Postcards from the Edge

opowiadania, powieści dla dzieci
Simon & Schuster
1987-01-01
1987-01-01

Zabawna, przenikliwa i inteligentna opowieść o aktorce, która zmaga się z własnymi emocjami i uzależnieniami. O sobie samej? Najpewniej. Carrie w całej swojej nieodżałowanej krasie!

Na pewno nie sięgnąłbym po tę książkę, gdybym nie wiedział, że – do pewnego stopnia – jest ona autobiograficzną historią części życia księżniczki Lei z „Gwiezdnych Wojen”; w 1990 roku na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych.

Główną bohaterką książki jest aktorka, Suzanne Vale, a fabuła obejmuje kilka luźno powiązanych epizodów na przestrzeni około 2,5 roku jej życia: relację z oddziału odwykowego w wykonaniu Suzanne i Alexa, rozmowy podczas bankietu, opowieść o romansie aktorki z producentem albo reżyserem (bardzo możliwe, że chodzi o Georga Lucasa),rozważania nad sensem życia i poszukiwanie go, kręcenie filmów, praca na planie, dysforia i mniej lub bardziej udane próby radzenia sobie z nią, randka i romans z pisarzem…

Trochę rozrywki, odrobina refleksji. Książka daleko odbiega od skandalizujących, niby autobiograficznych, wyznań współczesnych celebrytek, choć może tylko dlatego, że napisana została w 1987 roku.

Przyjemna książka, dobrze i ciekawie napisana, dowcipna i zawierająca kilka "złotych myśli" wartych zapisania. Nie sądzę jednak by na dłużej została w mojej głowie. Taka sobie historia gwiazdy na odwyku, bez wstrząsających opisów i nagłych przemian. Pokazuje drogę zwykłego człowieka od uzależnienia do stanu relatywnego szczęścia. Być może to sprawia, że jest bardziej wiarygodna, a bohaterkę łatwiej polubić? Warte przeczytania, ale nie wybitne ;)

Holywodzka aktorka ucieka przed trudami realnego zycia w narkotyki i staje sie coraz bardziej od nich uzalezniona.Trafia na terapie w ktora nie wierzy lecz wtedy widzi ze coraz wiecej jej znajomych ma ten sam problem co ona.

Lekko napisana opowieść o ciężkich tematach, jak odwyk, choroba dwubiegunowa, trudności w relacjach...
Warto przeczytać. Tym bardziej, że wiele tu wątków autobiograficznych i można poznać _ludzki_ aspekt karier _bogów_ holiłódzkich.

• Posiadane
  • 1000 książek