Poza napisanym

Okładka książki Poza napisanym Jarosław Czechowicz
Okładka książki Poza napisanym
Jarosław Czechowicz Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Nie/Zwykłe Rozmowy biografia, autobiografia, pamiętnik
Nie/Zwykłe Rozmowy
Od deski do deski
2017-09-27
2017-09-27

Warto poznawać nie tylko dobre teksty ale też i ich autorów.

Warto poznawać nie tylko dobre teksty ale też i ich autorów.

Kolejna część rozmow Jarosława Czechowicza z pisarzami o wiele lepsza od poprzedniej. I choć rozmówców jest mniej to wywiady są dluższe i głębsze, a także jest więcej omawianych książek. Polecam każdemu, kto... nie wie co przeczytać :)

Banalne. Więcej nie da się powiedzieć. Na słabe pytanie trudno odpowiedzieć ciekawie, chociaż nie wiem kim by się było.

Pseudo intelektualne banały. Przerost formy nad treścią skutecznie odstrasza nawet przy arcy ciekawych rozmówcach.

Pisanie powieści to forma sztuki. W zależności od gatunku, w jaki ma się wpisać, książka powinna zapewnić odrobinę rozrywki, wywołać cały wachlarz emocji, poszerzyć horyzonty czy też zachwycić wirtuozerią słowa. Sięgając po określony tytuł, mamy w stosunku niego określone oczekiwania, a w samym autorze pokładamy ogromny kredyt zaufania. To właśnie autor łapie chwile i za pomocą liter przeistacza je w obrazy. To autor odpowiedzialny jest za dobór słów i stojący za nimi przekaz. Czasem zapomina się, że za każdą książką stoi człowiek. Kim zatem jest, co jest dla niego istotne a co uważa za kwestię marginalną? Co pragnie przekazać w swojej twórczości? Skąd czerpie inspiracje, dlaczego pisze i jaka jest metodyka jego pracy? Jakie lęki i radości skrywa? W czym tkwi według niego fenomen dobrej powieści i w jaki sposób wychodzi poza utarte schematy?

Na między innymi te, jaki na wiele innych, mniej lub bardziej oczywistych pytań odpowiedziało kilkunastu współczesnych powieściopisarzy. Znany z wyróżniających się zarówno merytorycznie, jak i stylistycznie publikacji krytycznoliterackich bloger – Jarosław Czechowicz wziął pod lupę takie nazwiska jak: Sylwia Chutnik, Mateusz Marcin Lemberg, Andrzej Muszyński, Wit Szostak, Greg Baxter, Katarzyna Tubylewicz, Hanna Samson, Magdalena Parys, Jacek Melchior, Małgorzata Warda, Jakub Małecki oraz Zośka Papużanka po to, by w sposób mocno osadzony w twórczości danego rozmówcy, odbyć z nim szczerą rozmowę. Poza napisanym to antologia przeprowadzonych przez niego wywiadów. Każdy poprzedzony został zdjęciem rozmówcy oraz wyłuskanym z rozmowy, frapującym cytatem.

Uderzające są dwa fakty. Po pierwsze – merytoryczne przygotowanie Czechowicza do wywiadów, z naciskiem na dogłębną znajomość twórczości osoby, z którą autor odbywa rozmowę. To właśnie na wgłębianiu się w literacki dorobek rozmówców, w znacznej mierze opiera się szkielet większości z nich. To rozmowy, które schematem mocno przypominają te, które na przestrzeni lat przeprowadzone zostały przez dziennikarzy z czołowymi pisarzami literatury światowej dla magazynu The Paris Review (opublikowane nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty w dwóch niezależnych tomach pt. Sztuka powieści. Antologia wywiadów z The Paris Review). Przebija przez nie zarówno aspekt filozoficzny (jak chociażby porywająca rozmowa z Witem Szostakiem) jak i różnice w socjologicznych uwarunkowaniach wynikających z miejsca zamieszkania (za przykład posłużyć może rozmowa z Magdaleną Parys czy Gregiem Baxterem). Z drugiej zaś strony, nietrudno zauważyć, iż Czechowicz, próbując ocieplić czysto zawodowy wizerunek swoich mówców, niejednokrotnie wkracza na bardziej prywatny grunt. Czysto techniczne pytania dotyczące pisarstwa ustępują tym mniej zobowiązującym, nabierają rodzinnego kolorytu. Dialog staje się niniejszym bardziej przystępny i swojski, a przepytywani pisarze stają się jednocześnie ludźmi z krwi i kości, osobami ze swoimi upodobaniami, zaletami i wadami.

Każdy z wywiadów jest inny, odzwierciedlając poniekąd charakter osoby, z którą został przeprowadzony. Ich poziom jest wprawdzie wyrównany a zawartość merytoryczna więcej, aniżeli satysfakcjonująca, niemniej jednak, szczególnie rozmowa z Jakubem Małeckim pozostawia pewien niedosyt, coś na kształt rozczarowania.

Fascynujący w niniejszej publikacji jest jej jeden, naczelny aspekt: rozmowy z osobami, których twórczości (jeszcze) się nie zna, nie nużą, są interesujące, intrygujące. Co więcej – zachęcają do poszerzenia wiedzy i sięgnięcie do źródeł, do twórczości rozmówców. Jeśli taki był zamysł Jarosława Czechowicza – w znacznej mierze został zrealizowany. Jak się okazuje, nie tylko pisanie powieści jest formą sztuki, ale przeprowadzenie wywiadu również.

www.bookiecik.pl

Fajne są wywiady kiedy autor rozmawia z autorem. Są to rozmowy na zupełnie innym pułapie.
O niektórym pisarzach z którymi krytyk Jarosław Czechowicz przeprowadził wywiady słyszałam, niektórych czytałam lub czytałam inne książki niż te o których rozmawiali. Jakbym była na bieżąco i po lekturze wszystkich książek o których mowa w "Poza napisanym" na pewno inaczej bym ją odebrała. Być może skuszę się na tytuły omawiane w ww. pozycji.

1961

Wywiady z twórcami zbyt często sprowadzają się do banalnych pytań wymuszających jeszcze bardziej banalne odpowiedzi. Bo ile razy można pytać o to, dlaczego ktoś zaczął pisać, wspomnienia z gry w pierwszej produkcji czy o to jak rodzina zapatruje się na działalność rozmówcy? Na szczęście jest ktoś taki jak Jarosław Czechowicz, który wychodzi poza tę szablonowość.

„Poza napisami” otwiera serię Nie/Zwykłe Rozmowy” wydawnictwa Od deski do deski. Zawiera dwanaście rozmów z – głównie polskimi – pisarzami, jakie Czechowicz przeprowadził na potrzeby książki. Autorzy są różni, piszący powieści gatunkowo niejednorodne, prawie wszyscy wpisują się jednak pod etykietkę polskich pisarzy literatury współczesnej. Pole manewru jest duże, nazwiska w zestawieniu intrygujące – jest Chutnik, jest Parys, Tubylewicz czy Szostak – do tego świetny krytyk literacki. Innymi słowy – to nie mogło nie wyjść.

Czechowicz docieka, zadaje pytania, wnika głębiej w powieści i dopytuje. Czasem o drobnostki, czasem o kluczowe, niejednoznaczne wątki bądź postacie, dość często wchodząc w rolę fana, który może podzielić się z autorem swoimi przemyśleniami czy teoriami. Nie odpuszcza autorom, nie pozwalając im uniknąć odpowiedzi, drąży temat i podpuszcza do zwierzeń. Każda rozmowa jest niezwykła na swój sposób, każda idzie w innym kierunku, obierając inny temat główny – Tubylewicz skupia się na roli kobiet w literaturze, Chutnik na odkrywaniu kolejnych kart tajemnic swoich powieści, a Lemberg na opowiadaniu o kryminałach.

Ta różnorodność widoczna jest zatem na każdym kroku. Dzięki temu czytelnik nie ma szans się znudzić, nawet jeśli nie kojarzy części autorów lub za nimi nie przepada. Ciągle będąc zaskakiwanym w tematyce, tego, w którą stronę czytana rozmowa zmierza, nie może się znużyć, ale i poprzez dobór pytań i pomysłów nie za bardzo może na coś narzekać. Słowem – można nie lubić bądź nie znać danego pisarza, ale na pewno polubi się i zostanie się zaskoczonym czytanymi wywiadami z nimi.

Tak jak można nie gustować w czytaniu wywiadów, tak „Poza napisanymi” jest pozycją obowiązkową dla każdego czytelnika i nawet ci, którzy odżegnują się od lektur rozmów z autorami, nie będą narzekać. Wszystkie wywiady są wciągające, odbiorca czuje się, jakby siedział przy kawie w gronie znajomych, wysłuchując kolejnych anegdot… Przyjemnie się czyta rozmowy z pisarzami, których powieści już się czytało – stanowią miłe dopełnienie, uzupełnienie lektur, ale także te przeprowadzane z autorami, których nazwiska kojarzy się tak sobie, są przystępne dla nieobeznanego odbiorcy. To ważne, bo człowiek nie czuje się głupio, że nie zna danego pisarza, miast tego otrzymuje dobre wprowadzenie do lektury, wie mniej więcej, czego może się spodziewać i ze spokojem może dopisać sobie kolejne nazwisko do listy autorów, po których książki warto byłoby sięgnąć.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/220795,poza-napisanym

„Poza...

Wieki temu (w latach '90-tych) na TVP1 puszczano program "Zwyczajni niezwyczajni". O zwyczajnych ludziach, którzy w chwilach zagrożenia nie wahali się pomagać, niejednokrotnie ratując innym życie. Nie wiedzieć czemu było to moje pierwsze skojarzenie na wieść o nowej serii Wydawnictwa Od Deski Do Deski zatytułowanej Nie/Zwykłe Rozmowy. Nie mamy tutaj bowiem żadnych bohaterskich wyczynów, skoków adrenaliny i heroicznych wyczynów... ale mamy spektakularne metamorfozy: Autora – tej niedostępnej osoby, z wiecznym piórem w dłoni, głowa w chmurach i oniryczna wizja przelewana na papier w zwyczajna, normalną osobę, taką jak Ty, czy ja. Ta seria to strzał w dyszkę, bo Autor to też człowiek;) z poczuciem humoru, z planami na przyszłość, z własną wizją świata, z podejściem do życia.

12 rozmów, 13 piekielnie inteligentnych osób: Katarzyna Tubylewicz, Wit Szostak, Hanna Samson, Andrzej Muszyński, Sylwia Chutnik, Małgorzata Warda, Mateusz Lemberg, Magdalena Parys, Zośka Papużanka, Jacek Melchior, Jakub Małecki, Greg Baxter oraz Jarosław Czechowicz, który pyta, docieka, ciągnie swych rozmówców za język, podpuszcza i zmusza do zwierzeń. I robi to doskonale. Każdy wywiad jest swego rodzaju uchyleniem rąbka tajemnicy. Jarosław Czechowicz to jeden z najpopularniejszych blogerów (krytycznymokiem.blogspot.com). Zaglądam, czytam i bardzo cenię. Ale po lekturze Poza napisanym mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że Pan Czechowicz to bardzo ambitny, skrupulatny i taktowny człowiek.

Co prawda Autor podkreśla, że nie jest konieczna znajomość dzieł danego Autora aby z uwagą i zainteresowaniem czytać wywiad... ale moim zdaniem – ma to ogromne znaczenie. Wywiady z Panią Chutnik czy Jakubem Małeckim, których twórczość znam, odebrałam inaczej, niż wywiady z Autorami, których książek nie czytałam. Owszem, niektóre wywiady z pewnością skłonią czytelnika, aby sięgnąć po twórczość danego Autora (np. Andrzeja Muszyńskiego),ale inne działają zgoła odmiennie ;)

Najzabawniejszym elementem książki były komiczne biogramy. Fantastyczny, najczęściej pełen humoru przecinek między następującymi po sobie rozmowami.

Nie czytuję wywiadów, ale tę pozycję z czystym sumieniem polecam. Nie boję się użyć tego sformułowania: kwintesencja polskiej inteligencji. Różnorodne rozmowy, czasem poważne, czasem zabawne, ale zawsze nasycone mądrością i przenikliwością. Raz jeszcze wielkie brawa dla Wydawnictwa Od deski Do Deski za kolejna rewelacyjną literacką inicjatywę oraz brawa i ukłony dla Pana Jarosława Czechowicza za Poza napisanym.

„ … To kwestia tego, jak widzimy świat i co nas zajmuje …”

Zazwyczaj wywiad, to szczera rozmowa dziennikarza i jego rozmówcy. Wtedy to, można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji nie tylko z życia prywatnego, ale i zawodowego. Wydawnictwo OD DESKI DO DESKI wprowadziło na rynek nowy tytuł z serii NIE/ZWYKŁE ROZMOWY.

Autorem publikacji jest Jarosław Czechowicz, absolwent filologii polskiej i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze bloga krytycznoliterackiego. Ponadto, współpracuje z bibliotekami i mediami przy promocji czytelnictwa.

To dwanaście tekstów o życiu i twórczości pisarzy, którzy w pewien sposób kreują inną rzeczywistość, ale i wyrażają siebie. Czytelnika postrzegają w dość charakterystyczny sposób. To osoba wymagająca, ciekawa świata i chwilami bardzo krytyczna . Rozmowy dotyczą spraw intymnych, są szczere i otwarte. Sam wywiad, może mieć bardzo różny charakter – od czysto informacyjnego, po publicystyczny.

Na pytania odpowiadają:
- Hanna Samson
- Magdalena Parys
- Jacek Melchior
- Małgorzata Warda
- Jakub Małecki, oraz Zośka Papużanka.

Większość literackich debiutantów nie zadaje sobie pytania: dlaczego w ogóle chce pisać? Czasami to pasja, życie, lub lekkość pióra dają satysfakcję. Na końcu każdego wywiadu znajduje się notka o autorze. Napisana jest ona z lekkim przymrużeniem oka, dlatego możemy poznać marzenia i plany na przyszłość niektórych rozmówców.

Powiem całkiem otwarcie, że moją uwagę zwróciły dwie osobowości. Pierwsza to Hanna Samson, dziennikarka, pisarka i psycholożka. To jej odważne poglądy dotyczące kobiet, mężczyzn i feminizmu. Magdalena Parys zaś, podkreśla ważne znaczenie higieny psychicznej, którą każdy pisarz powinien zachować i przydatną zabawę słowem. To też rola kobiet w świecie wydawniczym, oraz ich wrażliwość i zaangażowanie, które wpływają i kształtują współczesny rynek książki. Autorka „Magika” i intymnej powieści „Biała Rika” stwierdza, że zanim zacznie pisać, musi się przygotować. Nie może „nie czuć” danego zagadnienia. Oddanie się czemuś jest bezgraniczne, nawet jeśli to nudne leksykony historyczne. Zachęcam do poznania wybitnych osobowości z drugiej strony „literackiego pióra”.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska.
(www.redaktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo: OD DESKI DO DESKI
Oprawa: miękka
Liczba stron: 200
Premiera:27.09.2017r.(nowość wydawnicza)

„ … To kwestia tego, jak widzimy świat i co nas zajmuje …”

Autorem publikacji jest Jarosław Czechowicz,...

2034

"Poza napisanym" Jarka Czechowicza otwiera nowy cykl wydawniczy nazwany NIE/zwykłe rozmowy i faktycznie te rozmowy są niezwykłe. Książka Jarka Czechowicza, znanego blogera, prowadzącego bloga Krytycznym okiem, to zbiór rozmów ze znanymi ludźmi literatury. Jego rozmowy są bardzo osobiste, szczere i pokazują nam drugą twarz znanych nam osób.

"Poza napisanym" to zbiór rozmów o życiu, o pracy pisarza, o rzeczach, które ludzie lubią, a których nie znoszą. Niby zwyczajne rozmowy, a jednak NIE/zwykłe. Mądre, ciekawe, często dowcipne lub nawet lekko sarkastyczne, jednak mające swój niepowtarzalny styl i klimat, który daje nam pióro Jarka Czechowicza.

Dla mnie ta książka była pociechą w walce z choróbskiem - stos chusteczek i herbata, a na pociechę "Poza napisanym". I była to ogromna przyjemność móc zagłębić się w tych rozmowach i stać ich mimowolnym uczestnikiem, bo tak się czułam.

Wiele kwestii, które poruszał Jarek w rozmowach z pisarzami było mi znanych, ale wiele było dla mnie novum. Z zaciekawieniem przeczytałam rozmowę z Mateusze Marcinem Lembergiem, którego książki bardzo lubię, ale którego dzięki tej rozmowie dopiero poznałam. Zaciekawiła mnie Magdalena Parys i Hanna Samson. Z przyjemnością przeczytałam rozmowę z Małgosią Wardą, którą bardzo cenię za jej mocne zaangażowanie społeczne, które jest widoczne w jej powieściach i tutaj o tym przeczytacie. Nie zaskoczyła mnie Sylwia Chutnik, bo dokładnie tak ją odbieram, jak pokazała się u Jarka. Perełką w tym zestawie rozmów jest dyskusja z Gregiem Baxterem, która otworzyła mi oczy na wiele kwestii poruszanych w jego książkach.

To było niesamowite popołudnie, czułam się jakbym spędziła je w grupie przyjaciół. Wiem jedno - książka jest znakomita i jedno przeczytanie nie wystarczy. Będę wracać do tych rozmów, kiedy będę spędzać czas z utworami tych autorów. Myślę, że ich wypowiedzi rzucają inny wymiar na to, co robią. Polecam serdecznie ten NIE/zwykły zbiór rozmów ze znanymi i tymi, których warto poznać!

"Poza napisanym" to zbiór ...

• 2017
  • Zakupy 2018