Śnieg, ogień i krew 1807

2017-09-20
2017-09-20

2028

Jak sam autor pisze:
„Śnieg, ogień i krew. Heilsberg 1807” to opowieść o wydarzeniach z zimy i wiosny owego roku, roku wojny Napoleona z IV koalicją. Od dziesięciu lat rekonstruujemy z kolegami pułk dawnej armii cara Aleksandra I, toteż najczęściej przywoływana na kartach książki opcja to opcja rosyjskiego żołnierza i podoficera. Przyznajcie, Czytelnicy, że w polskojęzycznej literaturze to wielka rzadkość. Już choćby to powinno zachęcić Was do sięgnięcia po moją powieść. W gronie bohaterów znajdziecie jednak także Francuzów, Prusaków, Polaka, Brytyjczyków, Włocha… Poznacie ich ogląd wydarzeń. Zachowania szlachetne i zachowania nieładne (a nawet zbrodnicze) napotkacie po obu stronach. Bliższy stanie się Wam dawny Heilsberg czyli dzisiejszy Lidzbark Warmiński, Liebstadt czyli Miłakowo, a także wiele okolicznych miejscowości i krajobrazów. Mam nadzieję, że polubicie powołane przeze mnie do życia fikcyjne (ale prawdopodobne!) postacie i wyrobicie sobie opinię o tych historycznych (na ich opis nie miałem większego wpływu: są takie, jak je przedstawiają źródła). Że pochylicie się nad smutkiem jednych, ucieszycie szczęściem innych, jeszcze innym pokażecie „krzyżyk na drogę”. Książka dobrze oddaje klimat wojen napoleońskich, realia życia żołnierzy obu walczących stron, elementy dawnej topografii i życia codziennego wschodniopruskiej ludności cywilnej..."

Czy mu się udało? Owszem, sama atmosfera tamtych czasów, wizualizacja bitew, sami bohaterowie, to wszystko sprawiło, że tą powieść czyta się całkiem nieźle. Można nawet momentami zapomnieć, że to fikcja, tym bardziej że pisarz starannie odwzorował tamte realia.

Do napisania tej powieści skłoniło autora tłumaczenie innej powieści dziejącej się w tamtych czasach i w podobnych realiach . Mnie się całkiem podobało połączenie powieści historycznej z przygodą, z ciekawymi postaciami, ich dylematami. Bezsens wojny , niemożność zmiany swojego przeznaczenia. Warto, jeśli ktoś lubi takie klimaty.

Jak sam autor pisze:

Olbrzymia wiedza autora na temat zimowej kampanii wojsk napoleońskich w Polsce. I jednocześnie słabość fabularna. Całość raczej dla pasjonatów historii niż literatury.

• Zabory
  • Epoka Napoleońska