Instrukcja dla pań sprzątających

Okładka książki Instrukcja dla pań sprzątających
Lucia Berlin Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
2017-09-27
Data 1. wydania:
2015-08-18
Dobromiła Jankowska
literatura amerykańska odmiana losu opowiadanie poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie spotkanie uczucie zbiór opowiadań życie codzienne
Inne

Bardzo dobre opowiadania. Nie lubię tej formy literackiej, ale te są rzeczywiście świetne. Do powolnego smakowania.

Czegoś takiego jeszcze nie czytałam! Opowiadania Lucii są w większości biograficzne. Kobiety i mężczyźni noszą różne imiona, narratorzy się zmieniają..ale czytelnik wie, że to wciąż ta sama historia doświadczonej, ekscentrycznej kobiety. Trudnych tematów bez liku:choroba alkoholowa, molestowanie, relacje..ale czułam się jakbym oglądała wycinki ekscytującego serialu..Każde kolejne opowiadanie to puzzel pozwalajacy na charakterystykę bohaterów.

Cowięcej jedno opowiadanie totalnie chwyciło mnie za serce. Przelotny romans z korespondencyjnym przyjacielem u którego w domu nastąpiła "randka w ciemno". Nieuchwytne rozczarowanie po upojnych chwilach. Piękny opis poczucia pełni oraz straty.

Nie porwały mnie te opowiadania. Lucia Berlin leżała na mojej półce do przeczytania jakieś 4 lata, w związku z tym może miałam zbyt duże oczekiwania i stąd nutka rozczarowania. Niby wszystko jest: zwyczajni-niezwyczajni bohaterowie, zwyczajne-niezwyczajne miejsca, ale jednak brakuje jakiejś magii w tym pisaniu.

Niektóre opowiadania lekko przygnębiające. Ale ogólnie ciekawa obserwacja życia. Zdecydowanie słaba strona jest, myśle, ze tłumaczenie. Momentami bardzo”niezgrabne” sformułowania, jakby to było tłumaczenie słowo w słowo, a takie tłumaczenie nigdy nie jest dobre. Troche mnie to raziło podczas lektury.

Na półkach: , , , ,

To książka jednocześnie porywająca i odpychająca, dobrze napisana, ale zbyt obszerna. Opisy alkoholowych przejść autorki i jej rodziny są wstrząsające i prawdziwe, czarny humor autorki umożliwia ich lekturę.

Właściwie nie rozumiem tak wielkiej popularności tej książki. Mnie zachęciła głównie okładką, która w sprytny sposób ma zapisany tytuł na metce ubraniowej. Lubię opowiadania, ale nie przepadam za tak chaotycznym zbiorem, często nieskończonych historii. Kilka historii zapada w pamięć, ale nie wszystkie. O większości niestety szybko się zapomina. Trudno się zaangażować w tak szybko urywane historyjki.

Mnie się bardzo podobała. Tematy są trudne, kontrowersyjne, ale nawet ci negatywni bohaterowie są jednak potraktowani z pewną czułością i zrozumieniem. Dla mnie pozostająca w pamięci chwila zadumy.

Brzęczy telefon. Jordan syczy kurwa mać, kiedy stoję nad nim z papierami, nieprzytomny jak Dougie Jones u Bushnella Mullinsa. Sam nie wiem czy to do mnie czy do tego aparatu, zresztą mam to gdzieś. Widziałem cię martwą nad brzegiem morza, w myślach albo snach. A jeszcze niedawno przemierzałem rowerem bramy raju od każdej strony, w poszukiwaniu ciebie. Lśniące rozkołysane trawy, pieśni kosa, pocałunki słońca, pieszczoty wiatru, spokój drzew, dobry duch u mego boku i te inne ceregiele. Nie mogłem się zatrzymać. Te wyludnione fotografie, bardziej niż karty prozy Sebalda, nie wzięły się znikąd. Jakbym jedną nogę stawiał już w zaświatach. A może już tam jestem w tym Świętym Mieście i właśnie czekasz na mnie spowita światłem i w kwiatach, z uśmiechem chochlika pod pradawną wiśnią, kiedy ja pruję powietrze rozkochany i siłą tegoż uczucia trafiam do serca tegoż labiryntu? Bądź jak rzeka, jestem rzeką, wszędzie naraz; u źródła, w wodospadzie i w delcie, w morzu, tu i w Świętym Mieście, prawie jak w U2 - z tobą i bez ciebie. No przecież – Siddhartha – rzeka – Om. Uśmiecham się do Jordana, on odwzajemnia, odbiera i syczy coś do telefonu. Napinam łuk na pięciolinii fundując sobie pączka i kawę.

Wspaniała opowieść. Nie przepadam za opowiadaniami ale tym dałam się uwieść.

Wspaniała opowieść. Nie przepadam za opowiadaniami ale tym dałam się uwieść.

To był okropny miesiąc.
Praca wessała i wypluła... W sumie ssie nadal. Ta książka pozwoliła mi się wyłączyć. Istotne , trudne historie. Jedne ciekakwe , inne bardzo ciekawe, łączy je tematyka uzależnienia.

Bardzo polecam bo w książce nie ma nudnego czy złego opowiadania. Nawet te długie które u mnie zwykle są kłopotliwe....bo ani to nowela ani krótka historyjka. Jeszcze bohaterów nie znamy ale już coś musimy o nich wiedzieć. Tu są dobre .

To był okropny miesiąc.