Gnat #2: Kant kontratakuje, czyli przesilenie

Okładka książki Gnat #2: Kant kontratakuje, czyli przesilenie
Jeff Smith Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Gnat (tom 2) Seria: Klub Świata Komiksu komiksy
komiksy
Jacek Drewnowski
gnat; bone; chwat; kant

Okładka książki Jezioro ognia Nathan Fairbairn, Matt Smith
Ocena 6,6
Jezioro ognia Nathan Fairbairn, M...
Okładka książki Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii Andrew MacLean, Mike Spicer
Ocena 7,2
Head Lopper & ... Andrew MacLean, Mik...

Momentami trochę przeciągnięte sceny, ale ogólnie trzyma poziom pierwszej części.

Cały cykl znakomity dla 8+. Niektóre pomysły dość oklepane, a sama kreska (zwłaszcza głównych postaci) odrzucająca, ale całość składa się w przygodową i fantastyczną historię, którą młody czytelnik pochłonie błyskawicznie.

Gnat to taka oldschoolowa animacja Disneya. U młodszych wywołuje niesamowity zew przygody i inspiruje do bycia lepszą osobą a dorosłym przyjemnie przypomina o czasach gdzie wszytko było jakieś prostsze i bardziej cieszyło.

Dalej jest świetnie ale tutaj (w przeciwieństwie do pierwszego tomu) są już jakieś wady. Kilka niestarannych rysunków, a piąta "księga" z udziałem pewnego wielkiego kota trochę się ciągnie i jest zdecydowanie przegadana. Nie są to duże rzeczy i dalej Gnat dostarcza mi jednych z najprzyjemniejszych czytelniczych przeżyć do tej pory.

Dobra kontynuacja ciekawej historii. gdzieś w 3/4 tomu trochę straciła rozpęd jednak końcówka bardzo mocna. Teraz pora na tom 3.

Pierwszy tom zbiorczy wydał mi się płytki i przegadany. Drugi jest już nieco lepszy, choć rozkręca się dopiero pod koniec. Księga szósta za to rekompensuje wszystko. Akcja, dotąd nieznośnie statyczna, przyspiesza. Nagle robi się sporo mroczniej; historia zyskuje niespodziewaną głębię, a autor zaczyna serwować czytelnikom plot twista za plot twistem. W sumie sam jestem w szoku, że tak bardzo mi się podobało. Teraz z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu. Chcę wiedzieć, jak to wszystko się zakończy!

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Ponieważ zaczęłam lekturę od drugiego tomu nie było łatwo. Bohaterowie początkowo mówili zagadkami, bo ośmielili się wspominać wcześniejsze wydarzenia, o których nie miałam pojęcia. Lecz gdy akcja nabrała tempa, zrobiło się ciekawiej. A co najważniejsze śmieszniej. I to jest chyba największy atut tego komiksu. Żart pojawia się, co prawda, jedynie od czasu do czasu, ale za to jest tynfa wart. Jeśli zaś o treść chodzi, to nie powala. Ot, klasyka, ci źli, co atakują spokojnych mieszkańców wsi. Jedynie Kant Gnat trochę miesza i wprowadza element zaskoczenia.

Mroczniejszy od pierwszego tomu. Pojawiają się trochę drastyczne sceny czy kwestie (zjadanie postaci), jedni wrogowie działają, większy wróg się budzi... Wciąż to świetne fantasy, choć humor nie gra aż tak dużej roli, a sielanka jest zastępowana wspomnianym mrokiem (co zresztą odbieram jako zaletę).

Przyznaję, to komiks nieco przegadany, ale mnie przygoda porwała, natomiast odkrywane tajemnice - o świecie i przeszłości postaci - zdecydowanie wzbogacają fabułę (która jest tak rozbudowana, jak na epickie fantasy przystało). Ponownie jestem więc zachwycony i wypatruję już ostatniej odsłony "Gnata".

Przyznaję, to komiks nieco przegadany, ale mnie przygoda porwała,...

Bardzo bardzo dobry komiks. Jak dla mnie drugi tom lepszy; pewnie dlatego, że duo się dzieje, jest dużo niewiadomych i strachu o ulubionych bohaterów ;). Rysunki jak ostatnio, dobrze oddają dynamikę sytuacji, są dokładne i dopracowane. Dalszy ciąg historii ciekawy chociaż jeszcze ostateczna bitwa przed nami! Kuzyni Gnatowie przesympatyczni troszkę disneyowscy jednak mają swój urok, a knucie Koncjusza czy wpędzanie w kłopoty pozostałych niezmiennie śmieszą. Polecam i czekam na ostatni tom.

Jest mroczniej, jest dynamiczniej i bywa zaskakująco (Omen!). Smith świadomie nawiązuje do popkulturowych schematów i bawi się konwencją w sposób bardzo sprawny. Dla dużych i małych.

Dodaj cytat z książki Gnat #2: Kant kontratakuje, czyli przesilenie