Grzech

Okładka książki Grzech Max Czornyj Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Grzech
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Komisarz Eryk Deryło (tom 1) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Eryk Deryło (tom 1)
Mroczna strona
Filia
2017-10-11
2017-10-11
literatura polska obsesja polski kryminał porwanie profiler śmierć psychopata seryjny zabójca śledztwo

Okładka książki Balladyna Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Marcel Woźniak
Balladyna Max Czornyj, Gaja G...
Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew Krzysztof Bochus, Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Jakub Żulczyk
Zabójczy pocis... Krzysztof Bochus, M...

Boisz się? A będzie jeszcze gorzej

O autorze książki słyszałam dużo ze względu na kontrowersję, jakie krążyły wokół jego twórczości oraz zdjęcie zamieszczone w Internecie, które swego czasu komentował Jakub Ćwiek. Sama nie mam wyrobionego zdania o autorze, bo poza "Rzeźnikiem", czytanym już jakiś czas temu, brakowało mi ochoty do sięgnięcia po jego kolejne książki.

I w ten sposób postanowiłam nadrobić zaległości, sięgając po "Grzech". Mogę się cieszyć tylko z tego, że przeczytałam ją na Legimi i nie musiałam kupować. Jakkolwiek początek zapowiadał się obiecująco, tym im dalej w las, tym gorzej. Pominę płaskich jak naleśniki bohaterów, którzy zostali zrobieni na jedno kopyto i do nikogo nie można poczuć ani pozytywnych, ani negatywnych uczuć. Są zwyczajnie nijacy, podobnie jak fabuła. Odnoszę wrażenie, że jedynym elementem, na którym skupił się Czornyj jest ukazywanie brutalności i sadystyczności. Z drugiej strony widać, że opłaca się koncentrowanie na tych obszarach, skoro książka jest popularna, mimo wątpliwej swej jakości.
Po resztę tomów raczej nie sięgnę.

I w ten sposób postanowiłam nadrobić...

Bardzo przyjemnie się czytało. Wartka akcja, nie przedłużone wątki i można się zaskoczyć. Stwierdzam po przeczytaniu, że książka sztos. Polecam każdemu, kto lubi dobry kryminał.

To moje pierwsze spotkaniem z Czornyjem i naprawdę jestem zaskoczona, że tak mi się podobała ta książka. Chyba nie widzę jej istotnych słabych punktów.. czytało się dobrze, pomysł na fabułę naprawdę dobry, poprowadzenie wątków i wykreowanie postaci na zadowalającym poziomie. Może nie było efektu "łał", dlatego daję zasłużoną siódemkę.

Polecam tę pozycję, a sama na pewno sięgnę po jeszcze jakąś książkę Maxa. 😉

Polecam tę pozycję, a sama na pewno...

Słabizna. Oczywiście jest tu jakaś fabuła, która powoduje, że czytelnik jest ciekaw jak się to wszystko skończy ale... prymitywne epatowanie okrucieństwem, mało wyraziste postaci, niepotrzebne, miałkie dialogi, niby madrosci, no, generalnie brakuje tu jakiejś błyskotliwości, czegoś co spowoduje glod kolejnych pomysłów autora. A tu pusto.... nie polecam.

W Lublinie dochodzi do zaginięć kobiet. Wkrótce ich bliscy dostają tajemnicze wiadomości. Niestety na samych zaginięciach się nie kończy. Po jakimś czasie znalezione zostaje pierwsze ciało kobiety porzucone na cmentarzu, ułożone w dziwnej pozycji, okrutnie zbezczeszczone... Do sprawy zostaje przydzielony komisarz Eryk Deryło, a pomaga mu szereg funkcjonariuszy, profiler i wiele innych osób. Morderca wodzi za nos każdego i jest zawsze kilka kroków przed ścigającymi.

To było tak dobre! Co za historia! Wciąga od początku i trudno się od niej oderwać. Autor nie przebiera w zbędnych słowach, wszystko przedstawia w sposób dosadny, konkretny. Przy tym jest bardzo szczegółowy, a opisy zbrodni, czy innych brutalnych momentów są tak dokładne, że wywołują dreszcze na ciele. Jest mocno, obrzydliwie, okrutnie, ale ubrane jest to w taką fabułę, że nie da się oderwać od lektury. Kończąc pierwszy tom po prostu nie ma możliwości, żeby nie sięgnąć od razu po drugą część. Wspaniale obrzydliwy kryminał!

Całkiem przeciętny kryminał z wydumaną fabułą.

Całkiem przeciętny kryminał z wydumaną fabułą.

Chciałem tylko zamknąć sprawę przed świętami. Usiąść w domu, spokojnie zjeść kolacje z żoną i córką, która przylatuje specjalnie na tę okazję, czy to aż tak wiele?

Coś mi się zdaje, że większość z Was jak nie wszyscy już tę książkę znacie, a przynajmniej o niej słyszeliście, no i już prawie na pewno coś spod pióra autora czytaliście, ale pozwólcie, że i ja dorzucę swoje przysłowiowe trzy grosze na jej temat.
Z tego co wyczytałam "Grzech" był debiutem literackim Pana Czornyja, więc w sumie świetnie się składa, że to od tej książki rozpoczynam moją przygodę z autorem bo teraz będę mogła prześledzić krok po kroku jego literacką drogę.

"Grzech" to książka pochłaniająca, na jej stronach można przepaść i zapomnieć o Bożym świecie, podzielona na krótkie rozdziały pozwala jednocześnie prowadzić sprawę ze śledczymi, poczuć to co odczuwają ofiary, wejść do umysłu mordercy, a nawet poleżeć w grobie z profilerem. "... Nigdy nie wiadomo, co siedzi im w głowach..." Osobiście fascynuje mnie funkcjonowanie ludzkiego mózgu i to dlaczego dwie osoby będące w takiej samej sytuacji postępują inaczej więc na plus poczytuje psychologiczny aspekt sprawy. Jednak kończąc ten cytat "..., a umiejętność tworzenia upiornych historii musiała nosić znamiona choroby psychicznej..." tak autor podsumował pisarzy. Cenie sobie dystans i trzeźwe spojrzenie na świat, dlatego zastanawiam się czy czytelnicy lubujący się w takich historiach nie cierpią na to samo. 🤭
Będąc przy trzeźwości cieszę się ogromnie, że Deryło nie jest typowym książkowym śledczym, który ma problem z alkoholem.Komisarz jest człowiekiem, z doświadczeniem, który zatraca się w sprawie, którą prowadzi, przeżywa ją, zaś jego poczucie humoru jest jak miodek - na brzuszek Puchatka - na moje sarkastyczne serduszko. "Grzech" to książka dość surowa, są tu dokładnie opisane miejsca zbrodni, ofiary i to co się z nimi stało, a to nie wszystkim może przypaść do gustu, ale wiecie co? Przekonajcie się sami czy to do Was trafia czy nie. Do mnie trafia, a kolejne tomu czekają na przeczytanie 😉

Pierwsze spotkanie z autorem i raczej nie mam ochoty na kolejne. Historia mocno wydumana, ale nie to uważam za największą wadę tej książki. Powaliła mnie ilość przymiotników. Nic nie było po prostu tym czym było, wszystko było "jakieś". Cytat "nieupilnowane łzy zostawiły skrzące ścieżki na nieogolonych policzkach" Bleh... Dla mnie to coś równie niestrawnego jak opisy przyrody w Nad Niemnem, tylko te drugie łatwiej przy czytaniu ominąć.

dość schematyczny kryminał.

dość schematyczny kryminał.

Ciekawy, chwilami wciągający kryminał, ale bez tego czegoś. Mam nadzieję, że kolejne książki tego autora będą to miały.