Demian

2017-10-30
1968-03-01
Maria Kurecka
literatura niemiecka Maria Kurecka

Książka traktuje o relatywizowaniu dobra i zła. Bohaterem jest adolescent, który składa krzywoprzysięstwo i od tego zaczyna się jego przygoda. Zdecydowanie wolę "Narcyza i Złotoustego".

cieżko napisać coś bezpretensjonalnego i jednoczesnie doniośle w tej materii.

Tak, trzeba znaleźć swój sen, wtedy droga staje się łatwa. Ale nie istnieją sny trwające stale, każdy zostaje zastąpiony nowym, a żadnego nie trzeba chcieć
zatrzymywać.

Bezpośrednim tłem treści książki jest kondycja człowieka, który znalazł się w trudnym momencie historii. Tomasz Mann pisał o tej powieści, że „z niezwykłą dokładnością trafiła w nerw czasu”. Historia...

"Demian" jest jedną z najdroższych mi książek na świecie. Powstał tak dawno, a tak trafnie rezonuje z moimi uczuciami i nadal aktualnie opisuje dojrzewanie i próby zrozumienia siebie. Zabrzmi to banalnie, ale naprawdę za każdym razem, gdy czytam tę książkę, odnajduję coś innego. Jest pewna zagadnień prowokujących do dłuższego przemyślenia, fragmentów godnych zapamiętania i...

Ze dwie dekady temu ogromne wrażenie swą metafizycznością, historią i pięknym językiem ujął mnie „Wilk stepowy”. Dziś po latach wróciłam do Hermanna Hessego, by przeczytać jego „Demiana”, powieść początkowo wydaną pod pseudonimem. To wyjątkowa historia o poszukiwaniu siebie, zrozumienia świata, poszukiwaniu sensu życia, rozterkach związanych z miłością, wiarą, o strachu,...

doceniam przekaz książki ale sama w sobie po prostu nie siadła, liczyłam na większe wow

Nie umiem ocenić tej książki, nudna do szpiku a zarazem fascynująca. Denna jak i bardzo uduchowiona, realnie dałabym 4/10 ale duchowość z niej płynąca nie pozwala zrobić inaczej

niech wielki nurt świata przepłynie przeze mnie

Piękna

Myślę, że to ten rodzaj książki, o której można rozmawiać godzinami, dlatego podrzucę po prostu link do mojego filmu. Wyjątkowa lektura :)

1 901
    1 747