Szef to zawód. Psychologia szefa.

Okładka książki Szef to zawód. Psychologia szefa. Jerzy Gut, Wojciech Haman
Okładka książki Szef to zawód. Psychologia szefa.
Jerzy GutWojciech Haman Wydawnictwo: Onepress Cykl: Psychologia Szefa (tom 1) poradniki
poradniki
Psychologia Szefa (tom 1)
Onepress
2004-01-01
2004-01-01
#giełda #ekonomia #pieniądze #zarządzanie

Okładka książki Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia sz... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Coaching narzędziowy Jerzy Gut, Wojciech Haman
Coaching narzę... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Psychologia szefa. Szef to zawód. Wydanie III rozszerzone. Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia sz... Jerzy Gut, Wojciech...

Niestety książka bardzo źle się zestarzała. Aktualnie jest to raczej podręcznik, jak nie zarządzać zespołem, czego unikać. Z drugiej strony, pozwala na spojrzenie, jak ten aspekt (zarządzanie) się zmieniło w ostatnich 20-30 latach.

Książka to zapis procedur, które świetnie się sprawdzały 20 lat temu. Bardzo przydatne do wszelkich analiz jak zmieniały się metody pracy, gdzie byliśmy i gdzie nie powinniśmy wracać. Sama w sobie jest merytoryczna ale jej treść bardzo źle się zestarzała.
Skoro nie chcę by mój szef był taki jak ten przedstawiony w książce to dlaczego sam miałbym być takim szefem?

Spoko dla korposzczurów, dla mnie się nie sprawdza

Spoko dla korposzczurów, dla mnie się nie sprawdza

Książka jest napisana w sposób prosty i czytelny.
Aczkolwiek czytając ją w czasie obecnym, czyli po przeszlo 5 latach od wydania -wiele rzeczy jest już przestarzałych.
Niektóre formy motywacji, systemu kar czy nagród są poprostu nieaktualne.
Aczkolwiek Wiedza na pewno się przyda 😊

Książka jest napisana w sposób prosty i czytelny.
Niektóre formy motywacji, systemu kar czy nagród są poprostu nieaktualne.
Aczkolwiek Wiedza na pewno się przyda 😊

Problemem tego typu pulikacji jest ogólnie marna edukacja o tym jak działa świat po skończeniu edukacji.

Ludzie mają nie wiadomo jakie oczekiwania i wyobrażenia co do pracy, relacji z szefem i współpracownikami.

W skrócie - to jest walka o skończone zasoby, jest jeden stołek i jedna osoba na nim zasiądzie, wtedy swoim pomoże, nie-swoim utrudni.

Oczywiście nie musi tak być, ale też między bajki można sobie włożyć poglądy, że wyzwolony management będize dbał o pracowników. Przede wszystkim będzie dbał o własny stołek, pensję, premie, aspiracje na bycie dyrektorem.

Także podsumowując - publikacja dobra dla autorytarnego szefa w dość opresyjnym środowisku, gdzie człowiek to trybik w maszynie, wpis w excelu kosztów i przychodów. Osoba taka skorzysta z praktycznych porad jak jeszcze bardziej zabezpieczyć swoją pozycję oraz jak efektywnie korzystać z czasu pracowników - czyli że mają zapieprzać lepiej. Dobre dla fabrykantów.

Zupełnie nieprzydane i wręcz toksyczne dla branży gdzie kreatywność pracownika jest ważniejsza niż to co ma zrobić.

Oczywiście nie musi tak...

Rewelacyjna książka pisana przez Polaków o zarządzaniu zespołem / pracownikiem w polskich realiach, bez zbędnego owijania w bawęłnę. Jeżeli jesteś osobą zarządzającą z małym lub zerowym doświadczeniem, to jest to pozycja idealna dla Ciebie. W książce przedstawione są strategie / procedury oraz praktyczne przykłady z życia wzięte jak zachować się w różnych sytuacjach, np. gdy Pracownik chce zrezygnować z pracy, gdy zadania nie są dociągane do końca, omówione zostały koncepcje karania i nagradzania pracownika. Książka warta przeczytania bo czyta się ją szybko, a propozycje "procedur" w różnych sytuacjach sprawdzają się w życiu realnym - wiem, przetestowałem, jestem zadowolony. Jest to na pewno idealna pozycja od której można, i moim zdaniem powinno się rozpocząć naukę bycia liderem, kierownikiem lub menadżerem. Ta książka mocno otworzyła mi oczy na kwestie zarządzania pracownikiem oraz zadaniami w zespole.Żałuję jedynie że dowiedziałem się o tej książce ok pół roku po awansie, wtedy "inaczej bym sobie życie ułożył" w firmie :)

👔🔍 Psychologia Szefa: TAJEMNICA Sukcesu w Zawodzie, która Warto Poznać! Odkryj "Psychologia Szefa: Szef to Zawód" w Wydaniu III Rozszerzonym! 📚💼

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się za drzwiami umysłu prawdziwego lidera? Przed Tobą niezwykła okazja, by zgłębić tajemnice sukcesu w jednym z najbardziej wymagających zawodów - roli szefa. Przygotuj się na fascynującą podróż przez psychologię decyzji, relacji i wizji zawodu szefa! 💡🔥

👑 Tajemniczy Świat Decyzji: Kierowanie zespołem to jedno z najtrudniejszych wyzwań. "Psychologia Szefa" odkrywa, jak szefowie podejmują decyzje, które kształtują przyszłość firmy.

💡 Wizja i Inspiracja: Co skłania lidera do tworzenia wizji, która pociąga za sobą cały zespół? Wersja III tej książki rozwiewa tajemnicę, jak szefowie budują mosty do przyszłości.

🤝 Sztuka Budowania Relacji: Sekret sukcesu to nie tylko umiejętności, ale także relacje. Poznaj strategie, które sprawiają, że szef staje się mentorem i wsparciem dla całego zespołu.

🔍 Odkrywanie Potencjału: Czym różni się prawdziwy szef od przeciętnego? "Psychologia Szefa" odsłania, jak wydobywać ukryty potencjał pracowników i kształtować ich rozwój.

🔥 Od Adwersarza do Motywatora: Tworzenie efektywnego zespołu to prawdziwa sztuka. Ta książka ujawnia, jak transformować rolę szefa z adwersarza na inspirującego lidera.

🎯 Wersja III: Rozszerzone i uaktualnione wydanie "Psychologia Szefa" to klucz do zrozumienia najnowszych trendów w biznesie oraz innowacyjnych strategii zarządzania.

🔮 Tajemnice Wzrostu: Dlaczego niektórzy liderzy rozwijają się w zawrotnym tempie, a inni pozostają w miejscu? Odpowiedź znajdziesz w tej książce - kluczu do nieograniczonych możliwości.

🚀 Sukces Twoich Rąk: "Psychologia Szefa" nie tylko odkrywa tajemnice, ale także daje narzędzia do wdrożenia w praktyce. Stań się mistrzem w swoim zawodzie!

📚🔑 Przygotuj się na odkrywanie ukrytych aspektów roli szefa! Wersja III tej książki to wyjątkowa szansa na zrozumienie, jak stworzyć przyszłość firmy i stać się inspiracją dla całego zespołu. ✨🎓

Mam 7 letnie doświadczenie jako kierownik operacyjny i kierownik zespołów w IT. Przyznam nie czytał tak anachronicznego dzieła w swojej karierze. Autorzy zatrzymali się w Polskiej fabryce mebli lat 90. Cześć rekomendowanych działań zalatuje mobbingiem i całkowicie nie przystaje do realiów nowoczesnej firmy pełnej pracowników kreatywnych.

Dla doświadczonych kierowników pozycja może być miejscami śmieszna. Dla początkujących kierowników będzie zapewnię bardzo szkodliwa.

Dałem 2 gwiazdki bo bardzo rozbawiła mnie anegdota o bacy, która to nie pasowała jako alegoria do opisanego procesu.

Dla doświadczonych kierowników...

Przełożony to też człowiek.

Bycie szefem to niewątpliwa nobilitacja, ale również nowe obowiązki i odpowiedzialność za cały zespół. Przecież między innymi od właściwej postawy zwierzchnika zależy sukces firmy, ponadto wpływa również korzystnie na efektywność współpracowników.

Dobry szef, czyli jaki?
Wojciech Haman i Jerzy Gut wymieniają szereg przymiotów, które winny cechować kompetentnego menedżera: szeroko pojęte zachowania etyczne, tj. równe , sprawiedliwe i podmiotowe traktowanie podwładnych, zdecydowana i asertywna postawa, umiejętność obserwacji, słuchania. Do pożądanych, właściwych zachowań, dodać możemy: precyzyjne określenie wymagań, zachowanie zdrowego dystansu, racjonalna krytyka.

Psychologia szefa jest unikalnym poradnikiem, w którym autorzy dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w kwestii zarządzania ludźmi. Otrzymujemy zupełnie nowe, poszerzone wydanie, uzupełnione i kilka aspektów. Specjaliści (z wykształceniem psychologicznym) dotykają następujących kwestii: karanie, nagradzanie, zwalnianie. Wojciech Haman i Jerzy Gut przewidują inne sytuacje potencjalnie trudne, tutaj również nie pozostawiają czytelnika samego. Zdradzają nam konkretne sposoby, narzędzia i techniki radzenia sobie z różnymi zjawiskami.

Co robić, czego unikać? Dlaczego prezes danego przedsiębiorstwa powinien unikać spoufalania się, ale też przesadnego rygoryzmu. I jak ważne jest zachowanie właściwego równowagi między pracą a odpoczynkiem?

Zaznaczę też, że eksperci odwołują się wyłącznie do polskich realiów, zwyczajów, nie czerpią z zagranicznych wzorców. W każdym rozdziale autorzy wzmiankują o znaczeniu pozytywnych wzmocnień, udzielania właściwych komunikatów zwrotnych, również nagannych oraz umiejętności motywowania innych do dalszej pracy.

Wojciech Haman i Jerzy Gut proponują żelazny kodeks zasad, który wyznaje dobry przełożony.

Struktura publikacji jest dobrze przemyślana i opracowana, porady są praktyczne, można je wykorzystać w codziennych relacjach interpersonalnych. Np. jak poradzić sobie z uciążliwym malkontentem, szantażystą emocjonalnym.

Przełożony to też człowiek.

Dobry szef, czyli jaki?
Wojciech Haman i Jerzy Gut wymieniają szereg przymiotów, które winny...

Świetny poradnik o tym, jak być...świetnym szefem.
Polecam wszystkim którzy się nad tym zastanawiają.

Świetny poradnik o tym, jak być...świetnym szefem.
Polecam wszystkim którzy się nad tym zastanawiają.

• Biznes
  • Zarządzanie

Dodaj cytat z książki Szef to zawód. Psychologia szefa.