Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu bitwy

Okładka książki Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu bitwy Leo Murray
Wydawnictwo RM
2014-01-01
2014-01-01
Ewa Zajbt
Wojna psychologia militaria wojsko wojskowość

Na półkach: , , , , , , ,

Autor książki, pt. " Psychologia wojny", to były żołnierz.
Jest jednym z wielu, tak wojskowych, jak i cywilnych, osób, które starały się dociec, co wpływa na niezawodność wojownika.
Leo Murray dysponuje materiałami, od czasów wojny secesyjnej, poprzez I i II wojnę światową, aż do początku XXIw.
Bada i analizuje zapiski, wspomnienia i relacje uczestników tych zdarzeń.
Swoje spostrzeżenia konfrontuje z innymi analitykami.
Zadanie nie jest łatwe, nie tylko z powodu "drogi służbowej", bo wiązało się to nawet z degradacją.
Nie znaleziono genu bojownika, czy bohatera, ani super uniwersalnych szkoleń. Podstawą, a jednocześnie zagadka jest ludzki mózg i psychika. Ten układ dla każdego człowieka może zadziałać inaczej w zależności od okoliczności.
Książka bardzo interesująca, coś wyjaśnia i daje jednocześnie do myślenia.
Autor w każdym rozdziale porusza i zgłębia nowe pojęcia związane z tematem.
Lektura szczególnie wartościowa i polecana pasjonatom historii walk.
Wydawnictwu RM serdecznie dziękuję za egzemplarz recenzencki 📖📘💝

Autor książki, pt. " Psychologia wojny", to były żołnierz.
Bada i analizuje zapiski, wspomnienia i relacje uczestników tych zdarzeń.
Swoje...

Świetna książka, chwilami napisana w nieco uciążliwy I męczący sposób, jednak ładunek merytoryczny równoważy styl. Z pozoru oczywiste, z punktu widzenia psychologii społecznej, zjawiska, w odniesieniu do warunków bojowych nabierają całkowicie innej jakości. Każdą kolejną książkę traktująca o działaniach wojennych, szczególnie z perspektywy zwykłego żołnierza, czytać będzie można ze świeżym spojrzeniem.

W książce tej, na podstawie autentycznych relacji żołnierzy z pola walki, omówione są badania, dotyczące konkretnych zagadnień z zakresu wpływu wojny na umysł człowieka.
Przywoływane relacje dotyczą różnych wojen i żołnierzy o różnym stopniu, więc naprawdę mamy tutaj szeroki zakres zagadnień psychologicznych.
Można tu znaleźć, między innymi, odpowiedzi na takie pytania:
- Co sprawia, że ktoś jest dobrym żołnierzem? Czy są jakieś konkretne geny temu sprzyjające?
- Jakie czynniki mają wpływ na to, że jedni żołnierze pod ostrzałem padają, a inni ruszają do szturmu?
- Jak bardzo zmniejsza się skuteczność żołnierzy przez awersje do zabijania i jak współgra ona ze strachem i zdrowym rozsądkiem?
- Jakie jest wytłumaczenie faktu, że w stresie dużo więcej czasu zajmuje wykonanie wyuczonej wcześniej czynności?
- Czym jest teoria 4F (freeze-flee-fight-fussing)?
- Czym jest fiksacja żołnierzy na polu walki?

Książka jest niesamowicie ciekawa, lecz jest to typowa literatura faktu, która przede wszystkim kierowałabym do osób związanych z wojskiem, ale również pasjonatów wojska lub psychologii😊

Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę, wyjaśniła mi wiele zagadnień z psychologii wojny, z którymi spotykałam się w innych książkach, wspomnieniach żołnierzy.
Autor rozprawia te zagadnienia bardzo szczegółowo, są one wręcz rozkładane na czynniki pierwsze. Gdyż jak wiadomo każde konkretne zachowanie warunkowane jest przez wiele czynników i tutaj dostajemy odpowiedź jak każdy z nich dokładnie wpływa na reakcje człowieka

Muszę jednak przyznać, że trochę zajęło mi jej przeczytanie, z racji tego, iż jest to stricte literatura faktu i są tutaj tylko omawiane badania.
Przez wiele faktów i naukowego, psychologicznego języka, jest ona żmudna w czytaniu, lecz wydaje mi się, że dosyć dobrze to wpływa na przyswajanie wniosków.

Ocena 6/10

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Można tu znaleźć, między innymi, odpowiedzi na takie pytania:
-...

Książka napisana przez byłego żołnierza, który szeroko opisuje wpływ czynnika ludzkiego w przebiegu działań wojennych oraz ukazuje co się dzieje w głowie żołnierzy. Każdy rozdział poprzedza krótka relacja z danej bitwy a następnie autor komentuje poszczególne aspekty podpierając się wiedzą merytoryczną. Z początku świetnie mi się ją czytało ale mnjen więcej w połowie zacząłem tracić zainteresowania. Ostatecznie jest to mocna szóstka. Książka dla fanów wojska.

Autor - z wykształcenia psycholog, który odbył służbę wojskową - prezentuje nam wyniki kilkudziesięciu lat badań nad rolą czynnika ludzkiego w walce. Co sprawia, że żołnierze w bitwie nie strzelają w ogóle, albo specjalnie celują ponad głowami przeciwników. Jaki wpływ na skuteczność żołnierza ma to, że jest atakowany z flanki? Albo to, że posiada lepszą/gorszą broń niż przeciwnik? W którym momencie ruchu do bezpośredniego kontaktu z wrogiem jest największa szansa na to, że żołnierzowi minie ochota do walki? Co sprawia, że żołnierze słyszący wyraźnie rozkazy czy kluczowe informacje i potwierdzający ich odebranie działają, jakby nie mieli o nich pojęcia?
Jak się okazuje, są badania naukowe, które dają odpowiedzi na te pytania. Murray w bardzo ciekawy i przystępny sposób prezentuje ich wyniki oraz rozważa, dlaczego kolejne pokolenia dowódców i planistów je ignorują.
Zdecydowanie polecam każdemu zainteresowanemu historią wojskowości. Bo, cytując szefa katedry historii wojskowości UAM w Poznaniu, "Czołgi i samoloty! Czołgi i samoloty! ile można pisać tylko o tych czołgach i samolotach?!?!"

Tematyka bardzo ciekawa i rzadko poruszana. Praca na przykładach bardzo fajna.
Ale sam wkład merytoryczny słaby. Chaos w układzie, przeplatające się wątki. Do tego strasznie rozwlekły styl pisania, przypuszczam że można by zredukować liczbę stron o 1/4 bez specjalnego ubytku na treści. No i dobrze mieć za sobą jakieś podstawy psychologii i operować podstawowymi pojęciami.
Dla mnie to była pierwsza pozycja dotykająca problemu psychologii na polu walki, tematu bardzo ważnego, a jednak pomijanego. Nie żałuje czasu poświęconego na czytanie, bo moja wiedza się poszerzyła. Jeśli jednak znajdziecie pozycję lepiej napisaną, to sięgnijcie po nią. Sam sposób "podania" wiedzy trochę zniechęca do jej odbioru.

Tematyka bardzo ciekawa i rzadko poruszana. Praca na przykładach bardzo fajna.

To bardzo kompletne opracowanie wyników badań, jeśli oczywiście interesuje cię umysł człowieka jako element wojennej machiny. Na próżno tu szukać wzmianki o osobistych skutkach wojny dla żołnierza - nie o tym traktuje "Psychologia wojny". Przyznam, że sięgając po nią nie byłem nastawiony na tak techniczne w wydźwięku opracowanie. Nie wiem dlaczego, ale czasami lektura trochę mnie męczyła (może dlatego, że dobrze znam się na psychologii, za to kiepsko na wojskowości, więc wiele fragmentów wymagało ode mnie wzmożonego skupienia),męczył mnie także z pozoru bardzo lekki styl autora. Jednak wartość merytoryczna jest bardzo wysoka, podobało mi się także przytaczanie wspomnień żołnierzy.

Słabe 6/10, niezła.

Spodziewałem się czegoś innego. Moje wrażenie jest takie, że temat jest uproszczony - tam gdzie autor głębiej dotyka sposobu funkcjonowania mózgu, zmysłów etc jest dobrze. Ale ogólnie więcej w tej książce tekstu niż treści. Na tym poziomie szczegółowości można tą książkę skrócić o połowę. Możliwe, że komuś wstawki towarzyskie, humor i opisy spotkań ze znajomymi przypadną do gustu, ale dla mnie to niepotrzebne. Styl autora również mi nie podszedł.

Dodatkowo kilka razy miałem wrażenie, że albo autor nie wiedział co pisze (w co wątpię) albo przekład był niedokładny - niektóre zdanie po prostu nie miały za bardzo sensu w kontekście całego akapitu albo brzmiały bardzo sztucznie. Irytujące.

Podsumowując - tematyka jest bardzo ciekawa i podane informacje również interesujące. Sposób podania i poziom szczegółowości mnie raczej zawiodły. Kończąc książkę miałem wrażenie... "ufff, nareszcie dobrnąłem".

W skali ocen brakuję mi "OK", albo "niezła" - nie powiedziałbym, że ta książka jest "przeciętna", ale w moim odczuciu nie jest też "dobra".

Słabe 6/10, niezła.

Wybitna pozycja. Mocne 10/10. Temat ciężki a przedstawiony w przyjemny do czytania sposób. Autor przekazuje ocean arcyciekawych informacji. Ta pozycja utwierdziła mnie w przekonaniu że psychologia wojny jest niesamowicie ciekawym zjawiskiem. Polecam!

Bardzo ciekawa książka o psychologicznej stronie wojny i tym, co można osiągnąć stosując psychologiczne sztuczki na polu walki.

Styl jest trochę męczący - autorowi przydałaby się pomoc redakcyjna.

Styl jest trochę męczący - autorowi przydałaby się pomoc redakcyjna.

• Psychologia
  • E-Booki
  • MIlitaria

Dodaj cytat z książki Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu bitwy