Cztery płatki śniegu

Okładka książki Cztery płatki śniegu
Joanna Szarańska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Cztery płatki śniegu (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Cztery płatki śniegu (tom 1)
Czwarta Strona
2017-11-01
2017-11-01
literatura polska Boże Narodzenie święta magia cuda

Na półkach: , , , ,

Przeczytałam w formie e-booków serię trzech książek noszących piękny tytuł „Cztery płatki śniegu” autorstwa Joanny Szarańskiej. Było to moje pierwsze spotkanie z piórem tej Autorki i po lekturze tego cyklu na pewno nie ostatnie. Z seriami książek jest w mojej ocenie tak, że najlepiej je czytać gdy wszystkie części są już dostępne. Książki są powiązane wzajemnie, a losy bohaterów – ich problemy i emocje autorka wspaniale ze sobą połączyła. Tłem serii jest okres świąteczny, co może dodatkowo zachęcić do sięgnięcia po lekturę np. w takim okresie. Pierwszy tom o tytule serii „Cztery płatki śniegu” opowiada o życiu kilku rodzin o ich problemach z którymi zmagają się na co dzień. Powieść przestawia bohaterów mieszających w tym samym bloku, jednakże nie wiele wiedzących o swoich sąsiadach, o ich troskach, marzeniach i radościach. Jakże jest to prawdziwe w realnym życiu. Dlatego pewna Pani dozorczyni, mieszkanka tegoż bloku postanawia pokazać jego mieszkańcom nie tylko, czym jest magia Świąt, ale i wzajemna życzliwość. Czy jej działanie przyniesie rezultat – tego dowiedzieć się można tylko czytając tę książkę. Fabuła powieści dostarcza wiele emocji od smutnych po radosne, dostarczając mnóstwa refleksji. Jednych bohaterów można polubić bardziej innych mniej. Nie mniej jednak jest to pełna ciepła, humoru i przemyśleń powieść. Zdecydowanie polecam serdecznie pierwszą część, gdyż mnie bardzo podobała się i zachęcam do sięgnięcia po kolejne.

Jak zobaczyłam ilość bohaterów to przyznam ,że się trochę zniechęciłam ,że nie dam rady połapać się kto i co, ale bardzo fajnie książka jest napisana, czyta się szybko, ciekawie. Polecam

"Cztery płatki śniegu" były moją drugą książką w tematyce świątecznej i mam mieszane uczucia. Mamy tu perspektywę wielu bohaterów, którzy zmagają się z rodzinnymi problemami zapominając o przygotowaniach do świąt. W miasteczku jest jednak osoba, która po cichutku uświadamia im o co tak naprawdę chodzi w tym magicznym okresie.

Wiele perspektyw sprawiło, że byłam odrobinę zagubiona i ciężko było mi się wciągnąć. Książka zyskała dla mnie dopiero przy zakończeniu, które faktycznie wprowadziło mnie w świąteczny nastrój.

Wiele perspektyw sprawiło, że byłam odrobinę...

Świąteczne czytadełko, pełne wzruszeń, smutków i radości. Poplątane losy mieszkańców bloku. Ludzkie tragedie, które bledną w świetle choinkowych światełek. Dobro, które zwycięża...

Już nie pamiętam kiedy tak się uśmiałam czytając książkę, a wszystko to za sprawą Waldemara, cóż to za człowiek.. przyszłoby wam kiedykolwiek do głowy, żeby nie rozbijać jajek na jajecznicę tylko je wydmuchiwac jak wydmuszkę? Ale to nie wszystko .. więcej dowiecie się czytając " Cztery płatki śniegu"

Jak wyglądają stosunki sąsiedzkie w dzisiejszych czasach to chyba każdy z nas wie. "Dzień dobry" rzucone w przelocie, a czasem i tego brak, nikt do nikogo się nie wtrąca, bo po co skoro mamy własne problemy, każdy pozamykany we własnym mieszkaniu, we własnym świecie z nosem w telewizorze..

Typowe małe miasteczko, w którym wszyscy wszystkich znają, gdy na jednym końcu miasta ktoś otworzy lodówkę, to z drugiego końca życzą mu smacznego.

I właśnie w takim miasteczku, w jednym z bloków, w jednej klatce mieszkają Anna, Zuzanna, Monika, Marzena, pani Michalska. Poznajemy ich rodzinne perypetie, tajemnice, dziwactwa ( Waldemar ) wręcz chorobliwe. Niby wszyscy się znają ale tak na prawdę nikt nie podejrzewa, co skrywają cztery ściany mieszkań.. jaką historie i rany nosi w sercu zgryźliwa sasiadka.. jaką walkę każdego dnia stacza z własną bezsilnoscią i z ..teściową ,młoda matka... I czasem musi życie zrzucić nas z drabiny, żeby innym otworzyły się oczy..

Wzruszająca, okraszona humorem, ciepłem i kilkoma płatkami śniegu opowieść, która nam przypomina, szczególnie w tym czasie, że nie jesteśmy sami, że za ścianą może ktoś od lat spędza samotnie wigilijny wieczór, że uśmiech, chwila rozmowy czy sąsiedzka wizyta z ciastem nic nas nie kosztuje.
Polecam wam gorąco tę książkę!!!

Jak wyglądają stosunki sąsiedzkie w dzisiejszych czasach to chyba każdy z...

Gdy zabierałam się za tę powieść, nie sądziłam, że podczas jej lektury doznam tylu sprzecznych uczuć.
Początek był mocno komediowy. Bohaterowie w trakcie gorących przygotowań do świąt robili różne niedorzeczne czynności, które skutkowały kolejnymi irracjonalnymi sytuacjami. Jednak im głębiej wchodziłam w tę historię, tym pod tymi pozornie śmiesznymi postawami postaci, zaczęłam zauważać ich obawy, najskrytsze pragnienia i dylematy. Tak więc od śmiechu, przeszłam do refleksji, by zakończyć wzruszeniem.
Oj tak, końcówka zdecydowanie była najbardziej poruszającą częścią tej powieści. Pokazuje, że pomimo tego, iż na co dzień tak bardzo się różnimy, to w gruncie rzeczy mamy podobne marzenia, pragnienia i lęki. Tylko, żeby to odkryć, musi wydarzyć się coś (najczęściej) złego.
Z technicznej strony, książka jest bardzo dobrze wydana. Przyjemnie się ją czyta, a to za sprawą wygodnej czcionki i przejrzystego układu - każdy rozdział opatrzony jest imieniem bohatera, którego najbardziej ten rozdział będzie dotyczył.
Jeśli jeszcze ktoś nie czytał tej powieści, a zimą lubi poczytać coś zimowo-świątecznego, ta lektura nie będzie stratą czasu!

Piękna, ciepła, miejscami zabawna książka. Pani Asia tak pisze książki, że one się same czytają :)

Myślałam że to będzie typowy ckliwy romans. Miło się zaskoczyłam. Książka bardzo lekka i przyjemna. Czyta się bardzo szybko. Historie każdej osoby są bardzo przejmujące i wciągające. Super książka w okresie świątecznym, która nie tylko wprowadza w aurę świąteczną ale też daje wiele do myślenia.

"Cztery płatki śniegu" to piękna świąteczna książka, która opisuje życie mieszkańców jednego bloku w Kalwarii. Każdy na swój sposób przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia, każdy ma jakieś marzenia, podejrzenia czy plany. Jest jedna taka sąsiadka, która dba o porządek i sąsiedzkie relacje. Gdyby nie jej wypadek podczas ubierania choinki przed blokiem, wielu jej sąsiadów nie poznało by jej tajemnicy sprzed 40 lat. Autorka @joannaszaranska swoje powieści opisuje w bardzo prosty sposób. Problemy z jakimi zmierza się nasi bohaterowie czasem są trudne , a czasem łatwe czy też śmieszne. Problemy wychowawcze dziecka, kradzież przetworów, zdrada małżonka to tylko namiastka tego co możemy spodziewać sie w tej historii. Dużo jest momentów wzruszających jak i wesołych. Piękny był moment wspólnego kolędowanie dla sąsiadki. Połączyła ona lokatorów bloku przy ulicy Weissa.Idealna lektura na przedświąteczny czas czy też po świąteczny. @joannaszaranska stała się moja ulubioną autorką świątecznych książek 🙂

Dodaj cytat z książki Cztery płatki śniegu