Sputnik Sweetheart

literatura piękna
8373193367
Aldona Możdżyńska-Biała
Murakami Sputnik Sweetheart

Krótko rzecz ujmując, jest to powieść o szukaniu przyjaźni i miłości. Ich znalezienie nie jest dla Japończyków łatwe, nawet w Europie, gdzie zapuszczają się niektórzy bohaterowie. Ich rysy psychologiczne kreśli Murakami na tyle przejrzyście, że z całości można spróbować stworzyć coś w rodzaju kolektywnego charakteru Japończyków. I oto wyłania się obraz jednostek, które z...

Tak naprawdę trudno mi określić, jakim rodzajem literatury jest ta książka. Jest to moje pierwsze zetknięcie z tym autorem, natomiast zdecydowanie nie ostatnie.

Sztuka to jeden z takich aspektów życia, którego nawet gdy nie do końca rozumiem, zupełnie mi to nie przeszkadza.

Słuchadło w wykonaniu mojego ulubionego Piotra Grabowskiego. Murakami jak to on, z wszystkimi znanymi motywami. No, wszystko już było, ale słuchało się przyjemnie, choć to trochę taki sztuczny produkt i wg mnie nieco na siłę, ale dobrze zrobiony i napisany przejrzystą prozą.

To przynajmniej na razie ostatnia książka Murakamiego jaką przeczytałam. Chyba rzeczywiście po kilku latach inaczej odbieram jego twórczość. Czytało mi się ciężko i momentami nie mogłam się skupić. Motyw z wyprawą do Grecji i zaginięciem Sumire sam w sobie ciekawy, ale brakowało mi konkretów. Wszystko było takie niejasne i nie wiem jaki ostatecznie miało sens.

Czy miłość może istnieć bez samotności? Czy może te dwa stany są jednym i tym samym?

Najpierw romans a'la Murakami, potem przez chwilę kryminał, pod koniec w sumie nie wiadomo co, ale nadal miło się czyta.
Przedziwny ten facet jest. Raz na jakiś czas się przypomni i przenosi do innego świata na chwilę, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

To było moje pierwsze zetknięcie z tym autorem i obawiam się, że ostatnie. Historia wydała mi się zlepkiem mniejszych opowieści, które nic nie wnosiły do głównego wątku. Zakończenie nie rozjaśniło mi sytuacji pomiędzy bohaterami, a wydarzenia opisane w książce nic nie zmieniły w ich życiorysie. Jednak jeśli chodzi o samo czytanie, to przyszło mi to lekko i szybko.

Książka opowiada o trudnej miłości bohaterów , o dojrzewaniu, godzeniu się i akceptowaniu świata, o znajdowaniu siebie. Książki nie czyta się łatwo ze względu na osobowość Sumire i to co przekazuje nam w zagmatwany, ale dziki temu ciekawy sposób . Niewątpliwie ciekawa lektura. Na minus duży pojawiają się złote myśli w typie Coelha, niektóre opisy seksualności człowieka...

kiedy spotyka się w tańcu
nagle śmierć z zabawą
właściwie to czasu
wcale nie ma
zmienia się tylko światło

Wyliczanka Arek Jakubik

Ludzie to sputniki,przynajmniej niektórzy,i krążą,krążą..wokół...

5 420
    1 827