na tę historię trzeba mieć "fazę". Świetna do słuchania fragmentami...

Nigdy nie sięgam dobrowolnie po fantastykę w literaturze ale ta baśń pochłonęła mój umysł w całości. Cudownie poprowadzona opowieść, realizm magiczny, a wręcz czasami majaki niemalże narkotyczne. Kontrowersyjne wydarzenia historyczne, tło społeczne na polskiej wsi XIX wieku, wybitny język i stylistyka. Perełka.

#rodzinnewyzwanie2024
#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo2024
"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radek Rak.
Radek Rak wyobraźnię ma nieograniczoną i pokręconą :) "Baśń o wężowym sercu..." to moja druga napisana przez niego książka, która tylko umocniła mnie w tym stwierdzeniu :) Czego my tu nie mamy :) Węże, diabły, wiedźmy, źli ludzie, chamy, pany, ludzkie pragnienia i żądze. I wyszła z tego Rakowi całkiem niezła fantazy :) Tak, tak fantazy, bo historia to tylko na obrzeżach się chyłkiem przemyka. Bo historia to tu luźną inspiracją jedynie była. I to jest dobre, bo nie ma ta polskiej martyrologii (nawet zawoalowanej),są za to ludzkie wady, skazy i pierwotne żądze w dużych, ludzkich i diablich ilościach :)

#rodzinnewyzwanie2024
#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo2024
"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radek Rak.

Znakomita. Świetny styl i język. Polecam.

Znakomita. Świetny styl i język. Polecam.

Szczypta wierzeń ludowych, garść chrześcijańskich wyroków, masa z historii rabacji galicyjskiej, oto przepis na baśń dla dorosłych, która balansuje między współczesnymi odwołaniami a przeszłymi wydarzeniami, między rzeczywistością a magicznymi mocami. W jej centrum znajduje się chłopskie zniewolenie, okrucieństwo panów oraz wyroki cara, co prowadzi do szukania pomocy u nadprzyrodzonego, które żyje wśród zwykłych ludzi. Jakób Szela dość ma bycia na pozycji kogoś, kto nie ma władzy nad swoim losem, chce zostać Panem, Panem dobrym, który nie będzie dla chłopów okrutny. Tyle że aby to osiągnąć, wiele będzie musiał poświęcić, a gdy już to zrobi, to nie ma gwarancji, że wszystko przebiegnie po jego myśli. Bo przecież świat i magiczne rządzi się swoimi zasadami, a życie ludzkie jest niczym zabawka, jaką gra w wolnych chwilach los.

Radek Rak. I wszystko jasne. Pomieszanie, poplątanie, ale w najlepszym wydaniu. Pokrojenie elementów rzeczywistych, poskładanie ich w całość, która imituje realne wydarzenia historyczne, dodanie do tego wątków, tematów, scen, jakie zaburzają porządek. A zabieg ten opisany zostaje dopracowanym językiem, który wskazuje na dojrzałość i świadomość autora. Obiecywałam, że wszystko Raka czytać będę i zdania zmienić już nie mogę, bo Radek zbyt wiele pozytywnych uczuć daje mi swoimi tekstami. A dominuje wśród nich uznanie. Po prostu. Nieustannie jestem pod wrażeniem tego, jak działa jego umysł, jak kreuje światy i jak buduje bohaterów. Jest to mieszanka, która do mnie trafia, ot co.

Za „Baśń o wężowym sercu“ złapałam z nie najlepszym momencie życia, więc myślałam, że będę musiała odłożyć lekturę na inny czas, ale gdy doszłam dalej — nie było już odwrotu. Pochłonął mnie ten świat i to spojrzenie na dzieje chłopów. Pochłonęło mnie przerobienie ludowych wierzeń. Lektura była to wyborna, niezwykle ciebie kawa, angażująca.

Wspaniała

Wspaniała

"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" to dziwny twór. Zawieszony między tytułową baśnią a XIX-wieczną krwawą historią, między mitologią a biblijnym apokryfem, między gawędą (nieprzypadkowo każdy rozdział zaczyna się od słów "Powiadają, że...") a fantastyką z krwi i kości. Cała ta mieszanka - i nie tylko ona - zafascynowała mnie swoją oryginalnością.

Sięgając po tę książkę, spodziewałam się raczej subtelnego realizmu magicznego, a jednak jest to naprawdę intensywna fantastyka - jako fantastykę określa ją zresztą sam Radek Rak. Podczas gdy początek i koniec trzymają się jedną stopą ziemi i realności (te fragmenty podobały mi się nieco bardziej),środek to prawdziwy odlot. Czasami gubiłam się w tej otchłani dziwności, przypominającej trochę "Mistrza i Małgorzatę", ale jednak bardziej podkręconej. Do bardziej subtelnych elementów należy wątek z tytułowym sercem, który przekłada się na bardzo emocjonalne sceny.

Najbardziej uderzyło mnie, jak punkt zwrotny w samym środku książki zmienił narrację oraz dynamikę postaci na linii Jakób Szela - dziedzic Wiktoryn Bogusz. Na koniec tej historii silnie narzuciły mi się dwa stwierdzenia.

Pierwsze: chociaż cała książka mówi o tym, jak bardzo w XIX-wiecznej Galicji ludzie NIE SĄ sobie równi, to okazuje się, że pod względem swoich namiętności, żądzy zemsty i okrucieństwa są jak najbardziej równi.

Drugie: chociaż powieść zaznacza, że słowa i imiona nic nie znaczą, to jednocześnie znaczą bardzo wiele - a szczególnie dla percepcji czytelnika. Bo to właśnie słowa, nazwy, imiona sprawiają, że w naszej głowie podczas czytania powstają konkretne obrazy. I to przez nie na koniec możemy pozostać równie zagubieni jak sam bohater.

Gorąco polecam, bardzo ciekawie napisana :)

Gorąco polecam, bardzo ciekawie napisana :)