Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier

2017-10-28
52 min.
Anna Butrym
literatura węgierska

Kompletna, przyjemna w odbiorze i dosyć dokładna historia jednego z piłkarzy, o których ciężko powiedzieć mojemu pokoleniu cokolwiek, jako że nie ma nawet zbyt wielu nagrań jego akcji. A piłkarzem był ponoć wybitnym, o czym świadczą choćby jego dokonania. Wiele ciekawych kontekstów pozwalających zrozumieć fenomen "złotej jedenastki" i samego jej kapitana - Puskasa.

No cóż, trudno nazwać biografią książkę, która ma ledwo ponad 50 stron. Chociaż pozycja jest bardzo ciekawa, to mimo wszystko bardzo ślizga się po temacie i wiele kwestii jest po prostu ledwo nakreślonych. Na tylnej okładce możemy na przykład przeczytać, że Ferenc Puskas zagrał cztery mecze w reprezentacji Hiszpanii, w książce nie znajdziemy jednak na ten temat ani słowa. Trzeba jednak podkreślić bardzo ładne wydanie i sporą ilość zdjęć. Pod tym względem album wygląda naprawdę bardzo przyzwoicie.
Jeśli chodzi o samą treść książki, to bardzo fajnie, że autor nie skupia się też na samym Puskasie i piłce nożnej. Stosunkowo dużo jest o dzieciństwie i młodości Ferenca, o jego ojcu, o innych wybitnych reprezentantach Węgier tamtego okresu. Przy okazji ciekawie jest odmalowana panorama węgierskiego futbolu, czy to krajowego czy reprezentacyjnego. Lektura jest bardzo przyjemna i mimo krótkiej objętości, można się nią nacieszyć.

Ferenc Puskas jest nie tylko symbolem minionej chwały węgierskiego futbolu, ale w jego postaci jak w soczewce odbija się obraz zawiłości historii kraju naszych bratanków. Kariera genialnego piłkarza zaczęła rozkwitać jeszcze w czasie II wojny światowej, gdzie za wyjątkiem przełomu lat 1944 i 1945 normalnie funkcjonowały rozrywki ligowe, zaś w pełni rozwinęła się już po zainstalowaniu na Węgrzech komunistycznego reżimu. W tym czasie Puskas przeszedł zawiłą drogę - wpierw był noszonym na rękach członkiem słynnej węgierskiej "Złotej jedenastki", po przegranym finale mistrzostw świata w 1954 roku wraz z kolegami zaczął być poddawany ostracyzmowi ze strony zawiedzionych kibiców i komunistycznych władz, by po Powstaniu Węgierskim z 1956 roku uciec z kraju i osiedlić się w Hiszpanii.

Jego kariera w Realu Madryt również nie była usłana różami, ponieważ koledzy z drużyny na czele z legendarnym Afredo di Stefano nie byli zachwyceni sprowadzeniem do klubu Węgra, a trener "Królewskich" uważał go za skończonego piłkarza i nie wierzył w powrót do fenomenalnej formy po półtorarocznej przerwie spowodowanej dyskwalifikacją, która była efektem jego ucieczki z komunistycznego bloku sowieckiego. Po raz kolejny Puskas pokazał jednak, że wiele zawdzięczał nie tylko talentowi, lecz również zapałowi do ciężkiej pracy sportowej, stąd wraz z Realem święcił międzynarodowe triumfy. Po zakończeniu piłkarskiej kariery jako trenerowi wiodło mu się już nieco gorzej, ale i tak doprowadził Panathinaikos Ateny do największego sukcesu w historii w postaci finału Pucharu Europy, a ponadto znalazł się na liście niewielu (a może nawet jest jedynym...?) trenerów mogących pochwalić się pracą na wszystkich kontynentach.

Jeśli chodzi o samą publikację, będącą jednym z elementów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, jest ona krótka i jednocześnie niezwykle wciągająca, stąd powinien zapoznać się z nią każdy fan futbolu rzeczywiście kochający tę najpopularniejszą dyscyplinę sportu.

Dodaj cytat z książki Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier