Feuertaufe

Okładka książki Feuertaufe Andrzej Sapkowski
Okładka książki Feuertaufe
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: dtv Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 5) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 5)
Chrzest ognia
dtv
2009-11-01
2009-11-01
niemiecki
Erik Simon

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Dla wielu osób może to być dziwne, ale dla mnie był to jeden z najlepszych, do tej pory przeczytanych przeze mnie, tomów.

Ściągnięty na boczne tory wątek Ciri, tym razem mniej ważny, ograniczony do informacji o jej powtarzających się przygodach w niedawno poznanej grupce "znajomych", miejscach jej przebywania i zmiany uczuć.
Do tego mamy lożę czarodziejek, przemyślenia odnośnie wojny, chęci odcięcia się od niej, czy rozmyślanie o sposobie dotarcia do zaginionej Ciri.

Jednak główny wątek jest tym co trzyma w napięciu i wciąga. Geralt nie odpuszcza i za wszelką cenę chce odnaleźć Ciri. Dzięki pomocy wraca do zdrowia i wraca na szlak. Dość nieprzypadkowo dołączają do niego kolejne osoby.
I to jest właśnie najlepsze - grupa osób gdzie każdy jest kimś innym, każdy ma swoje umiejętności i sposób bycia. Ale coś ich łączy i nie pozwala się rozdzielić.
I choć dołączają w innym czasie, to na różnych etapach wędrówki są kluczowi, żeby wszyscy mogli przeżyć. Nawet gdy grozi to innymi konsekwencjami.

Do tego mamy lożę czarodziejek, przemyślenia...

Sztosss ! To była jedna wielka przygoda …
Świetnie się czytało i szybko

Sztosss ! To była jedna wielka przygoda …
Świetnie się czytało i szybko

Chciałam opiniować książki dopiero po skończeniu całości, ale zmieniłam zdanie. Póki co, ta część podobała mi się najbardziej.
Jestem fanką Regisa i Milvy i kocham oboje miłością wielką. Nie wiem, czy przeoczyłam w poprzednich częściach, czy akurat tutaj zwróciłam większą uwagę na rozmyślania i dyskusje na tematy jakże dotyczące współczesności, ale cudownie wplecione w treść książki, takie jak nałogi czy kwestia aborcji. Uwielbiam sposób, w jaki autor je przekazuje czytelnikom. Po tej części jestem przekonana, że chciałabym poznać pana Sapkowskiego osobiście.

Chyba będzie to jedna z bardziej niepopularnych opinii, ale ,,Chrzest ognia" mnie zmęczył. Mam wrażenie, że ta część cierpi na efekt środkowego tomu sagi, w którym akcja tylko nieznacznie posuwa się do przodu, a bohaterowie niespecjalnie się rozwijają. Chyba najbardziej wymownym brakiem zmian jest pasowanie Gerlata z Rivii na Geralta z Rivii. Wiem, że był to zabieg humorystyczny i dodatkowo miał utwierdzić tak czytelnika jak i bohaterów, że przed przeznaczeniem się nie ucieknie, jednakże w mojej opinii tylko bardziej podkreślił to, jak niewiele wydarzyło się w tej książce.
Ciri jest w zasadzie nieobecna w tym tomie. Niewiele większe znaczenie ma Yennefer, która dołącza do rady czarownic. Natomiast Geralt idzie... Tylko jakoś nie może nigdzie dojść, a już na pewno nie odnajduje Ciri. Plusem są bohaterowie drugoplanowi, którzy towarzyszą wiedźminowi. Skonfliktowany sam ze sobą Cahir, który teraz musi walczyć przeciwko rodakom. Milva, wybitna łuczniczka, która naraża własne zdrowie dla misji. Są również krasnoludowie, którzy dostarczają odrobiny humory, a także moja nowa, ulubiona postać, czyli Regis (akurat o nim, nie będę się rozpisywał, bo jest to spojler).
Muszę się również przyznać, że momentami miałem problem z odszyfrowaniem języka, jakim posługują się bohaterowie. Używane archaizmy często powodowały przestoje w lekturze, aż do momentu poprawnego zinterpretowania tekstu. Ponownie wiem, że jest to zabieg celowy, ale mam wrażenie, że w tym tomie był nadużywany. Swoją drogą jestem ciekawy jak wygląda tłumaczenie wielu zwrotów na inne języki.
Podsumowując, książka mnie nie zachwyciła, wydaje mi się, że jest póki co najsłabszym tomem serii ( za wyjątkiem ,,Sezonu burz", ale on nie był pisany jako część dłuższej opowieści). Mam nadzieję, że w następnych tomach akcja trochę się zagęści, a główni bohaterowie będą mieli większe szanse na rozwój.

Brawo Mistrzu.

Brawo Mistrzu.

Tak kminię i kminię i nie wiem, jak napisać recenzję tej książki bez zrobienia spoilerów.
"Chrzest ognia" jest chyba książką z Sagi, którą można określić przygodowo-awanturniczej. Przede wszystkim śledzimy losy wiedźmina, który wyrusza na ratunek Ciri w towarzystwie kilku bardzo ciekawych osób (z których tylką jedną osobę bardzo dobrze znamy, bo jest w Opowiadaniach i Sadze). Wydarzeń i przygód mają bardzo dużo, są też różne zwroty akcji (czasem trochę naiwnie przedstawione przez Sapkowskiego, ale pasujące do klimatu jego twórczości związanej z wiedźminem).
Jest też więcej humoru, niż w poprzednich tomach, co mi bardzo odpowiada.
Poza Geraltem, są też fragmenty opowiadające o losach Ciri i Yennefer, ale ten tom skupia się najbardziej na Geralcie.
Książka lekka i przyjemna do poczytania wieczorem. Ale wiadomo, skoro to część Sagi, to trzeba znać poprzednie tomy i opowiadania.

Ciąg dalszy historii rozpoczętej w poprzednich tomach. Akcja toczy się w ogarniętych wojną krainach, które przemierza wiedźmin Geralt wraz z przyjaciółmi. Książka trzyma poziom, akcja jest szybka, a fabuła wciągająca. Nie odnotowałem zbędnych opisów i czekałem w napięciu na rozwój akcji.

Kocham <3

Kocham <3

Chrzest ognia mnie kupił, zauroczył i pochłoną.
Poznałem drużynę Geralta, dowiedziałem się gdzie zniknęła Yennefer i co stało się z Ciri.
Czekam niecierpliwie co będzie dalej.
Sapkowski jest mistrzem, postacie są tak prawdziwe, że niemal namacalne.
Wydarzenia natomiast nie mają w sobie krzty błahości, co najważniejsze wszystko ma sens, brak tu zapchaj rozdziałów czy sidequestów, wspaniałe.

Chrzest ognia mnie kupił, zauroczył i pochłoną.
Czekam niecierpliwie co będzie dalej.
Sapkowski jest mistrzem, postacie są tak prawdziwe, że niemal namacalne.

Jak robisz serię książek fantasy i nie wiesz o czym pisać, to dobierz bohaterów w grupę i daj im się cieszyć swoim towarzystwem. Poprzednie tomy miały swoje wady. Cały wątek solowy Ciri był nużący i męczący, może dlatego Sapkowski zdecydował się na niemal całościowe wycięcie jej z Chrztu Ognia - co wyszło nam, czytelnikom na zdrowie. Zamiast tego mamy nowe gwiazdy w postaci Zoltana, Milwy czy Regisa. Niby proste, ale za to bardzo skuteczne rozwiązanie.