Według innego klucza. Opowieść o autyzmie

- Data wydania:
- 2017-10-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-20
- Liczba stron:
- 672
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323343318
- Tłumacz:
- Andrzej Homańczyk
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Tagi:
- reportaż autyzm
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2017-10-20
- Liczba stron:
- 672
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323343318
- Tłumacz:
- Andrzej Homańczyk
- Tagi:
- reportaż autyzm
WNIKLIWY REPORTAŻ NOMINOWANY DO NAGRODY PULITZERA
Kiedy prawie 75 lat temu u Donalda Trippleta z Forest w stanie Missouri po raz pierwszy w historii rozpoznano autyzm, nikt nie przypuszczał, że będzie to jedna z najczęściej stawianych diagnoz XXI wieku. Według innego klucza opisuje długą drogę, jaką przebyli od tego czasu lekarze, naukowcy, a przede wszystkim osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich rodziny i bliscy.
John Donvan i Caren Zucker z reporterskim zacięciem i ogromną wrażliwością przedstawiają losy licznych bohaterów. Wykluczonych osób z ASD trzymanych w zamkniętych zakładach i poddawanych eksperymentom; rodziców walczących o prawa i społeczną akceptację dla swoich dzieci; specjalistów szukających przyczyn zaburzeń i sposobów na ich wyleczenie. Pokazują, jak przez dekady zmieniało się podejście do tego trudnego tematu – od przypisywania winy nieczułym matkom, po traktowanie autyzmu jako cechę charakteru, a nie stygmatyzującą chorobę.
Według innego klucza to poruszająca, napisana żywym językiem historia, po którą powinni sięgnąć nie tylko ludzie mający do czynienia z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale wszyscy ci, którzy cenią sobie rzetelne reportaże mocno osadzone w kontekście społecznym.
„W tej długo oczekiwanej książce Donvan i Zucker z niezwykłą wrażliwością i dokładnością prezentują konieczność zrozumienia tego, co obecnie nazywamy autyzmem, cofając się w swojej opowieści o setki lat. Przekonująco bronią tezy, że zachowania autystyczne – zarówno zdolności, jak i upośledzenia – również są częścią ludzkiej natury. Cytując słowa pioniera psychiatrii dziecięcej Leo Kannera, autyzm , nawet przed formułowaniem diagnozy. Według innego klucza to także świeże spojrzenie na złożoną kwestię neuroróżnorodności”.
John Elder Robinson, autor Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera i Switched On.
„Według innego klucza przenosi czytelnika z powrotem do początków autyzmu. To kluczowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych tym, jak społeczeństwo traktuje osoby różniące się od większości”.
Temple Grandin, autorka Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem oraz Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów
„Autyzm pozostaje jedną z wielkich zagadek medycznych naszej epoki, a to pierwsza książka, która dokładnie opisuje dekady zmagań rodziców, lekarzy i społeczeństwa – aż do chwili obecnej, jak twierdzą bowiem autorzy, historia ta zdecydowanie nie zmierza jeszcze ku końcowi. Według innego klucza to monumentalne dziennikarskie arcydzieło, które zapowiada się jako klasyczne, wszechstronne opracowanie i punkt odniesienia dla zrozumienia danych, jakich mogą dostarczyć jedynie przyszłe badania. Tekst jest jasny, zręczny i pełen serca, ponieważ autorzy znają autyzm z własnych rodzin”.
Robert MacNeil, współzałożyciel i były prezenter PBS NewsHour
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [8]
Według innego klucza jest rzeczywiści opowieścią.... Wciąga bez reszty, dając rzetelny obraz tematu. Zostawia otwartą kartę neuroróżnorodności.
Pokaż mimo toKsiążką zawiera dużo informacji na temat historii autyzmu, zmieniających się podejść do definicji, kryteriów i porusza tematy związane z walką rodziców o powszechny dostęp do edukacji , rozstrzyga spór o szczepienia. Książka jest bardzo interesująca, wciągająca i można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych informacji.
Pokaż mimo toRzadko trafia się na książkę tak doskonale napisaną, czyta się ją jak beletrystykę i ciężko się oderwać. Ogrom wywiadu jaki musieli przeprowadzić autorzy jest godny podziwu.
Pokaż mimo toRewelacyjna historia autyzmu od pierwszego użycia nazwy zaburzenia o charakterze neurorozwojowym po dzień dzisiejszy. Znalazłam tu wszystko, co mnie interesowało: lata urzędniczej i naukowych zmagań o jak najlepszą przyszłość osób z autyzmem, poszukiwanie przyczyn czy studium przypadku. Dla mnie obowiązkowa lektura nie tylko dla pedagogów ale dla wielu współczesnych ludzi.
Pokaż mimo to[...]
więcejNeuroplemiona (S. Silberman) oraz Według innego klucza (John Donovan, Caren Zucker) ukazały się oryginalnie niemal w tym samym momencie. Pół roku różnicy to praktycznie przy tego rodzaju obszernych monografiach nie ma znaczenia, przy czym książka Silbermana była druga. Zastanawiam się, jak musieli czuć się autorzy, gdy dowiedzieli się (z różnego rodzaju zapowiedzi, a...
"Mamy twojego syna. Zadbamy o to, żeby nie potrafił zadbać o siebie ani wchodzić w interakcje towarzyskie przez całe swoje życie. To dopiero początek. Autyzm".
więcejTakim hasłem w 2007 roku rozpoczęła się nowa kampania społeczna na temat autyzmu – tu przedstawionego w formie porywacza dzieci. Mimo dobrych chęci zwrócenia uwagi na problem o nieodkrytym podłożu, kampania została...
Niedorozwinięty. Idiota. Imbecyl. Debil. Matoł. Te słowa to nie inwektywy, a precyzyjne, medyczne terminy, których używali jeszcze I połowie XX wieku specjaliści opisując osoby z upośledzeniem umysłowym, autyzmem czy chorych psychicznie. Sama definicja autyzmu pojawiła się zaledwie 75 lat temu, i przez te dziesięciolecia zmieniała się, by od 2013 roku przyjąć nazwę...
więcejBiorąc do ręki Według innego klucza czytelnik uzmysławia sobie, jak rozległym zagadnieniem jest to zaburzenie i na jakie trudności w chociażby jego diagnozowaniu natrafiali i wciąż natrafiają lekarze (nawet nie podjęłam się wpisania jakiegoś skrótu definicji zaburzeń ze spektrum autyzmu, zająłby pewnie więcej miejsca niż ten tekst). Wyobraźmy sobie za to sześciolatka, który...
więcej