Siedem prawd

Prószyński i S-ka
2017-11-23
2017-11-23
Andrzej Flisek
Andrzej Flisek poczucie humoru psychologia pozytywna kobieta problemy kotka szczęście

Świetnie napisana książka dla ludzi "na zakręcie", po jakichś przejściach, personalnych czy zawodowych, zadających sobie pytania "czemu mi się wszystko nie udaje"; pelna humoru i mądrych spostrzerzeń na temat ludzkiego charakteru widzianego oczami...kota. Widzę problem u niektórych czytelników z tym kotem, wiec powiem - nie traktujcie go doslownie, nie poddawajcie się po kilku stronach mówiąc "to glupie - gadający kot ". Dajcie sobie szansę na wspaniale przeżycia , mądre rady życiowe i dużo humoru. Po skończeniu ksiąźki sami zdecydudujecie czy kotka byla prawdziwa...
Życzę każdemu narzekającemu bez większego powodu (w tym samej sobie) spotkania takiej kotki:-)

Nudna historia o gadającym kocie, który udziela rad prawie 40-letniej kobiecie. Zupełnie nie moje klimaty, ogromnie się nudziłam. Negatywne zaskoczenie.

Książka sama w sobie jest ok- bez większych rewelacji. Aczkolwiek nie spodziewałam się, że znajdę w niej tyle bliskich mojemu sercu prawd o życiu.

Gadająca kotka...? Hmm. Wystarczył mi jeden przeczytany rozdział, by dać sobie spokój. Ale wiem, że będą chętni na tego typu historię.

Kolejna perełka z biblioteki szkolnej, którą zdarzyła mi się czytać. Książka z pięknym przesłaniem i ucząca w swojej zwykłej formie. Mimo że nie jest fanką kotów to sama okładka bardzo zachęcała mnie do przeczytania. Nie sądziłam, że będzie aż tak dobra, a jednak. Czasem warto zaufać intuicji innych.

Reszta recenzji:

Reszta...

________________________________
Tak było w przypadku głównej bohaterki książki „Siedem prawd”, która w wieku czterdziestu lat poczuła, że jej życie nie ma sensu, a dotychczas podejmowane wybory nie były do końca udane. W kluczowym momencie swojego życia Sara przeżywa największy, osobisty kryzys, z którego pomaga jej wyjść niezwykły przyjaciel. Za namową Sybilli – gadającego kota – odkrywa ona zupełnie nowe życie i postanawia odzyskać nad nim utraconą władzę oraz panowanie.

Mistrzem w sztuce życia okazuje się być, więc kot. Czworonożny przyjaciel, który oprócz mądrych rad pokazuje także, że życie może być zabawą, a nie tylko nudnym obowiązkiem. Czasami wystarczy otworzyć się na nowe rzeczy i uwierzyć, że zawsze może być lepiej. Sybilla wciela się w rolę nauczycielki – pokazuje, że każdy powinien robić to na co ma ochotę, uczy odwagi i wyostrza zmysły Sary na różne aspekty, które tak istotne w codziennym życiu, często zostawały przez nią niezauważane i pomijane. Historia powieści rozwija się powoli, ale w końcu kiedy Sybilla wychodzi na scenę wszystko zaczyna nabierać kolorów. Niezwykły kot, który oprócz umiejętności mowy, posiada charakterystyczne dla swojego gatunku cechy – piękno, niezależność i zdeterminowanie – zmusza główną bohaterkę do licznych rozważań nad własnym zachowaniem. Mówi rzeczy, o których Sara boi się nawet pomyśleć. Ta bowiem w obawie przed ukazaniem słabej strony swojej osobowości, wyrzuca ze swojej głowy myśli, których sama przed sobą się wstydzi. Sybilla pokazuje jej, że ludzie sami stwarzają sobie ograniczenia i nakładają na siebie absurdalne bariery, których boją się przekroczyć, bo przywykli już do jakiegoś życia, choć niekoniecznie ich satysfakcjonującego. Namawia, więc Sarę by odważyła się eksperymentować, próbować nowych rzeczy, bawić się, doceniać wszystko co dostaje codziennie od życia i dostrzegać, to czego do tej pory nie zauważała.

Cała historia ukazana w książce „Siedem prawd” jest nie tylko opowieścią o przyjaźni między czworonożną istotą, a jej właścicielem, ale również wielką kopalnią wiedzy o życiu. Książka jest bardzo pozytywna, pełna metafor i licznych mądrości, które mogą pomóc nam zmienić sposób postrzegania świata. Dzięki powieści zastanowimy się nad „poprawnością” naszego życia, a poprzez przykłady różnych sytuacji, które przecież tak często nas spotykają w codziennym życiu będziemy w stanie umieścić siebie w miejscu książkowych postaci. Autor dotyka takich aspektów otaczającej nas rzeczywistości, że bez problemu każdy odnajdzie w niej coś dla siebie i być może wcieli rady Sybilli do swojego życia.

________________________________

Sympatyczna opowieść o zmianach w życiu z piękną kotką w roli głównej

Sympatyczna opowieść o zmianach w życiu z piękną kotką w roli głównej

Książka wydawała mi się ciekawa,ale przed zakupem.Jednak fabuła zaczęła mnie nieco nudzić, pomimo tego że niektóre zdania są warte zapamiętania jako dobre rady na życie :) Jednak nic spektakularnego nie zauważyłam.A już pod koniec ledwo ją dokończyłam, po prostu nudna i banalna powieść dla mniej wymagającego czytelnika.

Książka mi się nie podobała.
Banalna historia: bohaterka przeżywa zawód miłosny, nie lubi swojej pracy, jest nieszczęśliwa, nagle znajduje kotkę, która mówi jej jak ma żyć, wszystko się zmienia i autorka jest szczęśliwa. Brak jakiegokolwiek zaskoczenia, zwrotu akcji czy czegokolwiek poza schematem. Przed przeczytaniem byłam nastawiona, że główną atrakcją książki jest relacja człowiek-kot oraz porady życiowe samego kota (sama jestem kociarą). Niestety, sama relacja jest prosta, bez żadnej głębi, a każda rada przebiega w tym sam schemacie: bohaterka twierdzi, że rada jest absurdalna, lecz jednak ją próbuje zastosować, po czym nagle zmienia się całe życie. Rady z zakresu biednego coachingu, dochodzące do tak lewackich absurdów jak kot radzący przejść na wegetarianizm (wtf???).

Tempo książki totalnie leży. Choć powieść zaczyna się naprawdę ciekawie i wprowadza nas w interesujący sposób w historię, w którymś momencie tempo zaczyna się toczyć bardzo nieintuicyjnie i nieprzyjemnie, nie jesteśmy w stanie za nim nadążyć i wczuć się w historię.

Podsumowując: historia banalna, brak jakiejkolwiek głębi i ukrytego dna, czyli BARDZO prosta historia, a na dodatek bardzo biedny i smutny coaching typu "nie lubisz swojej pracy? zmień ją!". Żałuje wydanych pieniędzy.

Książka mi się nie podobała.

1915

Świetna, filozoficzna, kocia - polecam!!

Świetna, filozoficzna, kocia - polecam!!