Niemy strach

2016-01-01
2002-01-01
Paweł Wieczorek

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Całkiem zgrabnie opowiedziana historia ze sporą dawką dreszczyku, ale nie jest to taki klasyczny krwawy horror, do jakiego przez całe lata Masterton przyzwyczajał swoich czytelników. Książka jest jednak wyraźnie dojrzała, historia wciągająca. Pomimo kolejnej gadki-szmatki o indiańskim demonie, nie zawiodła mnie, a sięgnąłem po książkę Mastertona po blisko... trzydziestoletniej przerwie! Autor wyraźnie rozwinął się, ale również złagodniał. Nie zawsze przecież ilość flaków i wiader krwi na metr kwadratowy musi gwarantować dobrą historię grozy i odpowiedni klimat...

Przeciętna, bez polotu. Żadnego zaskoczenia, akcja bez tępa. Pozycja ukazująca, iż osoby z najbliższego otoczenia nie są tymi za kogo ich uważamy. Nikomu nie można tak naprawdę ufać bezgranicznie. Zawsze należy być czujnym.

Holly w wyniku choroby w dzieciństwie straciła słuch. Nauczyła się czyta z ruchu warg co obecnie wykorzystuje pomagając policji namierzając groźnych przestępców. Naszą bohaterkę pracuje również na rzecz pomocy dzieciom maltretowanym przez rodziców. Gdy podczas jednej z rozpraw sądowych oskarżony o ciężkie pobicie swego syna mężczyzna rzuca na nią klątwę jej życie z dnia na dzień zamienia się w koszmar…

" Niemy strach " to niewątpliwie książka z dużym potencjałem gdzie nie został on dobrze wykorzystany. Wpleciony wątek wierzeń indiańskich nie został rozwinięty czy opisany. Został potraktowany bardzo pobieżnie tak jak i bohaterowie którzy są niedopracowani. Całość historii zawiera kilka nieścisłości, gdyż Holly niby nie słyszy, a jednak potrafi zadzwonić i rozmawia przez telefon. Dużym plusem są krótkie rozdziały czy sprawy, które rozwiązywała główna bohaterka oraz zakończenie. Mimo niedopracowania czy braku emocji towarzyszących zazwyczaj podczas czytania książek autora, wszystko szybko się czyta i idealnie nadaje się jako przerywnik pomiędzy innymi książkami.

Nie wiem czy pan Graham Masterton ma taki styl pisania czy tylko ta książka tak się kończy, jednak absolutnie nie spodziewałam się takiego zakończenia. Tak w ogóle to cała końcówka była zaskakująca, właściwie przerażająca.

Holly Summers w wyniku choroby przebytej w dzieciństwie traci słuch, umie jednak czytać z ruchu warg więc jest cenną osobą dla organów ścigania. Jednocześnie pracuje w organizacji pomagającej dzieciom będącym ofiarami przemocy domowej.

Pomysł super, początek również daje nadzieję na dobrą książkę. Jednak dalsze prowadzenie fabuły to jakiś dramat. Wszystko jest strasznie mdłe i nudne, jakby było pisane na szybko. Ani trochę nie angażuje ani nie zaciekawia czytelnika. Kreacja postaci również leży. Nikomu nie kibicujemy, nawet jak głównej bohaterce dzieje się krzywda.
Ponownie został tutaj wpleciony wątek wierzeń indiańskich, ale ostatecznie został całkowicie pominięty i nic się nie dowiadujemy na ten temat.
Jak sporo osób zauważyło, występują również błędy logiczne. Holly jest głucha, ale przez telefon rozmawiać umie i hałas za oknem słyszy. Coś tu mocno nie grało.

Jedyne co jakkolwiek ratuję tę książkę to samiutkie zakończenie. Ostatnio narzekałam, że w "Zwierciadle piekieł" Mastertona zakończenie było banalne, za to tutaj w końcu stało się coś niespodziewanego. Ale jak mówiłam, nie byłam w ogóle zaangażowana w książkę, więc nawet się tym szczególnie nie przejęłam.

Nie polecam. Masterton jest dziwnie nierównym pisarzem.

Lubię szybką akcję, ale jeżeli jest ona zwarta i spójna. Tutaj taka nie była. Zbyt dużo chaosu wplatało się w działania i zachowania bohaterów.

Generalnie bardzo mocno skojarzyło mi się z “Chudszym” Kinga.

Jedynym, co ratuje książkę jest zakończenie. Może tandetne i w innych okolicznościach uznałabym je za słabe. Generalnie pisana na szybko, jakby ktoś Mastertona poganiał. O ile pomysł z główną bohaterką fajny, o tyle wykonanie nie wypaliło. Niby Holly jest głucha, a jednak zadzwonić i porozumieć się z lekarzem potrafiła! Wyłapałam chyba cztery takiego rodzaju nieścisłości....

Holly Summers pomaga dzieciom, które są ofiarami przemocy domowej. Zadanie, wydawałoby się, utrudnia jej fakt, że jest głucha, a rozmawiając z ludźmi odczytuje słowa z ruchu ich warg - nic bardziej mylnego. Jej talent został dostrzeżony przez policję i pomaga ona w trudnych sprawach, odczytując z ruchów warg rozmowy podejrzanych i przekazując policji jakie będą ich kolejne kroki.

W pracy, Holly trafia na przypadek chłopca, Davida, którego skatował ojciec alkoholik, ponieważ rzekomo był w nim diabeł. W trakcie rozprawy tenże ojciec, rzuca na Holly klątwę Kruka, która przynosi same nieszczęścia. Holly ma się niebawem przekonać jakie nieszczęścia Kruk zaplanował dla niej...

Krótka, ale treściwa. Szybko się czyta, ze względu na prostolinijność fabuły. Dobra jako przerywnik pomiędzy bardziej ambitnymi książkami Masterton'a.

Jedyna jej wada to to,że tak szybko się skończyła. Uwielbiam Mastertona i tym razem też się nie zawiodłam. Nie jest to jednak powieść dla ludzi o słabych nerwach. Otwiera oczy, nie pozostawia złudzeń. Pokazuje, że nie można ufać nikomu. Genialna w swoim przekazie. Przed chwilą skończyłam i nie wiem jak zdołam dojść do siebie. Na chwilę obecną nie potrafię zaakceptować aż tak mocnego zakończenia. Polecam!

Idealna pozycja do 4-1.K /książka, kakao, kocyk i kot na kolanach/

Nie jest to arcydzieło i zabrakło mi trochę więcej 'kruka', ale bawiłam się nieźle.

Akurat na jeden wieczór.

Idealna pozycja do 4-1.K /książka, kakao, kocyk i kot na kolanach/

Akurat na jeden wieczór.

⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Krótka i ciekawa historia nie tak mroczna i pełna wulgaryzmów oraz makabrycznych scen jak inne książki autora ,ale warta uwagi .Początek ciut nudny ale dalej już lepiej a zakończenie rekompensuje cały wstęp !

⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

• Graham Masterton