How German is it

New Directions
1980-11-01
1980-11-01
9780811207768

Okładka książki Literatura na Świecie nr 10/1989 (219) Walter Abish, John Ashbery, Robert Coover, Ryszard Kapuściński, Steve Katz, Michał Kłobukowski, Tomasz Mirkowicz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Salman Rushdie, James Wright
Literatura na ... Walter Abish, John ...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 1/1984 (150): Donald Barthelme Walter Abish, Donald Barthelme, Thomas Berger, Robert Coover, William Gaddis, Robert Lowell, Larry McCaffery, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Walter Abish, Donal...

Współczesne powieści mają dość krótki żywot, a biblioteki całego świata są cmentarzyskiem nierozpoznanych arcydzieł. Nie twierdzę, że "Jakie to niemieckie" Waltera Abisha jest arcydziełem, lecz bez wątpienia należy do dzieł, ktore niesłusznie zostały zapomniane.

Powieść eksperymentalnego pisarza amerykańskiego (o korzeniach żydowsko-austrackich - to ważne dla zrozumienia tej powieści) jest nie tylko portretem Niemiec lat 60. ubiegłego wieku. Jest uniwersalnym przesłaniem o winie, pamięci, odpowiedzialności i naturze ludzkiej.

Warte przeczytania!

Jest to opowieść o Niemcach po II wojnie światowej. Mamy do czynienia z powieścią eksperymentalną. Powieść jest podzielona na cztery nierówne części.
Do tego wg wygooglowanych wiadomości autor pochodzący z rodziny żydowsko-austriackich emigrantów napisał powieść bazując na tym co poznał z gazet i telewizji. Po wojnie nie przemógł się, żeby odwiedzić nowe Niemcy.
Fabuła opowiada losy dwóch braci o antyhitlerowskim rodowodzie. Ich ojciec został rozstrzelany w 1944 roku. Ulrich jest pisarzem uwikłanym w niezdrowy i niebezpieczny romans z terrorystką z Frakcji Czerwonej Armii, natomiast jego brat Helmut jest wziętym, zamożnym architektem, który bierze udział w cudzie gospodarczym nowych Niemiec.
Narracja przypomina strumień świadomości z czymś w rodzaju refrenów np:
"Co mówi jego brat?" "Odpowiedz. Odpowiedz natychmiast"
albo: "Co wie Doris?' albo: " Co wie naprawdę żona Gottfrieda?"
Całość świetnie się czyta. Trochę skojarzeń z hitem Janice Joplin "Mercedes Benz". Pamiętam jakie wrażenie robiły zdjęcia nowych, sytych Niemiec sukcesu w "Petrze", która trafiała do nas nie wiadomo skąd. Wszyscy są nowocześni i postępowi, i biorą udział w sukcesie gospodarczym RFN dopóki zapadnięty chodnik nie odsłoni cuchnących szczątków ofiar obozu pracy, o których społeczność miasteczka wolałaby nie pamiętać. Zatarto pamięć o nich tak skutecznie, że wypadek stał się prawdziwym szokiem
Powieść jest też formą rozrachunku z nihilistyczną filozofią egzystencjalizmu.
Dwa cytaty:
1) "Heute sehr gut, morgen besser" ("Dzisiaj bardzo dobrze, jutro lepiej") to hasło powojennego boomu gospodarczego w Niemczech Adenauera.
2) "Powieść nie jest aktem buntu. Wraz z uprawomocnieniem i akceptacją różnych form zachowań ludzkich uprawomocnia i akceptuje instytucje społeczne".
Bardzo mądre!

Fabuła...