Raport Witolda

Okładka książki Raport Witolda
Witold Pilecki Wydawnictwo: Apostolicum, Studium Polski Podziemnej historia
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Apostolicum, Studium Polski Podziemnej
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379190607
Tagi:
Witold Pilecki Raport Pileckiego obóz Auschwitz-Birkenau pamiętniki i wspomnienia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
9,1 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
123
13

Na półkach:

Każdy powinien przeczytać lub przesłuchać.

Każdy powinien przeczytać lub przesłuchać.

Pokaż mimo to

avatar
570
93

Na półkach:

Wstrząsający i przejmujący przekaz i relacja człowieka który wszedł i wyszedł z obozu z którego tysiącam innych nie było pisane by go opuścili. Wspaniale napisany dokument czasem czuję się celowa naiwność by dać sobie otuchy i odwagi.

Wstrząsający i przejmujący przekaz i relacja człowieka który wszedł i wyszedł z obozu z którego tysiącam innych nie było pisane by go opuścili. Wspaniale napisany dokument czasem czuję się celowa naiwność by dać sobie otuchy i odwagi.

Pokaż mimo to

avatar
168
42

Na półkach:

Lektura obowiązkowa.

Lektura obowiązkowa.

Pokaż mimo to

Reklama
avatar
223
30

Na półkach:

Jest to wyjątkowa relacja z pobytu w strasznym miejscu. Swoją unikatowość zawdzięcza temu, iż Witold Pilecki stara się opisywać wszystko obiektywnie, nie dając się ponieść emocjom. Mimo to relację czyta się bardzo sprawnie. Osobiście, gdy Pilecki opisywał własną ucieczkę, miałam wrażenie jakby to był opis filmu, jakby to było nierealne. To zaskakujące, jak wiele człowiek potrafi zrobić w walce o wolność.

Jest to wyjątkowa relacja z pobytu w strasznym miejscu. Swoją unikatowość zawdzięcza temu, iż Witold Pilecki stara się opisywać wszystko obiektywnie, nie dając się ponieść emocjom. Mimo to relację czyta się bardzo sprawnie. Osobiście, gdy Pilecki opisywał własną ucieczkę, miałam wrażenie jakby to był opis filmu, jakby to było nierealne. To zaskakujące, jak wiele człowiek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
834
828

Na półkach:

Straszliwa relacja z pobytu w oświęcimskim kacecie. Jeszcze dziś mrozi i straszy swoim realizmem zła. Świadectwo nazistowskich zbrodni w piórze wybitnego bohatera Witolda Pileckiego

Straszliwa relacja z pobytu w oświęcimskim kacecie. Jeszcze dziś mrozi i straszy swoim realizmem zła. Świadectwo nazistowskich zbrodni w piórze wybitnego bohatera Witolda Pileckiego

Pokaż mimo to

avatar
380
353

Na półkach:

Raporty Pileckiego (zwane także raportami Witolda). Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej. Więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze.
.
Podczas łapanki (wrzesień 1940 r.) na stołecznym Żoliborzu został zatrzymany („dobrowolnie”) i następnie podając się za Tomasza Serafińskiego wywieziony do obozu Auschwitz. Otrzymując numer 4859 spędził w obozie trzy lata. W tym czasie zorganizował w samym środku piekła - siatkę konspiracyjną mającą na celu nie tylko wsparcie dla współwięźniów, ale również było podstawą do przesyłania meldunków (raportów), w których w szczegółowy sposób zostały opisane warunki panujące w obozie.
.
Bardzo „drobiazgowo”, drastycznie i nad wyraz naturalistycznie zostały opisane (naoczne) dzieje i zasady KL Auschwitz. Wszy, śmierć, tyfus, upodlenie, komory gazowe - to tylko nieliczne fakty z przedstawionego raportu. To naoczna, unikatowa, relacja z bestialskich i nieludzkich praktyk. Gdzie zastrzyk z fenolu wydał się najłagodniejszą formą odejścia z ziemskiego bytu. „Przerażająca rzecz, nie ma na to słów! Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi!”.
.
Pilecki z 26 na 27 kwietnia 1943 zdecydował się na ucieczkę z obozu. Próba zakończyła się sukcesem i udało mu się dotrzeć do Wiśnicza, gdzie poznał „prawdziwego” Tomasza Serafińskiego, który umożliwił mu kontakty z AK. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

Raporty Pileckiego (zwane także raportami Witolda). Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej. Więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego a w 2013 został...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
141

Na półkach: , , , ,

Lektura obowiązkowa, z tych które uderzają i poprawiają punkt patrzenia na rzeczywistość i historię. Rzetelny, obiektywny, niesamowity reportaż. Daje wyobrażenie na mnóstwo kwestii związanych z realną sytuacją w jakiej musieli się odnaleźć ludzie zupełnie nieprzygotowani na takie wyzwanie jak wojna i obóz. Trudno nazwać to ulubioną książką. Niektóre spostrzeżenia chce się wyprzeć ze świadomości, nie ułatwią widzenia ludzi i świata, ale pozwalają na jego zrozumienie i dostrzeżenie realnych mechanizmów działania w prawdziwie ekstremalnych warunkach.

Lektura obowiązkowa, z tych które uderzają i poprawiają punkt patrzenia na rzeczywistość i historię. Rzetelny, obiektywny, niesamowity reportaż. Daje wyobrażenie na mnóstwo kwestii związanych z realną sytuacją w jakiej musieli się odnaleźć ludzie zupełnie nieprzygotowani na takie wyzwanie jak wojna i obóz. Trudno nazwać to ulubioną książką. Niektóre spostrzeżenia chce się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
444
114

Na półkach: , , , ,

“Raport Witolda” to naoczne świadectwo bestialskich praktyk i absolutnego upadku człowieczeństwa w obozie oświęcimskim, sporządzone przez rotmistrza Witolda Pileckiego - polskiego bohatera, który przybierając fałszywą tożsamość dostał się do Auschwitz, by tam gromadzić informacje o wciąż jeszcze owianych tajemnicą działaniach nazistów i budować ruch oporu. Do niedawna istnienie raportu Pileckiego pozostawało wielką tajemnicą, a sam autor (niezwykle niewygodny dla komunistycznej władzy, jak to z bohaterami często bywa) wydawał się wymazany z historii i świadomości społeczeństwa. Na szczęście nieskutecznie.

Pilecki opisuje rzeczywistość, której my nie mamy prawa rozumieć, on sam często jej nie pojmował; miejsce rządzone przez nieludzkie istoty - okrutniejsze od diabła, potężniejsze od Boga. Przedstawia tamtejszą codzienność tak jak jej doświadczył, bez zbędnej patetyczności i bez cenzury, jak najbliżej faktów. Dlatego ani słowa o tym. Jego własne w zupełności wystarczą. Ale pisze i o kwestiach znacznie większych: o strachu, odwadze, o tym jak ciężko jest zachować siłę i wiarę w życie wobec wszechobecnej śmierci; jak trudno umierać wiedząc, że dla ludzi zza drutów nie jesteś już człowiekiem, że w swoich sumieniach już spisali cię na stracenie; jak łatwo mordować...

Często mierząc się z trudnymi faktami napotkanymi na kartach historii powtarzamy sobie, że to były inne czasy, inny świat, inni ludzi i my tacy nie jesteśmy. Zupełnie tak jakbyśmy chcieli się przed tą historią wytłumaczyć. Zasłaniamy się upływem czasu, postępem cywilizacyjnym, rozwojem kulturowym i współczesną świadomością etyczną. Patrzymy na wcześniejsze pokolenia z wyższością i pełni wzgardy wobec tego co haniebne, a co jednak doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy dziś. II wojna światowa zadaje kłam temu sposobowi myślenia. W szerszej perspektywie, jako ludzkość nie jesteśmy lepsi od poprzednich pokoleń. Nie tak bardzo jak pragnęlibyśmy myśleć. Im bardziej wzrasta w nas wrażliwość na dobro, tym okrutniejsi potrafimy być. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że nasz najgorszy upadek już nastąpił, a my będziemy potrafili (dziś i w przyszłości) wyciągnąć z niego właściwe wnioski.

Witold Pilecki to postać wyjątkowa. Zdobył się na czyn wykraczający poza ludzkie pojęcie: dobrowolnie przekroczył bramy "piekła na ziemi" i dokonał niemożliwego - przeżył, wydostał się i opowiedział prawdę. Lecz jego bohaterstwo nie ogranicza się wyłącznie do tego. Również dalsze losy Rotmistrza są głęboko zdumiewające, a nawet tragiczniejsze. Każdy powinien je poznać i przez szacunek dla jego poświęcenia, pielęgnować pamięć o nim.

mealibri.blogspot.com

“Raport Witolda” to naoczne świadectwo bestialskich praktyk i absolutnego upadku człowieczeństwa w obozie oświęcimskim, sporządzone przez rotmistrza Witolda Pileckiego - polskiego bohatera, który przybierając fałszywą tożsamość dostał się do Auschwitz, by tam gromadzić informacje o wciąż jeszcze owianych tajemnicą działaniach nazistów i budować ruch oporu. Do niedawna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
85
24

Na półkach:

Przeczytanie tych raportów powinno być obowiązkiem dla każdego, bezwzględu na wyznanie i narodowość. Fragment o ucieczce czytałam z takim napięciem, jakbym uciekała razem z nimi. Zresztą całość przeczytałam z przejęciem.
Dziwię się, dlaczego o Pileckim tak mało mówi się w szkole. Powiedzieć kilka faktów z jego życia to za mało.
O Auschwitz powinniśmy mówić przy każdej nadarzającej się ku temu okazji. O to Pileckiemu chodziło właśnie. O prawdę. O rozpowszechnienie
wiedzy o obozie i niezapomnieniu o tym.
Jedynie tak możemy odpokutować jego śmierć.
Przeżył dwie wojny walcząc o ojczyznę, a zginął z rąk rodaków. I to nie na froncie czy w walce,a przed sądem, "legalnie" zabity.
Smutne bardzo...

Przeczytanie tych raportów powinno być obowiązkiem dla każdego, bezwzględu na wyznanie i narodowość. Fragment o ucieczce czytałam z takim napięciem, jakbym uciekała razem z nimi. Zresztą całość przeczytałam z przejęciem.
Dziwię się, dlaczego o Pileckim tak mało mówi się w szkole. Powiedzieć kilka faktów z jego życia to za mało.
O Auschwitz powinniśmy mówić przy każdej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
151
28

Na półkach: , ,

Postaci Witolda Pileckiego nie trzeba przedstawiać, każdy choć raz słyszał jego imię i nazwisko i orientuje się choćby pobieżnie kim był. Ale czy na pewno?

Sam zapoznałem się z oficjalną biografią, która zawiera jak każda biografia zbitkę danych o danej osobie i nawet tak heroicznej, jak Witold Pilecki nie jest w stanie wywołać głębszej refleksji. Wojna, obóz, śmierć, cierpienie, wydają się tylko rozmytymi pojęciami historii, która w czasach współczesnych jest coraz bardziej relatywizowana. Raport Witolda to najczystsza forma przekazu pisemnego, zawierająca fakty z życia w obozie. W bezliku wspomnień, pamiętników, relacji osób, które przeżyły to piekło na ziemi, opis Pileckiego jest według mnie podwójnie poruszający, gdyż oprócz tego co zawierają wszystkie tego rodzaju książki czy opracowania tj. Niewyobrażalne opisy cierpień jakie ludzie w nim przechodzili ale tego, że można było się zgłosić na ochotnika do obozu i co ważniejsze przez cały czas pobytu w nim, nie stracić człowieczeństwa i spisywać wszelkie doświadczenia w formie raportów oraz organizować ruch oporu wewnątrz obozu.

Po przeczytaniu Raportów Pileckiego, wszelkie wątpliwości co do jego osoby powinny zostać rozwiane. Tak samo jak poglądy o tym, że Polacy nie byli równie mocno prześladowani jak Żydzi oraz twierdzenia, że w holokauście zginęli tylko Żydzi. Piekło obozów dotykało w równym stopniu wszelkie narodowości. A metody zabijania i tortur nie miały różnicy tak samo dla Żydów, Polaków, Rosjan, Cyganów i innych grup etnicznych i narodowości, które utraciły życie w obozach.

Na koniec chciałby przyznać z bólem, że jest mi wstyd, że dopiero teraz sięgnąłem po tę książkę i chciałbym zachęcić każdego do jej przeczytania, by nie być tylko biernym odbiorcą treści przedstawianych w mediach lub dyskursie publicznym, ale dotrzeć do sedna i głębi na której budowana jest określona narracja.

Postaci Witolda Pileckiego nie trzeba przedstawiać, każdy choć raz słyszał jego imię i nazwisko i orientuje się choćby pobieżnie kim był. Ale czy na pewno?

Sam zapoznałem się z oficjalną biografią, która zawiera jak każda biografia zbitkę danych o danej osobie i nawet tak heroicznej, jak Witold Pilecki nie jest w stanie wywołać głębszej refleksji. Wojna, obóz, śmierć,...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Raport Witolda


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd