Wróć, jeśli masz odwagę

Okładka książki Wróć, jeśli masz odwagę
Estelle Maskame Wydawnictwo: Feeria Young literatura młodzieżowa
2017-11-08
Jarosław Irzykowski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie wiem zbytnio co powiedzieć o tej książce, bo z jednej strony mi się podobała, ale jednocześnie też nie przypadła mi ona w 100% do gustu. Książka opowiada o traumach i rodzinnych problemach, ale też o przyjaźni i uczuciach między dwojgiem młodych ludzi. Dała mi dużo do myślenia i na pewno w pewnych kwestiach po przeczytaniu tej historii będę patrzeć na nie z innej strony. Była momentami poruszająca i łapała za serce jednak czegoś mi tutaj brakowało . Nie wiem czego,ale może za jakiś czas gdy dłużej będę o niej rozmyślać to do tego dojdę. Nie zmienia to faktu że książka była jak na poruszone tematy przyjemna i było w niej coś innego niż do tej pory czytałam

Jak dla mnie średnia, ale przyjemna. Fabuła jest jak dla mnie spoko. Normalnie powinnam polubić coś takiego bardziej. Jednak nie zapałałam wielką miłością.

Powieść młodzieżowa. I choć naprawdę lubię takie powieści (szczególnie serie DIMLY tej autorki) to ta nie zapadnie mi w pamięci. Książka porusza kilka ciężkich tematów, ale właściwie nie niesie żadnego przekazu. Lekka powieść, bardzo szybko się ją czyta.

Estelle pisze książki, od których nie sposób się oderwać. Tworzy wspaniałe postacie, które mają swoje wady i zalety. Bardzo ubolewam nad tym, że jej pozostałe książki nie są w naszym języku😊

Książka strasznie przewidywalna. Typowa książka z bohaterami, którzy nie wyróżniają się niczym innym od podobnych bohaterów z innych powieści. Po kilku miesiącach do zapomnienia . Idealna na wakacje czy do przeczytania w weekend.

Gdybym wiedziała, że to taki dramat to bym w ogóle nie zaczęła tej książki...

Gdybym wiedziała, że to taki dramat to bym w ogóle nie zaczęła tej książki...

"Wróć, jeśli masz odwagę" Estelle Maskame opowiada o bólu wynikającym z utraty kogoś bliskiego i o tym, "jak straszliwy wpływ na ludzi może mieć żałoba i jak bardzo ich zmienia". Akcja rozgrywa się w Windsorze w stanie Kolorado, a główną bohaterką jest MacKenzie, uczennica ostatniej klasy Windsor High. Bliźnięta Jaden i Danielle Hunterowie - chłopak, którego kocha Kenz i dziewczyna, która była jej przyjaciółką - tracą oboje rodziców w wypadku samochodowym spowodowanym przez jej najlepszego przyjaciela, Holdena. O tym, że to Holden jest winowajcą wypadku, dowiadujemy się jednak dopiero pod koniec książki. Po wypadku rodzeństwo znika ze szkoły na cały semestr, a Kenz - nie mogąc sobie poradzić z żałobą we własnej rodzinie po tym, jak jej mama wydała na świat martwe dziecko - zrywa z nimi wszelki kontakt i nakłania do tego swoich znajomych. Potem odbudowuje relacje z Hunterami i ponownie zakochuje się w Jadenie, zaczynają się ze sobą spotykać. I wtedy wychodzi na jaw tajemnica Holdena i Kenz boi się, że ponownie straci Jadena. Wszystko jednak kończy się happy endem.
Trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Z jednej strony uważam, że jest to świetnie napisana powieść, z drugiej jednak strony sama historia nie do końca mnie przekonała i nie jestem w stanie w 100% w nią uwierzyć. Powieść ma bardzo wiele plusów, ma też jednak słabe strony. Na plus należy zaliczyć to, że powieść jest wciągająca, ma wartką akcję. Autorka wprowadza zaskakujące zmiany akcji, potrafi stopniować napięcie i po mistrzowsku dawkuje informacje (im więcej faktów poznajemy, tym lepiej rozumiemy motywację bohaterów). Bardzo mocną stroną są świetnie naszkicowane postaci oraz konflikt wewnętrzny MacKenzie - niemalże jak w greckiej tragedii, nie ważne co wybierze, zawsze kogoś zrani, albo chłopaka albo najlepszego przyjaciela. Autorka dobrze oddała koloryt lokalny oraz atmosferę ostatniej klasy high school (mecze futbolu, imprezy, bal absolwentów, wybór uczelni). Na uwagę zasługują też opisy namiętnych scen między Jadenem i MacKenzie. To, co mi w tej książce przeszkadza, to niezgodny z moim psychologiczny schemat postępowania, brak logiki w działaniu, reakcje nieadekwatne do sytuacji. Cała fabuła osnuta jest na fakcie, który mi wydaje się niewiarygodny - jeżeli ja jestem w żałobie i ty jesteś w żałobie, to od ciebie nie uciekam, bo wiem, co czujesz i wspieramy się nawzajem. Reakcja MacKenzie na wypadek rodziców Jadena jest dla mnie zbyt naciągana, wydumana. Oprócz opuszczenia bliskiej osoby w potrzebie dziwna jest też dla mnie reakcja na słowa Jadena podczas kolacji, skutkująca wyrzuceniem go z domu, a już kompletnie bez sensu wydaje mi się szukanie porady przez Kenz u jej byłego chłopaka, Darrena. To tak jakby pewne sceny (pomysły) zostały przeforsowane na siłę dla zwiększenia efektu dramatycznego bez należytej dbałości o ich psychologiczne umotywowanie. Poza tym w opisie uczuć bohaterów jest bardzo wiele dosłowności - każde uczucie jest jednoznacznie nazwane - napięcie, ulga, strach, etc. - jest mało pola dla czytelnika na własną interpretację i dojście do własnych wniosków, bo właściwie wszystko jest podane na tacy.

MacKenzie od roku unika swego byłego chłopaka i jego siostry. Wszystko przez to że nie potrafi poradzić sobie ze swymi domowymi problemami i żałobą. Rodzeństwo jest załamane po śmierci rodziców a Kenzie nie znajduje w sobie siły by ich wspierać po stracie. Lecz pewnego dnia coś się zmienia i postanawia postarać się wynagrodzić im ten stracony rok przyjaźni.
Książka o młodzieży, lecz opisującą również dorosłe problemy. Szybko się czyta. Polecam

Książka o...

Typowo młodzieżowa, ale autorka porusza trudne tematy. Dokładnie tutaj pokazuje, jak decyzje i życiowe problemy dorosłych wpływają na dzieci. Kiedy młody człowiek widzi, że zamiast je rozwiązywać, łatwiej jest uciekać, sam powiela te wzorce. Dlatego czasami warto sięgnąć po taką książkę, może ktoś wyciągnie jakieś wnioski.
W ogóle dużo tutaj moralnych dylematów, rozterek młodzieży. Jak widać są problemy mniejsze i większe, ale wszystko da się rozwiązać, a czasami trzeba ponieść konsekwencje.
Całość całkiem sympatyczna, chociaż dla mnie zakończenie niezakończone. Spodziewałam się kolejnej części, ale nie ma.

W ogóle dużo tutaj moralnych dylematów, rozterek...

Kenz nastolatka, która zmaga się z ciężarem straty siostry po roku odnawia kontakt z przyjaciółką Danielle i jej bratem Jadenem, z którym łączyła ją nie tylko przyjaźń. Kenz ma dwóch przyjaciół Willa i Holdena. Ten drugi zmienia nastawienie do rodzeństwa o sto osiemdziesiąt stopni, pytanie dlaczego?
Książkę czyta się bardzo szybko, jest to taka typowa młodzieżówka, aczkolwiek ciekawa. Akcja nie toczy się w jakimś ekspresowym tempie, ale spodobał mi sie pomysł na fabułę. Trochę za dużo opisów, a ubogie dialogi. Aczkolwiek opisy emocji głównej bohaterki ekstra!
Końcówka powieści najlepsza. Nie domyśliłam się jaką tajemnicę skrywa przyjaciel Kenzi.
Całą książkę oceniam jako ciekawą. Szkoda, że pomimo ciężkich problemów z jakimi zmagali się bohaterowie, nie można wynieść jakiegoś morału.

Książkę czyta się bardzo szybko, jest to taka typowa młodzieżówka,...