Hylaty

Jola Jarecka Wydawnictwo: Libra literatura piękna
Libra
2017-10-26
2017-10-26

Okładka książki Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory Jola Jarecka, Marianna Oklejak
Wyszymory i in... Jola Jarecka, Maria...

Czy można napisać książkę w jeden wieczór? Ano można i ta pozycja jest na to dowodem. Trudno odebrać autorce ciekawych pomysłów, jednak nie wyszło z tego nic specjalnie wartościowego. Trochę szkoda, bo może gdyby potraktować powstałą powiastkę jako szkic i dać sobie czas, to byłby z tego kawał dobrej powieści.

Ponadto dwie sprawy:
1. Ukrainka mówiąca "dobry deń" rozwaliła mnie na łopatki.
2. W moim wydaniu był karygodny błąd ortograficzny.

Swoją drogą, tak na marginesie. Pisarstwo to strasznie niewdzięczny zawód. Piszesz zawiły, trzymający w napięciu kryminał z wieloma wątkami i sprzedajesz go (znaczy wydawnictwo sprzedaje) za 40 złotych. Potem piszesz historyjkę na dwie godziny czytania i sprzedajesz ją też za 40 złotych.

Ponadto dwie sprawy:
1. Ukrainka mówiąca "dobry deń"...

W trakcie OK, ale po zakończeniu całości pozostaje wrażenie trochę takiego zbiorku wyseparowanych szkiców postaci na zajęcia z pisarstwa. Książeczka na jeden wieczór. Mnie zabrakło przede wszystkim tych obiecywanych Bieszczad.

Są takie książki, po których nie spodziewamy się niczego szczególnego i traktujemy jako ciekawostkę, a w zamian otrzymujemy znacznie więcej niż oczekujemy. To jest właśnie taka książka.

Tragiczna historia o tym jak splatają się ludzkie losy, jak podejmowane decyzje mogą mieć wpływ na losy zupełnie sobie obcych ludzi. Książkę naprawdę warto przeczytać.

Kupiona kilka lat temu na Targach Książki w Krakowie. Cierpliwie czeka. Jak Bieszczady - one też nie upominają się o siebie, kto ma chęć, ciekawość i wrażliwość sam do nich przyjdzie.
Kilka historii, krótkich, lecz jak pięknych. Na końcu zaskoczenie 'ale jak to...koniec?' Jednak po chwili zamyślenia - dostaliśmy już wszystko. Takie jest życie, takie są Bieszczady. Piękna.

Literacka namiastka serialu "Wataha". Jednym tchem,warto przeczytać.

Literacka namiastka serialu "Wataha". Jednym tchem,warto przeczytać.

Przypadkowo znaleziona w Wetlinie, później doczytałam, że Autorka w Zatwarnicy stworzyła studyjne kino. Dobrze napisana, wciągająca i bolesna. Porusza, rozdrapuje rany, które pozostawiła po sobie prawdziwa historia Czeczenki nielegalnie przekraczającej bieszczadzką granicę z czwórką dzieci. Autorka łączy kilka wątków w jedno opowiadanie, przeplatając życiową mądrość okrutnością życia. Ostatnio mam szczęście do niezwykłych książek.

Bieszczady - przepiękny region naznaczony tragiczną historią. Współcześnie też jest tam trudno żyć. Niektórzy mówią, że to ziemia przeklęta. Książka poruszająca, nie da się odłożyć. Wzruszamy się losem Hanki i jej chorego synka, Jurka wpadającego w depresję z powodu oddzielenia od rodziny i Hali - Czeczenki, która próbuje uratować swoje dzieci przed wojną, podejmując się niebezpiecznej wyprawy na zachód. Jak przetną się ich ścieżki ? Polecam, warto przeczytać.

Minimum stron, maksimum treści.
Piękna przyroda Bieszczad wcale nie świadczy o równie pięknym życiu mieszkańców.
Emocje, ból, cierpienie.
Nawet nie wiem, co mogę więcej napisać.
To po prostu trzeba przeczytać.

Minimum stron, maksimum treści.
Emocje, ból, cierpienie.
Nawet nie wiem, co mogę więcej napisać.
To po prostu trzeba przeczytać.

Książkę czytałam jednym tchem, bo napisana jest w sposób, który zaciekawia i wciąga. Krótkie historie trójki głównych bohaterów, przeplatają się ze sobą, zachowując chronologie czasu i dążąc do tego samego miejsca.

Początek jest pozornie nie związany ze sobą, ale im dalej w książkę losy bohaterów zazębiają się, aby połączyć się ze sobą w ostatnich akordach.

Książka może nawiązywać do prawdziwych wydarzeń mających miejsce kilka lat temu na granicy Polsko-Ukraińskiej, którą przekroczyła matka z czwórką dzieci.

Autorka snuje opowieść o Hance, Hali i Jurku, przybliża ich historie, losy, obawy, emocje i nadzieje. Hanka to ładna kobieta, pracowita i pracująca, żona bezrobotnego, popijającego i ogólnie nieradzącego sobie z życiem Stefana; matka Jasia ogromnie miłego i łagodnego chłopca chorego na serce. Hala, Czeczenka uciekająca od wojny i głodu z czwórką dzieci od 2 do 12 lat. Uciekała, aby chronić swoje dzieci przed kulami, ale podróż do szczęścia i pokoju okazała się bardzo wycieńczająca. Zapewne było jej trudno, choć dzieci były dzielne i wspierały siebie i matkę, traciła siły. Choć mąż opłacił całą drogę, zapewnił, że wszystko się uda, nie przewidział, że ludzie mają różne charaktery i często z różnych względów nie dotrzymują słowa.

Jurek, pracujący w straży granicznej aktualnie w Bieszczadach, gdzie jeszcze jest granica, której trzeba pilnować. W separacji z żoną, bardzo tęskni za synem, oczekuje jego przyjazdu, aby pobyć z nim, pokazać mu piękno gór i nieprzebytych lasów.

Wszyscy główni bohaterowie są silnie związani ze swoimi dziećmi, kochają je, chcą dla nich jak najlepiej, chcą zatroszczyć się o ich zdrowie, bezpieczeństwo, dać im swoją miłość i opiekę. Ta miłość wymaga od nich cierpienia, ciężkiej pracy i zapomnienia o sobie. Wyobrażałam sobie strach Hanki o synka, który oczekuje w kolejce na serce. Wspierałam Halę w jej trudach i niebezpieczeństwach podróży, płakałam razem z nią, kiedy nie dawała rady albo była upokarzana.

Książka napełniona ludzkimi boleściami, smutkami i sytuacjami bez wyjścia, pochłania bez reszty, wypełnia oczy łzami a duszę boleścią. Historia wpisująca się w miejsce magiczne, ale też naznaczone tragicznymi wydarzeniami z przeszłości.

Książka może...

• Bieszczady