Świat według Polki

Okładka książki Świat według Polki
praca zbiorowa Wydawnictwo: Klub Polki na Obczyźnie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Klub Polki na Obczyźnie
2017-08-15
2017-08-15

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , ,

Znakomity zbiorek króciutkich, kilkustronicowych opowiadań o życiu w różnych krajach zagranicą, napisany przez Polki-emigrantki, a wydany przez Klub Polek własnym sumptem. I chyba dlatego, że zabrakło tu profesjonalnego marketingu, czyli odpowiedniej reklamy i kanałów sprzedaży, książka dotarła do tak niewielu czytelników, a szkoda! Poza kilkoma utworami, mającymi charakter reportażu, reszta to znakomitym piórem napisane obrazki-migawki, ilustrujące sytuacje z dnia codziennego – raz refleksyjne, raz wzruszające, często humorystyczne. Naprawdę zdolne dziewczyny nam z Polski wyjechały 😊. Świetna lektura, gorąco polecam! Do nabycia jako ebook na stronie https://klubpolek.pl/sklep-beta/. Polecam też strony klubu w mediach (internet, fb, instagram), mnóstwo tam interesujących artykułów o życiu zagranicą.

Jak to zbiór opowiadań - są tu istne perełki, są opowiadania niezłe, są i zupełnie przeciętne (na szczęście w zdecydowanej mniejszości). Ogólnie zbiór wypada całkiem dobrze, czyta się szybko i z zainteresowaniem. Podoba mi się zróżnicowanie emocji w tym zbiorze - są tu historie zabawne, smutne, pełne refleksji. Jak to na emigracji...

"Świat według Polki" wzbudził moje zainteresowanie ze względu na to, że sama od 9 lat jestem Polką na emigracji. Byłam więc ciekawa czy odnajdę siebie na stronach tej książki. Czy odczucia moje i innych Polek są podobne. To nie było niestety dobre podejście. Bo mniej tu opowieści o przemyśleniach wewnętrznych a więcej raczej po prostu o emigracyjnych przygodach na różnych kontynentach, wśród przeróżnych języków i niecodziennych okoliczności. Autorki opowiadają o swoich przeżyciach, o tym co dało im siłę do przetrwania w trudnych momentach poza granicami ojczyzny lub co je zaskoczyło w nowej rzeczywistości. Generalnie więc czyta się przyjemnie, a przesłanie jakie przebiło się do mnie po ukończeniu to przede wszystkim optymizm i chęć działania. Polka może wszystko i ze wszystkim sobie poradzi. Siłą rzeczy więc, podświadomie zaczęłam przypominać sobie swoje własne przygody.
Więcej:https://iwonas.blogspot.de/2017/10/sia-kobiet.html

Serdecznie polecam Wam tę lekturę. Książka napisana jest w formie bardzo przyjemnych opowiadań, a każde z nich ukazuje nam odrobinę emigracyjnej codzienności. Klub Polki na Obczyźnie, w fantastyczny sposób pokazuje nam, z czym w swoim emigracyjnym świecie, borykają się dziewczyny na co dzień, co je smuci, za czym tęsknią, co daje im radość. Dziewczyny opowiadają nam także, jak radzą sobie w nowych sytuacjach, wsród nowych sąsiadów, otoczone czasem niepoznanym jeszcze językiem. Spotykają nowych ludzi, poznają obyczaje panujące w nowych krajach, ich tradycje.
To wszystko znajdziemy w Świecie według Polki.
Książka, przy której nie zaśniecie z nudów!

Nie powinno się zaczynać od krytyki, ale jednak muszę - dziewczyny, za mało, niedosyt! Książka połknięta na dwa kęsy, co u mnie rzadko się zdarza. Nie mogłam się oderwać, różnorodność to ogromna zaleta "Świata według Polki". Możliwość zajrzenia w Wasz świat i podpatrzenia jak radzicie sobie z inną kultura, z tęsknotą, rozłąką z rodziną, przyjaciółmi, kochanymi miejscami - bezcenne. Książka jest mi bliska nie tylko dlatego, że jedna z Was jest bardzo ważną dla mnie osobą, ale też dlatego, że sama od lat jestem daleko od domu. Dziękuję Wam za podzielenie się Waszymi historiami.

Zwykle nie pisuję opinii o przeczytanych lekturach, jednak w przypadku książki "Świat według Polki" zdecydowałam się to zrobić. Została ona od początku do końca napisana, przygotowana do druku i wydana przez Klub Polki na Obczyźnie. Nie ustępuje jednak w mojej opinii książkom opracowanym przez wydawnictwa.
Czekałam na nią z ogromnym zniecierpliwieniem, kiedy już dotarła do mnie serce mi zabiło mocniej! Bo chociaż jestem autorką jednego z opowiadań, to nie znałam przecież całej reszty!
I tak - usiadłam z kawą i lekturą i przeczytałam jednym tchem.
Przy niektórych opowiadaniach, jak "Mrożony Andrzej", czy "Francuskie Komedie" wybuchałam śmiechem. Inne, jak na przykład "Chce się żyć" napełniły mnie zadumą. Czytając "W Wietnamie, jak w domu" i "Kobiety mają moc" utożsamiałam się z autorkami.
Jedna, krótka książka, a tak wiele emocji, przemyśleń i tematów, których wspólnym tematem jest emigrcja i podróże. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Coś, co zapadnie w pamięć na długo.

Czekałam na nią z ogromnym zniecierpliwieniem, kiedy już dotarła do...

Nie przepadam za zbiorami opowiadań, a za zbiorami różnych autorów już wcale. Nie sięgam nigdy po self publishing (no chyba, że autorem jest ktoś mi bliski), bo, przyznam bez bicia, mam o takich książkach niezbyt dobre zdanie. Tymczasem w przypadku tej publikacji złamałam obie te zasady. Nie bez przyczyny zresztą. Książka została bowiem wydana przez Klub Polki na Obczyźnie, dodam, że bardzo starannie. Mogę o tym zapewnić, bo sama miałam w procesie przygotowań swój udział. Niektóre z opowiadań znałam już wcześniej lecz moment, w którym pierwszy raz wzięłam tę książkę w moje ręce, był dla mnie wyjątkowy.

Jak się pewnie domyślacie, byłam niezwykle ciekawa całego zbioru i książkę pochłonęłam dosłownie w momencie. To aż i tylko 65 tekstów, które naprawdę wciągają. Mimo że tematem przewodnim są emigracja i podróże, to opowieści autorek są niezwykle uniwersalne. I nie sądźcie, że są poważne lub nadęte, wiele tu tekstów dowcipnych, radosnych, pozytywnych i zaskakujących. Moja jedenastoletnia córka zaśmiewała się przy niektórych do łez!

Skłamałabym, gdybym napisała, że poziom tekstów jest wyrównany. W tak różnorodnym zbiorze nie ma takiej możliwości - niektóre opowiadania chwyciły mnie za serce, zaskoczyły stylem, spostrzeżeniami, sposobem ujęcia tematu, inne znowu pozostawiły mnie obojętną.

Autorki tekstów rozsiane są w wielu zakątkach świata - od Wietnamu po Meksyk. Teksty traktujące o tych egzotycznych krajach są najbardziej fascynujące, tak jak ten, opisujący ferie zimowe w małej wietnamskiej wiosce. Autorka zamieszkuje z rodziną kolegi na ponad miesiąc i z bliska obserwuje życie małej społeczności. Podobnie zainteresowały mnie opowiadania o Hiszpanii - wydawać się może, że ten kraj jest stosunkowo dobrze znany, dla mnie jednak tak odmienny od Portugalii, gdzie mieszkam, że wciąż łaknę informacji na jego temat. W opowiadaniu Z poradnika introwertyczki autorka dowcipnie opisuje wszystkie narodowe przywary lub zalety (zależy jak na nie patrzeć) Hiszpanów, wielokrotnie potwierdzając moje obserwacje. Wyszukiwanie podobieństw w spostrzeżeniach i przeżycia jest zresztą dla mnie najbardziej fascynujące. Gdy czytałam tekst Cycki, widzę cycki! nie mogłam przestać przytakiwać i ciągle zastanawiałam się dlaczego sama nie wpadłam na ten tekst! Równie dobrze mogłam wczuć się w autorkę Pierwszej wieczerzy, która opisuje swoje pierwsze kroki na francuskiej ziemi (i kuchni), w latach przedunijnych dodam. Ze śmiechu pękałam za to czytając Mrożonego Andrzeja, Francuskie komedie czy W łatwy sposób. To ostatnie opowiadanie zresztą ma szansę stać się naszym rodzinnym słowem-kluczem po tym jak podczas ostatniego lotu (dwa tygodnie temu) obawiałam się podobnych przeżyć.

Ciąg dalszy: https://przeczytalamksiazke.blogspot.pt/2017/09/swiat-wedug-polki.html

Kogo byście zapytali jak się żyje na obczyźnie,jeśli nie osoby, które wyemigrowały z Polski i dzielą się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami za granicą? Nie są to kobiety, które spędziły dzień lub dwa w jakimś kraju, lecz osoby które mogą się pochwalić dłuższym stażem wśród obcej kultury, języka i przestrzeni publicznej.

Książka zawiera zarówno smutne, jak i radosne opowiadania. Znajdziemy tutaj ciekawostki o danych krajach, ale także przemyślenia na temat życia za granicą, próbę zdefiniowania własnej tożsamości oraz spotkania, które na zawsze zapisały się w życiu autorek.

Przy jednych historiach śmiałam się głośno, przy kilku uroniłam łezkę, jeszcze inne pozostawiły we mnie mieszane uczucia i sama nie wiedziałam, czy śmiać się czy płakać. Bardzo chciałam jak najszybciej przeczytać tą nowość na literackim rynku, ponieważ wszytskie zawarte w książce historie są prawdziwe, a przez to noszą wiele cech charakterystycznych dla tak ukochanego przeze mnie reportażu. Mimo wszechobecnej nienawiści do "INNYCH", niepasujacych do idelanego obrazu IV RP i jej doskonałego obywatela, publikacja "Świat wegług Polki" udowadnia, że są na świecie jeszcze ludzie, którzy nie widzą tylko barwy białej, albo czarnej, ale analizują również ich odcienie. Za granicą nie czeka na nas żaden raj, czasem jednak nie ma powrotu do ojczyzny, ze względu na rodzinę, męża, dzieci i inne czynniki natury społeczno-politycznej. Uważam że, mimo wszystkich cieniów życia poza granicami Polski, autorki tej publikacji zbiorowej okiełznały obce kraje i doskonale sobie w tym nowym życiu radzą. W końcu POLKA potrafi!

PS: Na ten moment książka jest dostępna w sprzedaży jedynie na ALLEGRO.

Książka zawiera zarówno smutne, jak i radosne...

Dziewczyny z Polek na Obczyźnie zredagowały i wydały tę książkę same, za własne pieniądze. Brawa! Opowiadania są świetne, niektóre śmieszne, inne melancholijne. Fajne historie, bardzo polecam ☺️

Bardzo nierówno. W końcu to zbiór opowiadań różnych autorek. Czyta się jednak bardzo łatwo i szybko i nudzić się nie sposób, opowiadania są tak krótkie. To też ich wada, aż by się chciało, żeby niektóre z nich zostały rozwinięte.

praca zbiorowa Świat według Polki Zobacz więcej