Martwa natura z brzytwą

Okładka książki Martwa natura z brzytwą Irvine Welsh
Okładka książki Martwa natura z brzytwą
Irvine Welsh Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda literatura piękna
The Blade Artist
Vis-á-Vis/Etiuda
2017-11-14
2017-11-14
Jarosław Rybski

Welsh jak zawsze podał na tacy dobrą porcję brutalności i typowej dla siebie ordynarności. Mimo to mając świadomość kto jest głównym bohaterem powieści można pomyśleć, że było jej za mało, ale jako fanka twórczości i tak bawiłam się przednio. Zgodzę się jednak że polskie wydanie jest tragicznie wykonane pod względem korekty i momentami ciężko było ignorować błędy.

Korekta leży i kwiczy. Literówka jest na każdej stronie, że o błędach redakcyjnych i interpunkcyjnych nie wspomnę. Żal, że wypuszcza się na rynek książkę w wersji roboczej.
Historia zaś sama w sobie na pewno przypadnie do gustu fanom Welsha, choć dla mnie niektóre momenty były już zbyt krwiste.

Typowa książka Welsh'a, jest bezpośrednio, brutalnie, mgliście/deszczowo i świetnie da się wyczuć klimat Edynburga spod ciemnej gwiazdy. Powieść jest dynamicznie napisana i równie dynamicznie się ją czyta. Dla fanów "Trainspotting" pozycja obowiązkowa.

Historia o przemianie bohatera, która dla otoczenia wydaje się zakończona sukcesem, lecz wydarzenia zmuszające go do powrotu do dawnego środowiska wyzwalają w nim dawne nawyki, które w zasadzie nigdy nie odeszły zbyt daleko w cień i dostajemy Jima/Franco o dwóch osobowościach. Książka dość mocna i brutalna, ale język zdecydowanie współgra ze środowiskiem Edynburskich gangów.

Jim Francis wyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii, bo w Edynburgu ktoś zabił jego syna. Im bardziej Jim zbliża się do Szkocji, tym bardziej przestaje być eleganckim, sławnym artystą, ojcem, mężem i po prostu, dobrym człowiekiem a bardziej staje się bandytą Frankiem Begbiem z brzytwą. Ta metamorfoza jest niesamowita. Różnicę pomiędzy panami odzwierciedla dr Jekyll i mr Hyde. To taka sama para. Alkohol i krew się leją. Karząca ręka Franka dopada winnych. Książka jest świetnie przetłumaczona przez Jarosława Rybskiego . Oczywiście nie mówię o tłumaczeniu zwykłych wulgaryzmów, do tego kunsztu nijakiego nie potrzeba, mówię o wyrażeniach slangowych, porównaniach i inwektywach. Czyta się bardzo dobrze. Całość polecam.

kawał mocnej i brutalnej literatury.

kawał mocnej i brutalnej literatury.

Cóż można rzec o książce? Po pierwsze tragiczne tłumaczenie, język toporny bardzo trudny w odbiorze. Szkoda czasu na czytanie.

Irvine Welsh trzyma poziom i nieustannie dba o wizerunek brytyjskiego Palahniuka ;) No i ten zaskok kiedy po pół godzinie dowiadujemy się przecież główny bohater to... Nie, nie nie powiem - sami przeczytajcie ;)

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

Frank to prostacki psychopata, a Jim Francis po prostu trochę się otrzaskał. Powieść o plemiennych więzach i nieuchronnej porażce resocjalizacji. Bardzo przyzwoity sposób na zapłakanie nad światem, polecam.

• Welsh Irvine

Dodaj cytat z książki Martwa natura z brzytwą