Tekst

2017-11-22
Data 1. wydania:
2017-06-09
Paweł Podmiotko
literatura rosyjska manipulacja miłość Moskwa niebezpieczeństwo samotność szantaż ucieczka od życia

Oficjalne recenzje i

Kopia zapasowa

Link do recenzji

719 1 155

To druga książka tego autora, którą przeczytałam. Po genialnym Futu.re byłam nastawiona bardzo pozytywnie, Tekst mnie trochę niestety rozczarował. Czytałam ją dłużej niż Futu.re, chociaż Tekst jest znacznie krótszy. Początek był naprawdę fascynujący, zetknięcie Ilji ze swoim dawnym życiem (swoją drogą Rosja została ŚWIETNIE ujęta) i uświadomienie sobie przez bohatera faktu,...

Jak na Gluchovskiego to średnie. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie bez świata online - na tym etapie by już nie przetrwali.

Książka w dwójnasób ukazuje niebezpieczeństwo utraty własnej „cyfrowej” tożsamości, oraz pokusę przybrania cudzej.
Główny bohater w pewien sposób wchodzi w posiadanie telefonu komórkowego obcej osoby. By owa zmiana właściciela nie wyszła na jaw, przez pewien czas jest zmuszony do udawania ostatniego właściciela telefonu. Niezobowiązująco podtrzymuje rozmowy na...

🚀 Książka w 3 zdaniach:

1. Ilja, po powrocie z niesłusznego wyroku za "posiadanie narkotyków" na imprezie, wraca do domu.
2. Okazuje się, że jego była dziewczyna założyła rodzinę, mama umarła i nie ma nikogo, a najlpsze dni jego życia przeminęły.
3. Presja pieniężna wywołuje chęć zemsty na policjancie, przez którego został skazany, przez co zabija go i przy użyciu jego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Telefon może zabić.

Ostatnio wydawnictwo Insignis ponownie wydało „Tekst” autorstwa Dmitra Glukhovskyego z nową okładką, a z racji, że tę książkę miałam na oku już podczas premiery starego wydania, stwierdziłam że w końcu nadszedł czas, aby sięgnąć po tę pozycję.

Ilja Goriunow będąc w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ile dowie się o nas przypadkowy znalazca naszego telefonu komórkowego? A jeśli nie będzie przypadkowy? Jeżeli będzie wiedział, czyj jest to aparat, jeśli pozna hasło, to co będzie mógł zrobić? Czy będzie wiedział kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem? Kim jest szef? Czym zajmujemy się w życiu zawodowym? Jak traktujemy swoją partnerkę? Co wyczyta z esemesów, maili? A...

Jak zwykle, Glukhovsky może pisać o staniu w kolejce do kiosku,a mimo to ciarki przechodza po plecach. To nie jest triler, fantastyka, dramat... To zaglądanie w siebie,rozmowa z samym sobą,rodziną i bliskimi. Każdy odnajdzie tu cząstke siebie,zada sobie wiele pytań i znajdzie jeszcze mniej odpowiedzi. Warto, zgniecie,ukocha i wypluje jak Moskwa

Jedna z najlepszych książek czytanych w ostatnich latach. Fantastycznie napisana, z klimatem Zbrodni i Kary, przegenialna.

"Przeczytał i ogłuchł na oboje oczu"
XXI-wieczna parafraza z Dostojewskiego. Warto przeczytać i bardzo polecam.

8⭐/10 [81/2k21]

Czy można sobie kupić trochę czasu, udając drugiego człowieka jedynie na podstawie dostępu do plików oraz konwersacji zapisanych w jego smartfonie? Czy też szerszy ogląd kontekstu mógłby mieć kolosalne znaczenie, by sprawa się nie sypnęła?

"Tylko szczerbate gęby, szare drelichy, beznadziejna ohyda zamiast rozumu i serca, złe podstępne reguły błatnego...

2 031
    1 747