Tunika Nessosa

publicystyka literacka, eseje
Pen
1992-01-01
1992-01-01

Okładka książki Karta nr 114 / 2023 Juozas Baltušis, Tatiana Czernawina, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Aleksandra (Ola) Hnatiuk, Jan Józef Lipski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Małgorzata Sopyło
Karta nr 114 /... Juozas Baltušis, Ta...
Okładka książki Listy 1957–1991 Jerzy Giedroyć, Jan Józef Lipski
Listy 1957–1991 Jerzy Giedroyć, Jan...

Tunika Nessosa to zbiór tekstów Jana Józefa Lipskiego publikowanych wcześniej na łamach “Dialogu”, “Więzi”, “Życia literackiego” czy “Myśli”. Tam również zamieszczono esej Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy, które pierwotnie (1981) ukazały się w podziemnym wydawnictwie NOWA. Na ten wybór składają się przede wszystkim analizy literackie i wspomnieniowe o przyjaciołach literatach.
[...]
Najważniejszym tekstem w tym zbiorze jest dla mnie Antysemityzm ONR “Falangi”. Nieco irytujący ze względu na formę, a z drugiej strony rozumiem doskonale wybór tejże. Lipski cytuje gęsto wypowiedzi i pisma osób związanych z przedwojennym ruchem narodowym, Momentami większość tekstu stanowią właśnie cytaty. Rozumiem intencje. Sam często wolę wykorzystać zdanie albo nawet całą myśl, zamiast przerabiać to po swojemu i wymądrzać się, co autor miał na myśli. Trudno to jednak nazwać analizą. Jednak takie cytowanie in extenso mówi samo za siebie i pod tym względem jest o wiele ważniejsze niż interpretacje własne.

Przytaczane słowa są bardziej niż przerażające. ONR-Falanga czyli Ruch Narodowo-Radykalny Falanga powstał w 1935 roku pod przywództwem Bolesława Piaseckiego. W dalszych latach porozpadał się na mniejsze ugrupowania, co jednak ważne symbolem tego ruchu był symbol ręki z mieczem na zielonym tle. Ten sam symbol, który widzimy na naszych ulicach w ostatnich czasach.
[...]
całość: