Siedem prawd

Prószyński i S-ka
2017-11-23
2017-11-23
Andrzej Flisek
Andrzej Flisek poczucie humoru psychologia pozytywna kobieta problemy kotka szczęście

Łatwa i przyjemna, jednak nie porwała mnie. Książka o przemianie głównej bohaterki ku "lepszemu" życiu, poradzeniu sobie z problemami, ze stresem.

Sara Leon mieszkająca w Londynie jest tuż przed 40. Nic jej się nie układa w życiu. Mąż ją zdradza, w pracy wieczna gonitwa (social media) a i u rodziny w Hiszpanii nie za ciekawie bo przyszedł kryzys światowy. Może to początek depresji?
i nagle pojawia się (w oknie) Sybilla - kot abisyński i.....zaczyna rozmawiać z Sarą. Zaczyna jej pokazywać inne alternatywne życie.
Jeśli jesz jedz. Jeśli idzie idź. Nie analizuj wszystkiego bo i tak nie przeskoczysz problemu.
Tak wiem to banalne i śmieszne. Gadający kot i jego rady. Ale odrzucając całą tą mistykę kocią książka warta przeczytania. Proste rady powoli mogą zmienić Twoje życie. I tak jest w przypadku Sary.
Polecam.

Jeśli...

Eduardo Jauregui „Siedem prawd”

Niezobowiązujące lektury są czasem wskazane dla nas, by móc dać sobie chwilę przysłowiowego oddechu, ale na pewno, jak mówi przysłowie: „co za dużo to niezdrowo”. Coś w tym jest prawdy. Nie przeczę, to nie jest do końca mój typ historii, ale sięgając po książki w stylu „Siedem prawd’ oczekuję przyjemnej, niezobowiązującej lektury, która ma mi dać odpowiednie wytchnienie.

Gdy w życiu Sary León, prawie 40-letniej kobiety pojawia się Sybilla – gadająca kotka, możemy liczyć na pozytywną historię z mądrym przesłaniem. Przecież baśnie i bajki nie są niczym złym, prawda? No a jednak tej historii nie dałam się kupić ani trochę, niestety. W moim odczuciu, ani tu nie ma przesłania, ani nic co mogłoby rekomendować książkę jako wartą polecenia. Motyw gadających zwierząt jest dość znany w literaturze, ale abisyńska kotka udzielająca rad (po prawdzie, niektóre bardzo infantylne, żeby nie powiedzieć oklepane)? Czy to ma prawo się udać? Może tak, gdyby narracja była bardziej rozbudowana a styl pisarski nie przypomniał, że jest to książkowy debiut. Za dużo prostego języka, wysublimowana historia niebezpiecznie skręca i ociera się o komizm (bo ciężko wczuć się w historię, gdy kot doradza takie banały?).

Eduardo Jauregui na pewno miał dobre intencje pisząc tę książkę, ale jeśli chodzi o wykonanie, było już o wiele gorzej. Banalność bije z każdej strony, począwszy od bohaterki (przecież kobiet z podobnym bagażem doświadczeń w literaturze było pełno…) jej perypetii, gadającego kota, no i oczywiście (a jakby inaczej) szczęśliwego zakończenia. Nihil novi jednym słowem. Szkoda potencjału, bo takich historii-wydmuszek już było trochę i właściwie można sobie zadać pytanie, czy kolejna była potrzebna?

Nie polecam 5/10

Eduardo Jauregui „Siedem prawd”

Świetnie napisana książka dla ludzi "na zakręcie", po jakichś przejściach, personalnych czy zawodowych, zadających sobie pytania "czemu mi się wszystko nie udaje"; pelna humoru i mądrych spostrzerzeń na temat ludzkiego charakteru widzianego oczami...kota. Widzę problem u niektórych czytelników z tym kotem, wiec powiem - nie traktujcie go doslownie, nie poddawajcie się po kilku stronach mówiąc "to glupie - gadający kot ". Dajcie sobie szansę na wspaniale przeżycia , mądre rady życiowe i dużo humoru. Po skończeniu ksiąźki sami zdecydudujecie czy kotka byla prawdziwa...
Życzę każdemu narzekającemu bez większego powodu (w tym samej sobie) spotkania takiej kotki:-)

Nudna historia o gadającym kocie, który udziela rad prawie 40-letniej kobiecie. Zupełnie nie moje klimaty, ogromnie się nudziłam. Negatywne zaskoczenie.

Książka sama w sobie jest ok- bez większych rewelacji. Aczkolwiek nie spodziewałam się, że znajdę w niej tyle bliskich mojemu sercu prawd o życiu.

Gadająca kotka...? Hmm. Wystarczył mi jeden przeczytany rozdział, by dać sobie spokój. Ale wiem, że będą chętni na tego typu historię.

Kolejna perełka z biblioteki szkolnej, którą zdarzyła mi się czytać. Książka z pięknym przesłaniem i ucząca w swojej zwykłej formie. Mimo że nie jest fanką kotów to sama okładka bardzo zachęcała mnie do przeczytania. Nie sądziłam, że będzie aż tak dobra, a jednak. Czasem warto zaufać intuicji innych.

Reszta recenzji:

Reszta...

________________________________
Tak było w przypadku głównej bohaterki książki „Siedem prawd”, która w wieku czterdziestu lat poczuła, że jej życie nie ma sensu, a dotychczas podejmowane wybory nie były do końca udane. W kluczowym momencie swojego życia Sara przeżywa największy, osobisty kryzys, z którego pomaga jej wyjść niezwykły przyjaciel. Za namową Sybilli – gadającego kota – odkrywa ona zupełnie nowe życie i postanawia odzyskać nad nim utraconą władzę oraz panowanie.

Mistrzem w sztuce życia okazuje się być, więc kot. Czworonożny przyjaciel, który oprócz mądrych rad pokazuje także, że życie może być zabawą, a nie tylko nudnym obowiązkiem. Czasami wystarczy otworzyć się na nowe rzeczy i uwierzyć, że zawsze może być lepiej. Sybilla wciela się w rolę nauczycielki – pokazuje, że każdy powinien robić to na co ma ochotę, uczy odwagi i wyostrza zmysły Sary na różne aspekty, które tak istotne w codziennym życiu, często zostawały przez nią niezauważane i pomijane. Historia powieści rozwija się powoli, ale w końcu kiedy Sybilla wychodzi na scenę wszystko zaczyna nabierać kolorów. Niezwykły kot, który oprócz umiejętności mowy, posiada charakterystyczne dla swojego gatunku cechy – piękno, niezależność i zdeterminowanie – zmusza główną bohaterkę do licznych rozważań nad własnym zachowaniem. Mówi rzeczy, o których Sara boi się nawet pomyśleć. Ta bowiem w obawie przed ukazaniem słabej strony swojej osobowości, wyrzuca ze swojej głowy myśli, których sama przed sobą się wstydzi. Sybilla pokazuje jej, że ludzie sami stwarzają sobie ograniczenia i nakładają na siebie absurdalne bariery, których boją się przekroczyć, bo przywykli już do jakiegoś życia, choć niekoniecznie ich satysfakcjonującego. Namawia, więc Sarę by odważyła się eksperymentować, próbować nowych rzeczy, bawić się, doceniać wszystko co dostaje codziennie od życia i dostrzegać, to czego do tej pory nie zauważała.

Cała historia ukazana w książce „Siedem prawd” jest nie tylko opowieścią o przyjaźni między czworonożną istotą, a jej właścicielem, ale również wielką kopalnią wiedzy o życiu. Książka jest bardzo pozytywna, pełna metafor i licznych mądrości, które mogą pomóc nam zmienić sposób postrzegania świata. Dzięki powieści zastanowimy się nad „poprawnością” naszego życia, a poprzez przykłady różnych sytuacji, które przecież tak często nas spotykają w codziennym życiu będziemy w stanie umieścić siebie w miejscu książkowych postaci. Autor dotyka takich aspektów otaczającej nas rzeczywistości, że bez problemu każdy odnajdzie w niej coś dla siebie i być może wcieli rady Sybilli do swojego życia.

________________________________

Sympatyczna opowieść o zmianach w życiu z piękną kotką w roli głównej