Another Woman's Husband

powieść historyczna
Headline Review
2017-08-17
2017-08-17

To trzecia książka tej autorki, którą przeczytałam. Bodobala mi się, chociaż dwie poprzednie o córkach Cara poprostu pochłonęłam. Trudno przeskoczyć z Rosji do Angilii i dać się porwać, ale tej powieści się to że mną udało. Oczywiście niepodzielną królową jest miłość, przyjaźń i wszystko co ze sobą wnoszą do życia każdego człowieka... nie tylko tych z wyższych sfer. Polecam serdecznie.

Bardzo przyjemna pozycja dla miłośników powieści historycznych i biograficznych. Podoba mi się zestawienie losów dwóch przyjaciółek Mary i Wallis ze współczesną businesswomen Rachel. Gill Paul świetnie splotła wydarzenia z życia bohaterów pochodzących z dwóch odrębnych epok łącząc ich losy w jedną logiczną całość. Przy czym autorka zrobiła to czytelnie i w takim stylu, że trudno oderwać się od czytania. Dla mnie "Kobieta mojego męża" to książka warta przeczytania - polecam

Książka świetnie przybliżyła mi postać Wallis Simpson oraz jej kręgu towarzyskiego. Ciekawa intryga, byłam ciekawa zakończenia. Początek czytałam opornie, ale po 150 stronach resztę przeczytałam w trzy dni. Uwielbiam autorkę, więc na pewno będę czytała kolejne jej powieści.

Dwie historie ocierające się o brytyjski dwór… ta z lat 20/40 jest o wiele ciekawsza🙂 wolałabym pogłębienie tego wątku niż nawiązanie do 1997 roku.

Książki Gill Paul to moje guilty pleasure. Uwielbiam przenosić się do świata problemów bogatych i sławnych, ale wcale nie szczęśliwszych ode mnie. Ta powieść szczególnie mnie ujęła, naprawdę nie mogłam się oderwać i zmieniałam tylko pozycje na kanapie czytając ją przez kilka godzin bez przerwy. Historia znajomości Mary i Wallis jest porywająca, a równoległy wątek Rachel również bardzo przyjemny. Świetna odskocznia od rzeczywistości.. choć przypomina mi się tu słynny cytat Twaina "Prawda jest dziwniejsza od fikcji, a to dlatego, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda- nie." - bo przecież powieść opisuje prawdziwe losy.

Czytało się całkiem ciekawie. Wiele osób może wciągnąć, ja dostałam chyba to czego chciałam.

Nie znam szczegółowo historii Wallis Simpson i Edwarda VIII i ta książka spowodowała, że mam ochotę przeczytać na ten temat coś historycznego lub biograficznego. Autorka podaje nawet kilka zachęcająco brzmiących tytułów w posłowiu do swojej książki. Co do części historycznej nie mam zbyt wielu uwag właśnie dlatego, że słabo znam oryginalną historię, a także dlatego, że Autorka sama na końcu książki wyjaśnia co jest prawdą, a co zmyśliła.
Natomiast co do fikcji - strasznie mnie irytowała świętoszkowata Mary i jej przesadna skromność oraz brane za dobrą monetę: małostkowość i zacofanie. Chyba wbrew intencjom Autorki Wallis nie budziła we mnie ani oburzenia, ani innych skrajnych emocji, wielkiej sympatii też do niej nie czułam. Była mi dość obojętna a protekcjonalny sposób traktowania mary (nieustannie tutaj podkreślany i dawany do zrozumienia),jakoś mnie nie raził.
Raziła mnie za to Rachel i jej wieczne pretensje oraz krótkowzroczność połączona z wykluczającymi się postawami. Nie można być jednocześnie silną, zaradną bizneswoman, a w następnej linijce użalać się nad swoją trudną sytuacją i brakiem wsparcia od otoczenia.
Wątek z więzieniem, wprowadzony tylko po to aby Rachel mogła udowodnić siłę swoich uczuć, jak dla mnie zbędny i bezsensowny zwłaszcza, że przez 80% książki jest nam wmawiane na każdej stronie,że to Alex jest tym, który powinien dowieść swoich uczuć.
Natomiast łączenie wątku Wallis z wątkiem Diany, mimo wielu podobieństw, moim zdaniem dość nieszczęśliwe.
Myślę, że Diana zasługuje na osobną opowieść spod pióra tej pisarki.
Gdyby wątek współczesny został bardziej dopracowany, na pewno oceniłabym całość wyżej, a tak to tylko "miły czasoumilacz", bez fajerwerków.

Dwa wątki i dwie płaszczyzny czasowe. Z jednej strony historia wieloletniej przyjaźni sławnej Willis Simson i Mary . Akcja tego wątku rozpoczyna się w roku 1991, kiedy obie kobiety poznają się. Willis opisana jest tak jak odbierała ją Mary i nie jest przedstawiona w pozytywnym świetle. Drugi wątek tej powieści dotyczy śmiertelnego wypadku Diany, który miał miejsce w 1997 roku. Poznajemy Alexa i Rachel, którzy byli świadkami tego wypadku. Alex przygotowuje film dokumenralny dotyczący życia Diany. O życiu Diany, o przyczynach wypadku powstało mnóstwo książek, filmów i reportaży. Natomiast  o Willis Simson, kobiecie dla której Edward zrezygnował z korony jest dużo mniej wiadomości. Nie odpowiada mi sposób w jaki autorka połączyła w książce te wątki. Trudno było przeskakiwać niespodziewanie z jednego wątku w drugi. Męczyło mnie to, odbierało przyjemność czytania. Zaczęłam czytać najpierw wątek wcześniejszy czasowo, a potem dopiero ten bardziej wspołczesny. Wydaje mi się, że lepszym wybiegiem wydawniczym byłoby, gdyby książka podzieloina została na dwie częśći i każda część dotyczyła innej plaszczyzny czasowej. Okładka przyciąga wzrok, a opisane historie warto przeczytać.

Bardzo lubię powieści Gill Paul.
Tę skończyłam o czwartej nad ranem.
Ciekawe spojrzenie na dwie kobiety, które wstrząsnęły brytyjską monarchią.
Edward VII zrezygnował z korony, by poślubić rozwódkę - Wallis Simpson.
Diana to już ikona. Z szarej myszki stała się królową serc bardziej popularną, medialną i kochaną niż członkowie rodziny królewskiej.

Zaskoczyło mnie kilka rzeczy:
1/ Edward został przedstawiony jako wymagający, ciapowaty egoista. Ślub z Wallis to chyba największy przejaw jego buntu. Nie wzbudził mojej sympatii.
2/ O Wallis właściwie niewiele wiedziałam, więc chętnie poznałam jej drogę z biednego domu aż do żony następcy tronu.
3/ Inne wyobrażenie miałam o tym romansie. Chyba bardziej romantyczne, a w książce ten związek został przedstawiony bardziej jak praktyczne rozwiązanie dla każdej ze stron.

Wątek współczesny to perypetie związku pary Brytyjczyków, którzy przypadkowo znaleźli się w tunelu zaraz po śmiertelnym wypadku Diany.
Ten wątek trochę przysłania historię Wallis, ale też jest ciekawy.

Postać Wallis Simpson została dobrze wykreowana. Obserwujemy ją oczami Mary - jej wieloletniej przyjaciółki od szkolnych czasów: jej miłośne podboje i małżeństwa raczej nieudane. Wallis to kontrowersyjna postać. Była próżna i egoistyczna. Lubiła flirtować i uwodzić żonatych mężczyzn. Uwielbiała eleganckie stroje i biżuterię. Kobiety na pewno nie darzyły jej sympatią. Potrafiła budzić zainteresowanie i być czarująca. Jej przyjęcia były słynne wśród brytyjskiej socjety. W końcu rozpoczęła skandalizujący romans z księciem Walii Edwardem VIII , który zrzekł się brytyjskiej korony, by ją poślubić .

Zaskakujące jest podobieństwo miedzy Wallis a księżną Dianą. Nigdy jakoś tak na to nie patrzyłam. Obie kobiety były wyzwaniem dla dynastii Windsorów, obie lubiły się stroić, brylować w towarzystwie i mimo niewątpliwego uroku nie miały szczęścia do mężczyzn lub po prostu źle wybierały.

Bardzo lubię powieści Gill Paul.
Tę skończyłam o czwartej nad ranem.
Ciekawe spojrzenie na dwie kobiety, które wstrząsnęły brytyjską monarchią.
Edward VII zrezygnował z korony, by poślubić rozwódkę - Wallis Simpson.

Zaskoczyło mnie kilka...

Siedem gwiazdek, pozycja głównie dla czytelników zainteresowanych życiem Wallis Simpson, dla której Edward VIII zrzekł się tronu Anglii.
Choć raczej powinnam napisać, że jest to historia wieloletniej niełatwej przyjaźni Wallis z Mary Kirk. opowiedziana z punktu widzenia tej drugiej. Wiele elementów biograficznych, ładnie i interesująco wzbogaconych fikcją i przeplatanych toczącą się równolegle historią opartą na śledztwie wokół śmierci księżnej Diany. Fajna, lekka i wciągająca książka. Czytało się szybko, przyjemnie i z ciekawością,

Dodaj cytat z książki Another Woman's Husband