Młody świat

Okładka książki Młody świat
Chris Weitz Wydawnictwo: Insignis Cykl: Młody świat (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Młody świat (tom 1)
The Young World
Insignis
2017-09-27
2017-09-27
Olga Siara
fantastyka dla młodzieży postapo sf

Młody świat to książka apokaliptyczna opowiadająca po wirusie bądź chorobie która dotyka dzieci i dorosłych i na świecie zostają tylko i wyłącznie nastolatkowie. Żyją w gangach próbują przetrwać ich świat nie jest za dobry ale jest Nadzieja bo jedna z osób myśli że może ich ocalić ale muszę przetrwać wielką przygodę żeby to sprawdzić.
Książka typowo apokaliptyczna jednak uważam że to jedna z gorszych części. ludzie byli bardzo agresywni nie wiedzieli w ogóle jak się zachowywać i nie do końca zgadzałam się z tym jakby to naprawdę było jednak bohaterowie wykreowani w tym świecie byli dobrzy . Cała idea kręciła się tylko i wyłącznie przy odnalezieniu leku jednak były inne wątki które podkręcały historię. jednak nadal do mnie dało tego co potrzebowałam dlatego dostaję na niską ocenę. To książka bardziej dla młodzieży niż dla dorosłych a mogła być lepiej poprowadzona.

Książka typowo apokaliptyczna jednak...

W przypadku takich pozycji zastanawiam się, dlaczego młode pokolenie jest tak bardzo krzywdzone. Przecież na wattpadzie można znaleźć opowieści z lepszymi dialogami, bohaterami mającymi mózg i charakter. Wiedziałam, że nie sięgam po wybitną lekturę, lecz sądziłam, że ciekawy motyw jakim jest świat nastolatków jakoś się obroni. Myliłam się.

Na półkach: , , , ,

Niestety bardzo zawiodłam się na tej książce, która w pewnym sensie mnie pokonała. Spodziewałam się w niej ciekawej historii postapokaliptycznej, zbudowanej w interesującym świecie, a dostałam słabo napisaną książkę dla młodzieży, w której bohaterowie zachowują się jak dzieci. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na tym polega tu problem - to dzieci jako jedyne pozostały na świecie. Czy jednak nie dało się dać trochę ducha w całą historię? Sprawić, aby nie czuło się, że decyzje bohaterów donikąd nie prowadzą? Ostatecznie nie skończyłam czytania... Możliwe, że to już nie mój target, albo przeczytałam już zbyt wiele tego rodzaju opowieści. Szkoda.

“Language trips you up. You can’t ever say exactly what you mean, and every time you try try, you actually end up saying something about yourself.”

Choroba, która zaatakowała jedynie dorosłych i małe dzieci? Na placu boju pozostają jedynie szaleni nastolatkowie, w których buzują hormony, którzy chcą się wyszaleć i przenieść wizje z gier komputerowych do realnego świata.
Jaką drogę wybrałby czytelnik? Rozpamiętywałby straty? Żył, jakby jutra miało nie być? Czy może walczył o to, żeby ocalić świat? Czasu jest niewiele, bo kiedy już stajesz się dorosłym...umierasz.
Kiedy opuścisz kryjówkę i obcy Cię zauważą- giniesz. Kiedy zostaniesz ranny- niechybnie umrzesz w męczarniach- no chyba, że posklejają Twoje rany za pomocą taśmy izolacyjnej i superglue.
Czasu jest niewiele, bo i jedzenie w końcu się musi skończyć, podobnie z bronią i paliwem...Trzeba podjąć walkę o przetrwanie...

Książka jak najbardziej młodzieżowa, więc co za tym idzie musi być wątek miłosny.
Kolejna wizja apokalipsy i mnóstwo czarnego humoru, a do tego napisane w ciekawym stylu- to przepis na niespodziewany sukces bo recepta niezwykle prosta. O dziwo, jestem nawet skłonna kupić dalszą część, bo ta "okradła mnie" z wolnego czasu, jakim dysponowałam w ciągu ostatnich dwóch dni.

Fabuła i sam pomysł bardzo ciekawy, aczkolwiek sądzę, że autor trochę użył za dużo wyobraźni (zważając na to, że w książce są jedynie nastolatki). Uważam, że wątek miłosny był kompletnie niepotrzebny, fajne były nawiązania do współczesności. Szkoda, że nie ma reszty tomów bo tak naprawdę to nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne pytania.

IG: @jagoda_goczal
Ω Jak się zgrywa bohatera i miesza w status quo, to status quo odpowiada kopniakiem w jaja.
☣️
Ω Świat, jednym słowem rzecz ujmując, się skończył. Choroba, która z ludzkiej ręki pojawiła się na Ziemi wymordowała wszystkich dorosłych oraz dzieci – pozostała tylko młodzież. Ale jak może wyglądać świat bez dorosłych – opiekunów, odpowiedzialnych za żywność, prąd, wodę… i wiele innych? Jefferson chce jednak stawić czoła okrutnemu losowi i wszystkich ocalić, dać przyszłość, aby To Co Się Stało nigdy nie miało już miejsca, aby nikt nie musiał umierać…
☣️
Ω Jeżeli lubicie serie, których młodzież jest „bardziej młodzieżowa” od młodzieży, to trafiliście idealnie! Zajeżdża sarkazmem? No, może troszeczkę😂. W każdym razie, co mam namyśli🤔? Mimo mojej niedługiej drogi do statusu „młodej dorosłej” wciąż za młodzież się uważam, więc wiem, jak wygląda moje „środowisko naturalne” i osobiście nie zgadzam się ze sposobem w jaki Weitz ogłupił tu moją grupę wiekową😡. Przesadny wisielczy humor występujący tu na praktycznie każdej stronie może i był dobrym zabiegiem, ale przez nadużycie stracił swoją wartość psując jednocześnie i klimat i postrzeganie przeze mnie postaci😵. Rozumiem, że część XXI-młodych faktycznie dobrze by było w tej fabule ulokować, jako rozwydrzonych, nie potrafiących przystosować się do sytuacji, uzależnionych od elektroniki (i nie tylko😏) bohaterów, no ale wszyscy… to „drobna” przesada. W zasadzie w „Młodym świecie” zapałałam szczerą sympatią tylko do głównego bohatera, marzącego o lepszej przyszłości, który potrafił pokazać się zarówno z dobrotliwej😇 jak i walecznej strony😈⚔️. Innymi słowy trzymał wszystko w kupie, także główny trzon fabuły… z którym też było kiepsko😞. Cóż, powiedzmy, że żadna z postaci na dobrą sprawę nie wiedziała co robi, a główny cel wyznaczyli sobie po części z nudów, a po części „bo tak”. I kropka. Ratujemy świat. Jak? A kto to wie😤? Finalnie więc wyszło, że powieść reżysera sagi „Zmierzch” jest przerażająco pusta i o niczym😖. Nie powiem, że nudna – parę fajnych akcji było😂, ale to nie uzupełni fabularnego krateru, z którego wysadzono zarówno sens świata przedstawionego, jak i sens działań bohaterów😈☣️⚔️😞🦠😵.

IG: @jagoda_goczal
☣️

Wciągająca. Mimo iż jest to książka dla młodzieży to i tak mnie wciągnęła i pochłonęłam ją w dwa wieczory. Tylko czemu nadal nie ma pozostałych dwóch tomów?

świetna książka:)

świetna książka:)

Szybko się ją czytało. Dosyć wciągająca i bez przerwy coś się w niej działo.

Szybko się ją czytało. Dosyć wciągająca i bez przerwy coś się w niej działo.