Hutnik

Wydawnictwo Literackie
1962-01-01
1962-01-01
naturalizm hutnicy robotnicy

Kolejna powieść Gruszeckiego za bohaterów mająca grupę zawodową do tej pory nie ujmowaną w literaturze pięknej. Powieść osnuta jest wokół rodziny hutnika cynkowego, jej doli oraz niedoli na tle postępującej choroby głównego żywiciela rodziny. Na tle tym ukazany jest obraz życia hutników końca XIX wieku z ich poczuciem honoru, wartości i postrzeganiem siebie oraz otaczającego ich świata. Ciężkiej doli, gdzie praca dająca utrzymanie jest zarazem śmiertelną pułapką z której ucieczki nie ma, a na jej końcu czeka tylko śmierć.
Można powiedzieć, że publikacja ta wraz z dziełem, tegoż autora, pt. Krety stanowi swoistą całość. Obydwie opisują życie proletariatu przemysłowego u końca XIX wieku w Kongresówce wraz z całą negatywną otoczką ówczesnego uprzemysłowienia i dzikiego kapitalizmu jaki na ziemiach polskich panował. I choć praca ta jest słabsza niż powieść o górnikach to warto się z nią zapoznać.

• Posiadane, nie czytane
  • Obyczajowe