The Russian Revolution. A New History

Profile Books
2017-01-01
2017-01-01
Rosja Rewolucja Lenin Stalin Trocki

Bardzo sprawnie poprowadzona opowieść o łańcuchu wydarzeń, który doprowadził do przewrotu bolszewickiego i powstania ZSRR. Autor skupia się na wydarzeniach politycznych od wojny rosyjsko-japońskiej i rewolucji 1905 do traktatu w Rapallo w 1922, zahaczając oczywiście o kwestie społeczno-gospodarcze i militarne. Najszerzej opisane są lata 1916-1921. O ile podtytuł "Nowa Historia" jest nieco na wyrost, to autor rzeczywiście uwzględnia kilka nowych odkryć i ustaleń dokonanych w ostatnich 3 dekadach (w pewnym momencie koryguje nawet Pipesa).

Główną zaletą książki jest przypomnienie, że zarówno upadek caratu, jak i zwycięstwo bolszewików wcale nie były przesądzone, a o sukcesie komunistów zadecydowała w dużej mierze nieudolność przeciwników. Kolejne plusy to podkreślenie związków Lenina z Niemcami oraz roli walk na froncie wschodnim I wojny światowej. Brakuje trochę perspektywy "zwykłego człowieka", ale gdyby autor sięgnął po cytaty z pamiętników i wspomnień to książka miałaby pewnie 2 tomy. Z autorem można czasem polemizować, zwłaszcza w ocenie polityki caratu, ale jako jednotomówka na temat rewolucji jest to wyśmienita książka.

Ksiazke polecam glownie dlatego, ze nie jest ona przeznaczona dla akademikow. Inne komentarze zreszta to potwierdzaja, to nie jest nic nic odkrywczego, jakas "bomba historyczna". Dla mnie, ktory znal podstawowe fakty, glownych graczy- w sam raz zeby poglebic wiedze

Tytuł nie do końca oddaje treść książki. Nie jest ona bowiem, ani o rewolucji, ani tym bardziej nową historią.
Praca w skondensowanej formie przedstawia nam ciąg wydarzeń rozgrywających się w latach panowania Mikołaja II przez I wojnę światową oraz dwie rewolucje 1917 r. po stabilizację rządów bolszewików w Rosji na początku lat 20 XX wieku. Na rodzimym rynku czytelniczym wszystko to opisali choćby Bazylow i Pipes w bardziej obszerny sposób. Książka jest po prostu zbyt krótka i wiele spraw w niej poruszanych jest traktowanych powierzchniowo (obok tych potraktowanych z dużą pieczołowitością).
Trudno też powiedzieć co w niej jest nowego? Chyba tylko mocniejszy nacisk położono na działanie Kajzerowskich Niemiec w stosunku do Rosji i ich udział w przewrocie bolszewickim oraz fakt, zazwyczaj umykającemu każdemu zainteresowanemu rokiem 1917 w Rosji, że rewolucje odbywały się podczas trwania wojny i obecności w okopach paru milionów żołnierzy. Pewną nowością może być wiedza o działaniach jakie podejmował Sztokholm w związku z handlową polityką bolszewików w pierwszych latach po rewolucji, ale to tyle.
Zarazem była po praca dla czytelnika zachodnioeuropejskiego mniej zorientowanego w wydarzeniach rozgrywających się na wschodzie. Co też po części tłumaczy jej charakter.
Czy w takim razie praca jest zła i nie godna uwagi? Absolutnie nie. Praca jest idealna dla osób które chciałby dowiedzieć się czegoś o drodze jaką przeszła Rosja z absolutystycznej monarchii Romanowów do pierwszego na świecie kraju proletariatu, a zarazem nie chcą się przebijać przez ileś książek różnych autorów.

Nie wiem, czy to na pewno jest „nowa historia” rosyjskich rewolucji, bo nic szczególnie, nomen omen, rewolucyjnego tu nie wyczytałem. Owszem, mocno w niej zaznacza się wpływ II Rzeszy na eskalację konfliktu w Rosji, owszem, być może trochę uważniej McMeekin przyjrzał się ekonomicznemu aspektowi działań bolszewików, ale... trochę za dużo obiecuje ten podtytuł.

Nie to, że książki nie polecam. „Rewolucja rosyjska” sprawnie przeprowadza nas przez historię kraju stopniowo osuwającego się w otchłań koszmaru i może stać się dla wielu odtrutką na niezdrową fascynację leninizmem (choć to w krajach bardziej na zachód od Odry się zapewne lepiej sprawdza). Najciekawsza jest w niej chyba analiza obozu liberalnego w umierającej carskiej Rosji, ci wszyscy październikowcy, kadeci i prawicowi eserowcy jawią się tu z jednej strony jak ważna grupa nacisku, z drugiej: banda politycznych dyletantów. Z książki przebija też sympatia autora dla rosyjskiego ancien regime’u, McMeekin sugeruje wręcz, że samodzierżawie było dużo łagodniejszą formą rządów, niż sądzimy. No cóż, w Polsce pozostaniemy w tej sprawie chyba przy protokole rozbieżności.

Najważniejszą wadą książki jest jej objętość. Ona jest po prostu za krótka, przez co często ma się tu wrażenie obcowania z pobieżnością, skrótowością. Jeśli jednak ktoś chce poznać podstawy, zarys dziejów rewolucyjnych paroksyzmów, które wstrząsnęły Rosją pod koniec Wielkiej Wojny... to chyba najlepsza obecnie pozycja dostępna w księgarniach.

Nie to, że...

Książka w pewnym sensie okolicznościowa, bo wydana w stulecie „Wielkiego Października”, ale z podtytułem „nowa historia”. Dlaczego nowa? Dlatego, że na Zachodzie, paradoksalnie, przez długie lata panowało podejście marksistowskie do interpretacji rewolucji. Czyli, że rewolucja była nieunikniona ze względu na napięcia wewnętrzne kapitalizmu/imperializmu i dążenie klas uciśnionych do wyzwolenia. McMeekin natomiast opisuje rewolucję jako działanie niewielkiej grupki zdeterminowanych rewolucjonistów, oczywiście owładniętych ideologią, ale też zdolnych pójść na kompromis z każdym. Grupka ta nie miała nigdy poparcia większości, ani przed ani po październiku. Terror, głód, rabunek, oszustwa wyborcze to narzędzia do których musieli się uciec Lenin i spółka z braku zainteresowania klas uciśnionych w swoim własnym wyzwoleniu.

Czy książka McMeekina to rzeczywiście „nowa historia”? Nie wiem, podobnie pisał Richard Pipes już ponad 20 lat temu. Ale Mc Meekin kładzie jeszcze większy nacisk na rolę Niemiec w finansowaniu rewolucji (Lenin otrzymał od rządu niemieckiego dzisiejszą równowartość 1 miliarda dolarów – czy obecnie ktoś wyłoży takie pieniądze na polityczną dywersję?) i w jej starannym podtrzymywaniu. Książka kończy się na układzie z Rapallo, znowu kładąc akcent na rolę Niemiec w utwierdzaniu sowieckiej władzy.

McMeekin nie zdradza prokomunistycznych sympatii, Lenina ocenia surowo z punktu moralnego, oddając mu kunszt i wyrachowanie polityczne. Rola Trockiego jest opisana dość dokładnie. Stalin nie pojawia się prawie wcale. O Polsce nie ma praktycznie nic, kampania polska 1920 roku zajmuje niecałe 2 strony, no ale McMeekin to Amerykanin żyjący w Turcji, czego tu się spodziewać.

Gorąco polecam, widzę, że już się ukazała po polsku!

Gorąco polecam, niestety jak na razie tylko po angielsku.

• Rosja, historia, literatura
  • Egzemplarz papierowy
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Historia/Publicystyka
  • Papier, chcę kupić