Michael Fassbender. Biografia

Okładka książki Michael Fassbender. Biografia
Jim Maloney Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-10-11
2017-10-11
Maciej Grabski, Maria Grabska-Ryńska
Michael Fassbender biografia aktor

Mocno skrótowe bio bardzo znanego (jednego z moich ulubionych) aktora. Wadą tej książki jest jej rozbicie na dwie części, z czego ta druga jest uzupełnieniem biografii z lat późniejszych. Niestety, napisana tak sobie (przez polską dziennikarkę), może nie w stylu pudelka, ale w podobnym, gazetowym tonie; krótko, przeźroczyście, prosto. Poza tym, ten aktor, ma przed sobą jeszcze wiele dobrych ról i na biografię z prawdziwego zdarzenia pewnie się doczekamy znacznie później. Nie polecam, no chyba że ktoś jest fanbojem tego aktora.

Na półkach: , , , ,

Biografia wybitnego aktora irlandzkiego, który od 10 lat jest na topie i właściwie nie schodzi z planu filmowego. Książka omawia jego trudne początki a potem powolne pięcie się na szczyt, rozpoczęte rolą w filmie 'Głód'. To taka bardzo laurkowa rzecz, ale sam Fassbender wygląda na miłego, otwartego faceta, niezepsutego przez sławę. Lektura łatwa i szybka.

Szybko przeczytana biografia wybitnego aktora irlandzkiego średniego pokolenia. Na mnie wywarła wielkie wrażenie jego rola w filmie 'Wstyd', wymagająca niemałej odwagi, bo Michael gra tam seksoholika, więc sporo jest ostrych scen erotycznych. Ale jego kreacja jest wręcz porażająca, zresztą film też wstrząsający.

Książka jest napisana po bożemu, zaczyna się od opisu szczęśliwego dzieciństwa Michaela na irlandzkiej prowincji, a potem są trudne lata w Londynie, gdy ledwo wiązał koniec z końcem i cierpliwie czekał na swoją szansę. I doczekał się, przełomem była rola w filmie 'Głód', (niestety nie widziałem). Michael gra tam Bobby'ego Sandsa, bojownika IRA, który zagłodził się na śmierć w brytyjskim więzieniu.

Po tym sukcesie Michael w zasadzie gra bez przerwy, stworzył parę wybitnych kreacji, nie dostał jeszcze Oskara, i chyba nieprędko dostanie. Moim zdaniem purytańska Ameryka nie może mu zapomnieć odważnej roli w filmie 'Wstyd'. Niemniej aktor braku Oskara nie przeżywa: autor książki podkreśla, że sława nie przewróciła mu w głowie, to normalny, wesoły facet, bardzo silnie związany z najbliższą rodziną: rodzicami i siostrą.

Trzy ostatnie rozdziały do wydania polskiego napisała (bardzo dobrze!) pani Anita Zuchora. Pisze ona o badaniach jak Fassbender (superprzystojny facet!) wpływa na kobiety. Otóż „aktor nie pociąga rozemocjonowanych nastolatek, ale raczej trzydziesto-, czterdziestoletnie aktywne zawodowo, wykształcone kobiety, często pozostające w długoletnich związkach”. Ciekawe...

Miło, że są jeszcze tacy aktorzy, znakomici, rozchwytywani, ale nie zepsuci powodzeniem. Zdaje się, że w jego rozsądnym podejściu do sławy pewną rolę odgrywa irlandzkie pochodzenie.

Za mało w biografii zdjęć.

Szybko...

Jak napisać biografię z klasą?

Uwielbiam biografie, jednak gdy w moje ręce trafiła książka poświęcona znanemu aktorowi, Michaelowi Fassbenderowi, miałam pewne wątpliwości. Po pierwsze jest on człowiekiem jeszcze dość młodym, więc czy jego życie wystarczy do napisania biografii? Po drugie, żyjemy w czasach, gdzie każda dziedzina życia publicznego (w tym kina i jego twórców) jest przemielona przez portale plotkarskie i brukowce. Miałam dość duże obawy, że książka będzie utrzymana w takim właśnie klimacie. Nic bardziej mylnego!

Biografia Michaela Fassbendera okazała się być napisana ze smakiem i klasą. Poznajemy wiele faktów z życia prywatnego aktora, ale są to raczej anegdoty z dzieciństwa i wczesnej młodości a nie roztrząsanie spraw, które każdy człowiek wolałby zostawić dla siebie a już na pewno nie wystawiać na widok publiczny.

Książka autorstwa Jima Maloneya i Anity Zuchory sprawiła, że nieco inaczej patrzę na aktorstwo, ponieważ w doskonały sposób ukazali oni proces wchodzenia aktora w rolę i dojrzewanie do niej. Do tej pory jeśli nie podobał mi się film, to nie poświęcałam aktorom większej uwagi a okazuje się, że choć film może być słaby, to mimo to niektórzy aktorzy błyszczą na ekranie.

Jak przedstawiony jest sam Michael Fassbender – jako skromny, nieco wycofany człowiek, który ciężko pracuje na swój sukces i konsekwentnie unika rozmów o życiu prywatnym. To taki, chciałoby się rzec, fajny, normalny gość, bardzo związany z rodziną i miejscem, z którego pochodzi.

Co dało mi przeczytanie tej biografii? Nowe spojrzenie na zawód aktora. Ponadto zmieniłam nieco zdanie o filmach nakręconych na podstawie komiksów, które do tej pory uważałam za kinematograficzną sieczkę (wybuchy, strzelaniny, kosmiczne pojazdy, wybuchy i efekty specjalne, no i oczywiście wybuchy). Okazuje się, że i w nich występuje jakaś psychologia postaci a sami aktorzy starają się tchnąć życie w graną postać. Po lekturze narobiłam obejrzenie kilku filmów, w tym wstrząsającego Głodu (również gorąco polecam). Jak widać plusów z lektury jest sporo a czy są jakieś minusy? Jak na biografię zadziwiająco mało w niej fotografii. O ile wrzucenie zdjęć z dzieciństwa mogłoby być naruszaniem prywatności, o tyle chętnie obejrzałabym pamiątki z pierwszych scenicznych i filmowych występów. To jedyny zarzut jaki mogę wystosować.

Biografia Michaela Fassbendera okazała się przyjemną, często zabawną lekturą na kilka ponurych, jesiennych wieczorów. Komu mogę ją polecić? Bez wątpienia fanom aktora, gdyż będą mogli poznać, w jaki sposób przygotowywał się on do ról w ich ulubionych filmach. Ponadto polecam ją wszystkim miłośnikom kina, którego kulisy dość dobrze nam przybliża, a tym, którzy sztuki filmowej nie doceniają, polecam dlatego, że dzięki tej książce być może zauważą, że bycie aktorem i wiarygodne odegranie roli, to nie jest takie hop-siup, lecz wymaga to wielkiego zaangażowania psychicznego oraz fizycznego poświecenia.

Jak napisać biografię z klasą?

MICHAEL FASSBENDER – A LIGHT BIOGRAPHY

Michael Fassbender – każdy, kto choć trochę interesuje się kinem czy popkulturą, zna to nazwisko. To w końcu jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorów. Człowiek, który grywa w wielkich kinowych hitach i niszowych obrazach dla wymagających odbiorców. Znany zarówno z głównych ról, jak i epizodów, w krótkim czasie podbił serca widzów na całym świecie. Czas więc poznać jego biografię i przekonać się, jak wyglądało jego życie i droga do sławy.

A ta nie była wcale usłana różami. Urodzony w Niemczech, wychowany w Irlandii, wszędzie pozostawał typem egzotycznym. Nieprzywiązany do jednego narodu, miał dystans do wszystkiego i na zawsze pozostał outsiderem. Porzucił szkołę teatralną, zaczął szukać pracy w filmach na własną rękę, przekonany o własnej wartości działał uparcie i konsekwentnie, powoli dążąc do realizacji swoich marzeń i pragnień. W końcu dostał szansę, został zauważony, zaczął grać u gigantów – nigdy jednak nie zapomniał o swoich bliskich. I chociaż jego kariera dopiero nabiera tempa, zdążył już wystąpić w wielu znakomitych czy niezwykle popularnych filmach, przedstawić światu mnóstwo niezapomnianych ról i kupić serca miłośników kina.

Niniejsza książka zabiera nas w podróż przez jego życia, od dzieciństwa do niemalże chwili obecnej, dając szansę zajrzenia na plany filmowe produkcji, przy których pracował i poznania ich kulisów. Dowiadujemy się jak wyglądał casting u Tarantino do „Bękartów wojny”, gdzie Fassbender starał się o rolę Hansa Landy, przekonujemy się jak aktor budował swoją postać androida w filmie „Prometeusz” czy towarzyszymy mu podczas grania Magneto w filmach o X-Men. Patrzymy ile wysiłku kosztował go występ we „Wstydzie”, gdzie grał seksoholika zafascynowanego własną siostrą czy „300”, gdzie pojawiał się tylko w epizodach na dalszym planie. Dowiadujemy się nawet o jego przygodzie z zespołem heavymetalowym i szczegółów o życiu osobistym i uczuciowym. Pytanie tylko, jak to wszystko przedstawia się od strony wykonania.

Cóż, nie ma się co oszukiwać: wielkich wartości literackich tutaj nie znajdziecie. To lekka, prosto napisana biografia, opracowanie skupione na najważniejszych aspektach tematu. Autor (a właściwie autorzy, ale o tym trochę niżej), nie rozwijają jej w sposób fabularyzowany. Podają po prostu fakty i ich kontekst, serwując je na szczęście w sposób przystępny i szybki w odbiorze. Nieco brakuje w tym głębi, krwistości, to właściwie taka light biography, ale jako pozycja zbierająca informacje o życiu i zajęciu człowieka sprawdza się dobrze. Szczególnie dla miłośników kina, bo dość obszernie omówiono pracę przy wszystkich filmach, w jakich zagrał aktor.

Całość uzupełniona została o kilka ogólnodostępnych, współczesnych zdjęć Fassbendera (szkoda więc, że nie znalazły się tu jakieś rzadsze fotografie), a także dodatek, którym pochwalić się może tylko polska edycja. Dziennikarka Anita Zuchora dopisała kilka rozdziałów poświęconych najnowszym losom aktora. Zachowała przy tym podobną do odpowiedzialnego za całość Jima Maloneya stylistykę, choć zabrakło na koniec jakiegoś mocniejszego akcentu. Miłośnicy Fassbendera i kina będą jednak zadowoleni – im niniejszą biografie mogę polecić z czystym sercem.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/11/06/michael-fassbender-biografia-jim-maloney-i-anita-zuchora/

MICHAEL FASSBENDER – A LIGHT BIOGRAPHY

„(…) Wierzę, że potrzebujemy się nawzajem. To jest bardzo istotne w moim życiu. Szkoda, że w dzisiejszym świecie, gdzieś to zgubiliśmy. Liczę się ja i tylko ja. Mamy obsesję na punkcie samych siebie, zamiast działać wspólnie. W dodatku, i to jest chyba typowo ludzkie, kiedy czegoś się obawiamy, staramy się to zniszczyć, zamiast spróbować zrozumieć.”

MICHAEL FASSBENDER I JEGO TRUDNA DROGA DO SŁAWY

Pamiętam, jak sześć lat temu zobaczyłam na jednej stronce poświęconej aktualnym wydarzeniom z dziedziny filmu, zdjęcia z Festiwalu Filmowego w Toronto. Moją uwagę przykuł przystojny rudzielec, który miał na sobie koszulkę zespołu Iron Maiden i kurtkę skórzaną. To była fascynacja od pierwszego wejrzenia. Pomyślałam wówczas „kim u diabła on jest?” – od tego pamiętnego momentu miałam już lekkiego świra na punkcie tego nieznanego mi artysty.

Michael Fassbender zdobył sławę i liczne pochlebne recenzje, zaś dwie nominacje do Oscara był doskonałym wyróżnieniem dla tego utalentowanego aktora. Nie zawsze było jednak tak pięknie. Droga jaką przeszedł Michael, aby osiągnąć sukces była trudna i wyboista. Sam aktor przyznał, że z początku wiele sobie odmawiał. Jednak ten przystojny Irlandczyk niemieckiego pochodzenia, nie jest gwiazdką jednego gatunku. Nie jest też celebrytą i kolejnym aktorem robiącym oszałamiającą karierę "na skróty" przy wsparciu znanego tatusia, bądź mamusi. Michael jest zwykłym i przy tym niesamowitym człowiekiem, któremu nie poprzestawiało się w głowie. To aktor, który jednego dnia może wrócić do rodzinnego Killarney, by pójść na piwo z przyjaciółmi, a drugiego dnia kroczyć po czerwonym dywanie na ceremonii rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych u boku swoich rodziców.

Biografia Michaela nieco przybliżyła mnie do tego znakomitego aktora. Poznałam bliżej technikę jego pracy, zachowanie na planie i niesamowity humor, który udziela się także jego filmowym kolegom. Jednak jest w tej książce coś, co mnie irytuje.
Przytoczone cytaty zostały umieszczone nieraz dwukrotnie. Mam też pretensję do opisanej ścieżki kariery Michaela. Dokładnie i precyzyjnie przedstawione są początki jego kariery, jednak zabrakło mi tego w zakończeniu. Michael Fassbender wciąż jest bardzo aktywnym aktorem, zaś sam autor „odwalił fuszerkę”, by nie napisać o wiele gorzej. Zabrakło mi również więcej informacji z okresu dorastania, nie wspominając o zdjęciach. Jak już łaskawie opublikowano fotografie aktora, autor pracujący nad biografią powinien się bardziej wysilić; oglądamy jedynie zdjęcia ogólnodostępne.

Pomimo, iż ta książka przybliżyła mnie do mojego idola, to oceniam ją troszkę wyżej od przeciętnej. Nie ma jednak innej i lepszej dostępnej biografii tego wspaniałego aktora, więc fani powinni zadowolić się tą wersją.

„Nie chcę być jednym z tych aktorów, którzy siedzą i mówią: ‘Och, jaka to ciężka robota’, podczas gdy wokoło jest mnóstwo ludzi, którzy naprawdę ciężko harują.”

MICHAEL FASSBENDER I...

Ni mniej ni więcej skrótowy biopic znanego aktora.

Ni mniej ni więcej skrótowy biopic znanego aktora.

Bardzo porządnie napisana biografia, czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Dla fanów Fassbendera pozycja absolutnie obowiązkowa.