Poirot prowadzi śledztwo

Agatha Christie Cykl: Herkules Poirot (tom 3) kryminał, sensacja, thriller 164 str.
Poirot Investigates
2017-07-27
1999-12-10
Data 1. wydania:
1992-10-01
Brygida Kaliszewicz
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo Dolnośląskie
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie kryminał

Poirot Investigates
2017-07-27
Brygida Kaliszewicz
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo Dolnośląskie
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie kryminał

Kup książkę

Dobre dla osób, które nie potrafią długo czekać na rozwiązanie zagadki.
Podoba mi się styl autorki i ta książka pod tym względem mnie nie zawiodła, ale jednak wolę dłuższe wersje śledztwa niż kilka stron. Choć to bardzo wciągająca lektura na jeden wieczór i nie uważam, żebym straciła czas.

Jest jednak jednak dwie rzeczy, które mnie irytują i są to Poirot i Hastings....

Kapitan Hastings, wierny przyjaciel tytułowego detektywa, opowiada o kilku śledztwach prowadzonych przez Poirota. Tajemniczo zgony wśród egipskich piramid, ukryty testament, historia bardzo taniego mieszkania. Poirot, zawsze pewny siebie, inteligentny, spostrzegawczy. Uwielbiam powroty do klasyki kryminału. Polecam.

Zbiór krótkivh hisotryjek. Zbyt krótkich, żeby można było wgryźć się w zagadkę.
Połowę przyjemności zabiera nam zbyt szybko podane rozwiązanie.

Niestety pani Christie nie wypada zbyt dobrze w formie krótkich opowiadań, zanim zaczne kombinować kto to jest winny nagle autorka po prostu daje nam rozwiązanie. Oczywiście trzeba wziąść pod uwage że jest tu kilka opowiadań niezłych, pare słabych jednak większość jest zwyczajnie przeciętna.

Uwielbiam jej twórczość. Pomysłowa akcja, nietuzinkowe zwroty. Trzyma napięcie. Warto. 10/10

Wolę rolę Herkulesa Poirota przy dłużej trwających śledztwach. Te krótsze nie były zbyt szczegółowo opisane, wydawały się dość proste i jednak nie do końca wykazały kunszt i charakter małego belgijskiego detektywa.

Choć uwielbiam Agatę Christie niestety nie przepadam za opowiadaniami. Mało ciekawie, zbyt krótko, nawet się nie chce wysilać swoich szarych komórek, żeby odgadnąć co, kto, i dlaczego? Ale mimo to obowiązkowa pozycja dla miłośników Agaty.

Świetna książka, ale filmy zrobione przez BBC ze wspaniałym Poirotem granym przez Davida Sucheta to prawdziwe perełki. Radzę najpierw obejrzeć, a potem dopiero przeczytać nowele.

Kompletnie się nie wczułam w tych kilka kryminalnych historyjek z Poirotem w roli głównej. Większość bazuje na tym samym schemacie i niestety zaczyna mi to powoli przeszkadzać w tej serii. Książka do przeczytania i do zapomnienia.

Wszystkie historie opisane w tym tomie opowiada kapitan Hastings. To tłumaczy pewne niejasności przekazu - narrator nie do końca wie, co naprawdę dzieje się w prowadzonej sprawie. Jego zagubienie połączone z przekonaniem o własnych zdolnościach, połączone w trosce o ego jego przyjaciela, zostało oddane przez Christie po prostu po mistrzowsku. Ciekawe są także sprzeczki...

Dyskusje

1 740