Instrukcja dla pań sprzątających

Lucia Berlin literatura piękna 448 str.
A Manual for Cleaning Ladies
2017-10-11
2017-09-27
Data 1. wydania:
2015-08-18
Dobromiła Jankowska
W.A.B.
literatura piękna
literatura amerykańska odmiana losu opowiadanie poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie spotkanie uczucie zbiór opowiadań życie codzienne

A Manual for Cleaning Ladies
2017-10-11
Dobromiła Jankowska
W.A.B.
literatura piękna

Kup książkę

Zbiór opowiadań bardzo przeciętnych według mnie. Plusem jest to, że ważne i trudne tematy autorka przedstawia w bardzo ciekawym stylu. Minusem dla mnie jest to, że w zasadzie opowiadania niewiele różnią się od siebie i kolejne przeczytane nie wnosi w zasadzie nic nowego. Kilka pierwszych przeczytanych pobudza do refleksji, ale już od połowy książki zaczyna wiać nudą.

Naturszczyk w literaturze bez żadnego warsztatu dawnych mistrzów czy naleciałości poprzedników. Autorka jest tak czysta i naturalna jak woda źródlana. Początek opowiadań dość ciężki. Tytułowe opowiadanie wręcz słabe. Ale jak po kolejnym opowiadaniu już się przejdzie on the other side autorka trafia do czytelnika każdym zdaniem i postacią jak strzała z łuku. Wszystko jest...

Dla mnie rewelacja. Ktoś w swojej opinii napisał, że to książka o niczym... zaskakujące. Ja czuję, że jest niemal o wszystkim. Tyle w niej emocji! Od miłości i radości po nienawiść i najgłębszy smutek. Bardzo plastyczny styl pisania, bardzo przekonywujące, chociaż historie niekiedy są trudne do uwierzenia. Może wiarygodność tych opowieści wynika z osadzenia ich w epizodach...

Sukces umiejętnej promocji !!!!
Lucia Brown Berlin (1936 – 2004) - znana i uznana dopiero 11 lat po swojej śmierci dzięki ponownemu (pierwsze 1977), wydaniu tego zbioru przez Stephena Emersona (2015), za co pozostaję mu wdzięczny. Zbiór liczy stron 448 (801 e-book) i zaczyna się od „Chodzi o historię” Lydii Davis (s.5-28) oraz ...

Naprawdę polecam. Zbiór opowiadań który jak dla mnie zaczął się dość łagodnie i spokojnie a który z każdym kolejną historią robił coraz większe wrażenie. Bardzo dużo emocji, tematy do przemyśleń na dłużej, pięknie napisane, bez zbędnego zadęcia i płytkiego moralizatorstwa :)

Zaskakujące puenty, słowa które trafiają prosto w serce, połączenia niezwykłych obrazów w codzienności, iskrzącym sie humorem i świeżością. Trudne tematy samotności, wybaczenia, alkoholizmu, historie ludzi żyjących na peryferiach społeczeństwa. Zbiór opowiadań, który na długo zostaje w pamięci!

Wreszcie skończyłam....a nie było lekko dobrnąć do końca.
Zbiór opowiadań krótkich lub bardzo krótkich. To sprawiało, że nie udało mi się na dobre wciągnąć w lekturę. Styl pisarki też nie ułatwiał życia. Miałam wrażenie, że wszystko jest pisane równo, na jednym wydechu, równie ważne.
Opowiadania bez wyraźnych puent. Tak jakbyśmy podglądali na krótką chwilę jakiś ciąg...

Nie podobała mi się ta książka. Jest o niczym, żadnych konkretów. Myślałam, że poczytam fajne historie kobiet, które pracują jako sprzątaczki w "WIELKIM ŚWIECIE", a tu klops. Trochę jest to zbieranina wszystkiego po kolei byle by tylko uzbierać strony i móc wydać swoje wypociny. Nie polecam, było mi ciężko przebrnąć przez całość.

Dawno nie czytałem tak dobrego zbioru opowiadań. Intensywne jak życie autorki, wciągające od pierwszych zdań. Książkę czyta się jak powieść sensacyjną, a jednocześnie jest tu miejsce na wrażliwość i refleksję. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Doskonałe opowiadania. Autorka miała bardzo bogate i skomplikowane życie, a ten świetny zbiór opowiadań wspaniale je oddaje. Życie jest wstrętne i straszne, i piękne, i zabawne, i śmieszne. Naprawdę wciągająca, bogata lektura.
Opowiadania nie są moją ulubioną formą, ale te są naprawdę mistrzowskie. Trudno się z nich otrząsnąć.

Dyskusje

• 2018